Jak czyścić kurtkę puchową, aby służyła nam jak najdłużej?

Kurtka puchowa to niezwykle modny i praktyczny element garderoby, jednak utrzymanie jej w czystości może sprawiać pewne trudności. Podpowiadamy, jak prać kurtkę puchową, aby zachowała swój kształt i zawsze prezentowała się doskonale.

Podstawowe zasady dotyczące prania kurtek puchowych

Kurtka puchowa to specyficzny element garderoby – z jednej strony jest bardzo praktyczna zimową porą, z drugiej strony utrzymanie jej w odpowiednim stanie przynosi niemałe trudności. Wszystko dlatego, że puchu nie można prać w sposób klasyczny, choć nie oznacza to, że za każdym razem musimy oddawać kurtkę do profesjonalnej pralni. Podstawowa zasada mówi, że kurtkę puchową pierzemy dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zachodzi taka potrzeba. Drobne plamy postarajmy się usunąć za pomocą wilgotnej szmatki lub delikatnych środków czyszczących. Tymczasem specyficznego zapachu, z jakim mamy do czynienia, wyciągając kurtkę z szafy po lecie, można pozbyć się poprzez wietrzenie jej. Zanim zdecydujemy się włożyć kurtkę do pralki, sprawdźmy jej metkę. Być może jest ona wykonana z tkaniny, której nie można prać w zwyczajnej, domowej pralce. Wtedy też konieczne będzie oddanie odzieży do specjalnej pralni. Jeśli jednak producent dopuszcza możliwość domowego prania, w pierwszej kolejności opróżnijmy kieszenie i przewróćmy kurtkę na drugą stronę. Następnie moczymy ją w letniej wodzie, pozbywając się nadmiaru powietrza. Dopiero później można włożyć odzież do pralki.

smiling-young-man-with-a-cup-of-tea-and-thermos-in-2022-11-10-03-50-24-utc.jpg

Jak prać puchową kurtkę?

Jeśli wybraliśmy dla siebie piękną, ciepłą kurtkę puchową – przykładowo modele można znaleźć na https://www.e-horyzont.pl/kobieta/kurtki-damskie/kurtki-ocieplane-damskie.html – to z pewnością chcemy, aby zachowała ona swoje właściwości także po praniu. Niektóre pralki wyposażone są w specjalny program do prania rzeczy, które wypełnione są puchem. Jeśli nasza pralka posiada takowy, należy go oczywiście wybrać. Gdy nie mamy do dyspozycji programu, ustawmy temperaturę wody na 30 stopni Celsjusza. Ważne są też jak najniższe obroty. Kurtkę należy wyjąć z pralki od razu po zakończeniu cyklu, rozpoczynając suszenie. Często pojawia się też wątpliwość dotycząca wyboru proszku do prania lub innego detergentu. Na rynku dostępne są takie, których można użyć do czyszczenia puchu. Jednocześnie, dbając o jakość tkaniny, należy zrezygnować z płynów do płukania czy płynów perfumowanych.

adventurous-caucasian-woman-hiking-on-top-of-a-can-2022-01-19-00-11-32-utc.jpg

O czym pamiętać, piorąc puchową kurtkę?

Pranie puchowej kurtki nie jest trudne, ale wymaga odpowiedniego przygotowania, w tym całkowitego opróżnienia pralki. Kurtka zajmuje sporo miejsca w bębnie, dlatego nie powinny jej towarzyszyć inne elementy garderoby. Warto również wyposażyć się w piłeczki z wypustkami, przeznaczone specjalnie do prania puchu. Zapobiegają one sklejaniu się materiału. Tymczasem, jeśli chodzi o suszenie kurtki puchowej, możemy posiłkować się specjalną suszarką, ale tylko w przypadku, gdy posiada ona specjalny program. Jeśli nie, najlepiej rozłożyć pranie na ręczniku, który umieścimy na podłodze. Co kilka godzin trzeba będzie strzepnąć kurtkę – tak, aby zapobiec sklejaniu puchu w czasie schnięcia. Warto przekonać się do kurtek puchowych, wybierając dla siebie model z https://www.e-horyzont.pl/kobieta/kurtki-damskie/kurtki-puchowe-damskie.html. Ich czyszczenie nie jest skomplikowane, jednak jeśli obawiamy się strat, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistycznej pralni.

Zostaw komentarz