spontaniczni ludzie

Jak można być spontanicznym w związku?

Związek to magiczna więź pomiędzy dwiema osobami. Na samym początku takiej relacji para nie może się sobą nacieszyć, jest to czas beztroski i dobrej zabawy, podczas której dwoje ludzi lepiej się poznaje. Początkowej fazie zazwyczaj nie brakuje szaleństwa i spontaniczności, dzięki której relacja jest pełna radości i nowych doświadczeń, dzięki którym para zbliża się do siebie. Z biegiem czasu, gdy ludzie już się sobą nacieszą i przyzwyczają się do swojego towarzystwa, spontaniczność zanika. Ludzie wpadają w wir codziennych obowiązków, czas spędzony tylko we dwoje przestaje mieć tak duże znaczenie jak na początku. Wielu ludzi zapomina, że szczęśliwy związek wymaga ciągłej pracy dwóch osób, że należy okazywać ciągłe wsparcie i zaangażowanie drugiej osobie.

Jak nauczyć się być bardziej spontanicznym?

Chcąc wnieść w związek z dłuższym stażem trochę spontaniczności, trzeba najpierw samemu nauczyć się jak być spontanicznym. Ta cecha przydaje się na wielu płaszczyznach życia i potrafi poprawić nasze samopoczucie. By móc sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa trzeba znaleźć na to jednak czas, a niestety jest to niemożliwe w zawalonym obowiązkami planie dnia. Wiele codziennych czynności wykonujemy z przyzwyczajenia lub dlatego ze ktoś tego od nas oczekuje. Często zapominamy, że w naszym życiu to my powinniśmy być na pierwszym miejscu. Warto więc ograniczyć codzienne obowiązki do takich, które faktycznie mają dla nas znaczenie. W mniej napiętym harmonogramie znajdzie się czas na coś nieoczekiwanego i pozostawionego na ostatnią chwilę. Spontaniczność wymaga od nas pewnej otwartości na nowe przeżycia, nie warto zamykać się na doświadczenia, których nie znamy, bo może się okazać ze coś się nam naprawdę spodoba i dzięki temu znajdziemy nową pasję.

Próbowanie nowych rzeczy jest świetnym sposobem na wniesienie świeżej energii do życia. Nowe doświadczenia i bycie na nie otwartym dotyczy również poznawania ludzi. Każdy człowiek jest inny, każdy może nauczyć nas czegoś nowego. Bycie otwartym na nowe znajomości niesie za sobą korzyści, nowe kontakty mogą okazać się bardzo przydatne w różnych problemach, które możemy napotkać w swoim życiu. Nie jest możliwe, by  być spontanicznym w każdej chwili życia, właśnie dlatego dobrze jest czasami oderwać się od rzeczywistości i przeżyć idealny dla siebie dzień, nie planować nic konkretnego wcześniej i robić dokładnie to na co ma się ochotę w danej chwili. Główną zasadą w byciu spontanicznym jest życie „tu i teraz”. Trzeba wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje i życie, oraz nauczyć się kierować intuicją.

Dlaczego rutyna może zniszczyć relacje?

Wszyscy ludzie mają swoje obowiązki i zobowiązania. W pewnym momencie niepostrzeżenie w związek dwójki ludzi wkrada się rutyna. Ludzie mają czas wypełniony od rana do wieczora najróżniejszymi zajęciami, pod koniec intensywnych dni brakuje sił i czasu na spędzenie go z osobą, która jest dla nas ważna. Wynika to również z faktu ze dwoje ludzi, przyzwyczaja się do swojego towarzystwa na, tyle że codzienny widok drugiej osoby nie budzi już ekscytacji i szczęścia, ponieważ staje się  czymś normalnym i codziennym. Ludzie często zapominają, iż o relacje należy się troszczyć codziennie, zaczynając od najmniejszych rzeczy, ponieważ bez tego nie będzie szczęścia i euforii, jaka była na początku.

Bardzo czesto gdy mija faza zauroczenia i ludzie zaczynają dostrzegać swoje wady, w związku zaczynają pojawiać się problemy. A to właśnie przejście w tę fazę jest kluczowe. To ten moment jest chwilą sprawdzenia naszych uczuć do drugiej osoby. Wtedy związek wymaga jeszcze więcej uwagi i troski niż na samym poczatku gdy wszystko było kolorowe i szło własnym torem.

Związek zostawiony sam sobie nie będzie funkcjonował, tak jak powinien, gdyż jest to ciężka praca dwóch osób. Szara rzeczywistość potrafi wkraść się w relację. Stawiamy na pierwszym miejsc różne priorytety takie jak praca czy dzieci, zapominamy jednak, że osoba, z którą jesteśmy w związku ma nam towarzyszyć przez całe życie i to od naszego podejścia i zaangażowania zależy czy życie to będzie szczęśliwe i pełne radości.

