Dlaczego warto zainwestować w dom modułowy?

Budowa domu modułowego to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Dlaczego zatem warto na nie postawić? Czy dom modułowy można wybudować bez pozwolenia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest dom modułowy?

Chcąc przedstawić argumenty za inwestycją w dom modułowy warto najpierw wyjaśnić to, czym w ogóle są tego typu budynki. Otóż, dom modułowy to budynek, który powstaje z gotowych części (modułów) wytwarzanych w wyspecjalizowanej fabryce. Na miejscu budowy są one jedynie łączone w całość, co powoduje, że jest to najszybsza ze znanych obecnie technologii budowy domów. Domy modułowe powstają w oparciu o konstrukcję szkieletową (drewnianą bądź metalową) z odpowiednim wypełnieniem, a wykonanie ocieplenia oraz elewacji zewnętrznej sprawia, że w niczym nie ustępują one tradycyjnym budynkom murowanym. Rezygnacja z betonu jest w tym przypadku jedną z głównych zalet, ponieważ sprawia, że budynki modułowe mogą być wytwarzane o każdej porze roku i niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat? Otóż, istotne jest to, że mogą funkcjonować zarówno jako domki bez pozwolenia, jak i domy całoroczne. Te drugie wymagają jednak wykonania odpowiedniego fundamentu, na którym usytuowany zostanie budynek.

Zalety domów modułowych

Wśród zalet domów modułowych wymienić należy nie tylko wspomnianą wcześniej szybkość budowy oraz uniezależnienie od pogody i pory roku, ale również wiele innych kwestii. Istotne może być chociażby to, że wiele takich projektów można zrealizować jako domki bez pozwolenia. Inną zaletą może być możliwość budowy domu modułowego na podmokłym, piaszczystym bądź skalistym gruncie, ponieważ zastosowana technologia sprawia, że tego typu budynki nie pękają i nie osiadają. Wśród korzyści wymienić należy również wysoką jakość, ponieważ moduły wytwarzane w fabryce idealnie do siebie pasują, co przekłada się na znacznie wyższą dokładność niż w przypadku domów murowanych. Czy domy modułowe mają jakieś wady? Otóż, chcąc się ich doszukać należy wymienić fakt, że decydując się na skorzystanie z tego rozwiązania należy dysponować odpowiednim budżetem. Musi on bowiem pozwolić na pokrycie kosztów w krótkim czasie, ponieważ całoroczny dom modułowy może być gotowy do zamieszkania nawet w ciągu 2-3 miesięcy od złożenia zamówienia.

Domki modułowe bez pozwolenia – warunki

Jak już wspomniano wiele projektów domów modułowych można zrealizować bez pozwolenia, co pozwala ograniczyć formalności do minimum. Istotne jest jednak to, że tego typu budynki muszą spełniać warunki określone przez przepisy prawa. Chodzi przede wszystkim o powierzchnię, ponieważ domki modułowe bez pozwolenia mogą mieć maksymalnie 70 m². Poza tym istotne jest to, by budynek tego typu zaspokajał własne potrzeby inwestora oraz został usytuowany na odpowiedniej wielkości działce budowlanej. W efekcie możliwe będzie przeprowadzenie jego budowy w oparciu o zgłoszenie.

Podsumowując należy stwierdzić, że za inwestycją w dom modułowy przemawia wiele kwestii. Nie powinien zatem dziwić fakt, że tego typu budynki cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, a sama technologia jest stale rozwijana.

Zostaw komentarz