Fotowoltaika. Czy można ją zamontować w każdej firmie?

Ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja, ciągła praca komputera czy innych urządzeń biurowych powoduje, że ceny prądu generują ogromne koszty dla firm. Dlatego warto pomyśleć o sposobie na obniżenie cen energii elektrycznej i zdecydować się na fotowoltaikę dla firm.

Fotowoltaika. Jakie korzyści dla firmy?

Przede wszystkim instalacja paneli fotowoltaicznych to niższe koszty za prąd, nawet o ponad połowę, a tym samym możliwość obniżenia koszów prowadzenia działalności. Przez to, że ceny za energię ciągle rosną, opłacalność fotowoltaiki w przyszłości będzie jeszcze większa. Koszt inwestycji w panele fotowoltaiczne szybko się zwróci. Panele fotowoltaiczne po założeniu sprawnie funkcjonują nawet przed 25 lat, bez konieczności inwestowania w drogie naprawy czy wymianę paneli. W dodatku pozyskana w ten sposób energia spokojnie wystarczy na pokrycie zapotrzebowania energetycznego firmy. Ewentualne nadwyżki prądu można odsprzedawać do sieci energetycznej zyskując dodatkowy dochód. Fotowoltaika to też niezależność energetyczna, gdyż w przypadku np. awarii sieci firma nadal może działać. Instalacja paneli fotowoltaicznych podniesie też wartość nieruchomości w przyszłości, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na wizerunek firmy, jako tej która dba o środowisko stawiając na odnawialne źródła energii, które są w pełni naturalne, nie powodują hałasu oraz emisji do atmosfery szkodliwych substancji.

O czym pamiętać zakładając fotowoltaikę dla firmy?

Aby zamontować fotowoltaikę wystarczy tylko być właścicielem budynku oraz uzyskać pozwolenie na budowę fotowoltaiki. Pozwolenie jest jednak wymagane tylko przy dużych instalacjach, których moc jest wyższa niż 50 kW. W przypadku mniejszych instalacji, na które zazwyczaj decydują się firmy, pozwolenie nie jest potrzebne. Polskie prawo wymaga jednak oficjalnego zarejestrowania i podłączenia każdej założonej instalacji PV. Ilość paneli słonecznych, a także ich moc musi być odpowiednio dobrana, dlatego najlepiej skontaktować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się instalacjami fotowoltaicznymi, aby przygotować projekt instalacji najlepszej dla danego przedsiębiorstwa. Firma pomoże też w montażu, a także zgłoszeniu fotowoltaiki.  Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na dachu budynku, jak i np. w ogrodzie, dzięki czemu nawet małe firm znajdą na nią miejsce. Zakładając fotowoltaikę trzeba pamiętać o tym, że budynek musi być w dobrym stanie, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcję dachu. Miejsce, w którym zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne musi też być odpowiednio nasłonecznione. W przypadku małych przedsiębiorstw wystarczająca będzie fotowoltaika dla firmy o łącznej mocy paneli nie przekraczającej 40 kW.

 

Zostaw komentarz