Jak przywrócić spontaniczność w związku?

Każdy związek podąża ku bezpiecznej i stabilnej przyszłości, nie ma w tym nic złego, w końcu większość ludzi pragnie bezpieczeństwa. Warto jednak czasami się zatrzymać i nacieszyć bliskością osoby, która tak wiele dla nas znaczy. Najbardziej wartościowe są małe rzeczy, wystarczy spojrzeć na partnera i przypomnieć sobie, dlaczego tak bardzo nam na nim zależy i uzmysłowić sobie, że jest o co walczyć. By związek dawał nam satysfakcje i szczęście trzeba nauczyć się komunikować z ukochaną osobą. Komunikacja to nie tylko słowa, oczywiście najprościej byłoby porozmawiać o tym co nas martwi, lecz będąc z kimś w związku, można nauczyć się rozpoznawać gesty i zachowania tej osoby.

To dużo mówi o tym jak dana osoba się czuje, lub że trapi ją coś, o czym nie chce otwarcie powiedzieć. Jednak by nauczyć się rozpoznawać takie symptomy trzeba zaangażować się całym sobą w relacje. Związek to sztuka kompromisów, czasami musimy otworzyć się na potrzeby drugiej osoby, mimo że nie jesteśmy co do tego całkowicie przekonani. To wymaga od nas spontaniczności, by robić coś, z czym nie do końca się zgadzamy. Najlepszym sposobem na szczęście w związku jest jednak zwykła rozmowa.

Musimy nauczyć się rozmawiać ze sobą, mimo że czasem tematy są dla nas bardzo niewygodne i ciężkie. Druga osoba, mimo że zna nasze zachowania, nie potrafi czytać w myślach. Może wiedzieć, że coś nas trapi, lecz nie odgadnie co póki jej tego nie wyjawimy. Dlatego trzeba rozmawiać o wszystkim, co dla nas ważne, o problemach, zmartwieniach oraz o tym co nas cieszy. Tak prosty sposób może naprawić lub nawet uratować nasz związek. Problemy w naszym związku mogą być spowodowane przez nas samych, często wynosimy złe zachowania z domu rodzinnego. Jest to coś, na co nie mamy wpływu, lecz jeśli nie potrafimy sobie sami z tym poradzić, warto przemyśleć terapię indywidualną, która pozwoli przepracować nasze traumy. 

Sposoby na bycie spontanicznym w relacji 

Dzisiejsze życie jest szybkie, w efekcie ludzie nie mają ochoty na nowe wrażenia. Warto jednak pomyśleć o zrobieniu czego nowego razem ze swoją drugą polówką. Doświadczenia, które są nowe dla nas i dla drugiej osoby pomogą się nam do siebie zbliżyć i czerpać z takich chwili dużo przyjemności. Ciekawą opcją może być forma spędzania wolnego czasu, której jeszcze nie próbowaliście. Wybranie się na piknik w środku lasu w piękny słoneczny dzień. Czas spędzony sam na sam z drugą osobą zbliży was do siebie i pozwoli porozmawiać w spokoju na różne tematy.

Świetnym pomysłem będzie również wycieczka w nowe miejsce, przeżyjecie ciekawą przygodę, z której będziecie mogli razem czerpać nowe doświadczenia. Tak spędzony dzień przyniesie również ciekawe tematy do rozmowy. Sport dostarcza endorfiny do naszego ciała, ćwiczenia wykonywane z ukochaną osobą sprawią, że czas ten będzie jeszcze weselszy. Możecie wybrać coś, co już znacie lub coś całkowicie nowego. Wspólny trening poprawia wydajność i motywacje, a dodatkowo może być świetną zabawą. By pokazać drugiej osobie, ze mimo upływu czasu dalej jest dla nas ważna, można jej wręczyć prezent bez okazji. Nie musi to być coś kosztownego. Najlepiej sprawdzają się drobne rzeczy świadczące o tym, że słucha się drugiej osoby.

Taki prezent sprawia zdecydowanie większą radość niż coś drogiego bez jakiegokolwiek znaczenia. By przerwać rutynę w związku nie trzeba dużego wysiłku. Wystarczy trochę zaangażowania i chęci, by pokazać drugiej osobie, że dalej nam zależy. W związku najważniejsze jest zaangażowanie, gdy ktoś chce spędzić czas ze swoim partnerem, to zawsze znajdzie ku temu okazje, nieważne jak bardzo napięty jest jego grafik. Warto jednak przewartościować swoje życie i zastanowić się, czy kolejne nadgodziny w pracy są bardziej wartościowe niż wieczór spędzony z najważniejszą osobą w naszym życiu. Czasami wystarczy po prostu czas, który damy drugiej osobie by wszystko zaczęło iść w dobrym kierunku.

Zostaw komentarz