Ile wytrzymuje akumulator litowo-jonowy i od czego to zależy?

Długa żywotność to jedna z najważniejszych, a zarazem najczęściej wymienianych zalet akumulatorów litowo-jonowych. Możesz się jednak zastanawiać: co to właściwie oznacza? Na jak długi czas bezawaryjnego działania można się nastawiać, kupując akumulator litowo-jonowy? Sprawdź najważniejsze informacje i dowiedz się, co możesz zrobić, by żywotność urządzenia była jak najdłuższa.

Żywotność baterii litowo-jonowych: czym są cykle ładowania?

Przy określaniu, ile wytrzymuje bateria litowo-jonowa i porównywaniu poszczególnych urządzeń, używa się najczęściej liczby cykli ładowania. Co oznacza ten wskaźnik? Cykl ładowania jest liczony od pełnego rozładowania akumulatora litowo-jonowego do pełnego naładowania. Wbrew częstemu przekonaniu jeden cykl nie równa się każdemu podłączeniu baterii do ładowarki. Jeśli stopień rozładowania będzie wynosił 50%, a baterię naładuje się do pełna, po czym znów rozładuje i naładuje, będzie to traktowane jako jeden cykl.

Czy przekroczenie określonej przez producenta liczby cykli ładowania oznacza, że akumulator litowo-jonowy przestanie działać? W większości przypadków nie – może za to zmniejszyć się jego pojemność (o około 20-30%). Korzystanie z takiej baterii jest bezpieczne, trzeba jednak liczyć się z tym, że po naładowaniu będzie działać krócej.

Ile wytrzymuje akumulator litowo-jonowy i od czego to zależy?

Standardowe akumulatory litowo-jonowe wykorzystywane w elektronice użytkowej (smartfonach, smartwatchach, laptopach itp.) mają żywotność określaną na 300-500 cykli ładowania. W niektórych przypadkach ich wytrzymałość może być jednak większa. Akumulatory litowo-jonowe stosowane w elektronice profesjonalnej, urządzeniach przemysłowych i medycznych czy sprzęcie wojskowym (np. baterie marek LG-Chem czy Saft) wytrzymują nawet do 1000 cykli ładowania.

To, ile wytrzymuje akumulator litowo-jonowy, zależy od jego jakości, ale również od miejsca i sposobu eksploatacji. Jako użytkownik masz wpływ na żywotność urządzenia – poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak o nie dbać.

Jak zapewnić długą żywotność baterii litowo-jonowej?

To, ile wytrzymuje bateria litowo-jonowa, czyli liczba cykli ładowania, to tylko deklaracja ze strony producenta. Jeśli urządzenie będzie przechowywane w niewłaściwych warunkach i nieprawidłowo ładowane, bardzo możliwe, że jego wydajność spadnie znacznie szybciej. I odwrotnie – właściwa eksploatacja może sprawić, że wysoka pojemność i długi czas pracy będą się utrzymywać również po przekroczeniu określonej liczby cykli ładowania.

Co możesz zrobić, by tak było? Oto najważniejsze zasady związane z użytkowaniem akumulatorów litowo-jonowych:

  • nie dopuszczaj do pełnego rozładowania, staraj się ładować baterię, gdy jest naładowana w 15-20%;
  • nie ładuj akumulatora za każdym razem do pełna, możesz go naładować do 80-90%;
  • jeśli przez dłuższy czas nie będziesz korzystać z akumulatora, pozostaw go naładowanego do 30-50%;
  • przechowuj akumulator w warunkach zalecanych przez producenta (chodzi tu przede wszystkim o temperaturę i wilgotność);
  • ładuj baterię tylko oryginalną ładowarką.

Zostaw komentarz