Studia w Austrii – dlaczego warto?

Austria jest malowniczym krajem leżącym w sercu Europy. Zachwyca ona swoimi alpejskimi krajobrazami, ale także wyróżnia się jako cenione miejsce nauki. Dzięki swojemu bogatemu dziedzictwu kulturowemu, innowacyjnemu podejściu do edukacji i doskonałej infrastrukturze akademickiej, Austria przyciąga studentów z całego świata. Studia w Austrii to nie tylko szansa na zdobycie wykształcenia na najwyższym poziomie, ale także możliwość poznania fascynującej kultury, zdobycia bogatego doświadczenia oraz częstego przebywania w naturze.

Austria jest malowniczym krajem leżącym w sercu Europy. Zachwyca ona swoimi alpejskimi krajobrazami, ale także wyróżnia się jako cenione miejsce nauki. Dzięki swojemu bogatemu dziedzictwu kulturowemu, innowacyjnemu podejściu do edukacji i doskonałej infrastrukturze akademickiej, Austria przyciąga studentów z całego świata. Studia w Austrii to nie tylko szansa na zdobycie wykształcenia na najwyższym poziomie, ale także możliwość poznania fascynującej kultury, zdobycia bogatego doświadczenia oraz częstego przebywania w naturze.

Uczelnie

W Austrii mamy wiele uczelni do wyboru. Od dużych uczelni w stolicy po te w mniejszych miasteczkach. Uczelnie z tradycjami, jak i nowoczesne z naciskiem na praktykę. Wiele z nich oferuje wymiany międzynarodowe czy praktyki za granicą. Mamy możliwość studiowania po angielsku, po niemiecku a także w obydwu językach na jednym kierunku. Na części uczelni wskaźnik zatrudnienia absolwentów to aż 98%! Nie musimy więc tu się obawiać o brak pracy po studiach. Uniwersytety współpracują z firmami takimi jak BMW, co również podnosi szanse na dostanie dobrej pracy w swojej dziedzinie. Wiele uczelni skupia się na ekologii, niektóre z nich są nawet neutralne dla klimatu. Każda z nich ma ogromny wybór zajęć sportowych, nawet takich jak szermierka czy balet. Część uczelni posiada nowoczesne laboratoria, studia do tworzenia muzyki czy maszyny do nauki praktycznej o transporcie kolejowym.

Austriackie uczelnie oferują wiele specjalistycznych programów nauczania, które odpowiadają na aktualne potrzeby rynku pracy. Bez względu na to, czy interesuje Cię ekonomia, informatyka czy biologia, z pewnością znajdziesz program odpowiadający Twoim zainteresowaniom. Jak widzisz powodów, dla których warto wybrać studia w Austrii jest kilka!

Ceny

Zarówno koszt życia, jak i koszt studiów jest tutaj niski. Na austriackich uczelniach nie ma czesnego, jest jedynie opłata administracyjna od 350 do 700€, a koszt życia jest stosunkowo przystępny, średnio studenci wydają od 700 do 900€ miesięcznie. Koszt wynajmu kawalerki w studenckich miastach średniej wielkości (np. Linz, 200 tysięcy mieszkańców) może wynosić 550-650€, czyli tyle, co koszt wynajmu pokoju w niektórych miastach w Europie. Natomiast koszt wynajmu pokoju w Austrii zaczyna się od 300€ miesięcznie. Więcej praktycznych informacji na temat studiów w Austrii znajdziesz tutaj: link.

Natura

Austria jest malowniczo położona w Alpach. Przez kraj przepływa rzeka Dunaj, a także znajduje się tu wiele jezior. Jest tu wiele lasów i zieleni, nawet w Wiedniu, który jest dużym i zatłoczonym miastem. W górach możemy spotkać zwierzęta takie jak kozice, świstaki czy koziorożce. Możemy tu również uprawiać wiele sportów, takich jak jazda na nartach czy snowboardzie. W każdym z miast mamy wiele miejsc do spacerów, a transport publiczny jest tak dogodny, że w godzinę dojedziemy do jezior czy lasów.

Położenie w Europie

Austria jest położona w niewielkiej odległości od Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Włoch i Szwajcarii. Dla osób kochających podróże jest to bardzo dogodna lokalizacja. Weekend we Włoszech? Wystarczy tylko wsiąść w pociąg  Podróżowanie po tym regionie umożliwia dobry transport między krajami. Mamy do wyboru pociągi, autobusy czy podróże własnym autem – drogi w Austrii są w znakomitej kondycji i jest wiele autostrad i dróg szybkiego ruchu. Lotnisko w Wiedniu oferuje wiele ciekawych, a często nawet tanich połączeń. Dzięki linii lotniczej WizzAir możemy dotrzeć w niskich cenach do Egiptu, Gruzji, Jordanii czy nawet Arabii Saudyjskiej.

Język

W Austrii wiele osób mówi w języku angielskim, możemy także tutaj studiować w tym języku. Jednak jednym z plusów Austrii jest język niemiecki, jeśli chcemy się go nauczyć lub umiemy już podstawy, możemy go udoskonalić, jest wiele szkół językowych, są też zajęcia na uczelni. Znajomość niemieckiego otwiera nam drogę do kariery w Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Jest tu wiele firm niemieckich, w których możemy zdobyć pracę.

Możliwości zawodowe

W Austrii siedzibę ma wiele znanych i powszechnie cenionych firm z różnych dziedzin, takich jak przemysł, hotelarstwo, turystyka, motoryzacja, ekonomia, rolnictwo czy handel. W trakcie studiów możemy odbyć w nich praktyki, a potem zdobyć pracę. Przykłady takich firm to BMW, Porsche, RedBull czy Samsung. Austria cieszy się stabilną gospodarką i stosunkowo niskim poziomem bezrobocia. Absolwenci austriackich uczelni mogą korzystać z dobrej sytuacji na rynku pracy i różnorodnych możliwości zawodowych, a znalezienie pracy jest możliwe ze znajomością języka angielskiego, a ze znajomością niemieckiego – bardzo łatwe.

Spotkanie ze sztuką

Dla pasjonatów sztuki i kultury Austria jest znakomitym miejscem. Jest tu wiele zamków, muzeów i galerii sztuki. Nawet przechadzanie się malowniczymi uliczkami miast może być niesamowitym doświadczeniem i możemy czuć się wtedy, jak w trakcie wizyty w muzeum. Bliskość natury również pomaga w byciu kreatywnym i inspiruje do tworzenia nowych dzieł. To tu urodzili się znakomici muzycy czy pisarze. W Austrii jest też sezon balowy, w trakcie którego odbywają się bale, w których może uczestniczyć każdy. Możemy nauczyć się tańczyć walca, ubrać stroje z dawnych lat i poczuć się, jakbyśmy się przenieśli w czasie. Sale balowe wyglądają niczym rodem z filmu o Cesarzowej Sisi 

Życie studenckie

Austriackie miasta, takie jak Wiedeń, Graz czy Salzburg, oferują bogate życie studenckie. Austriackie uczelnie są zazwyczaj pełne różnorodnych klubów, stowarzyszeń i organizacji studenckich, które obejmują różne zainteresowania, od sportu i kultury po działalność charytatywną. Miasta w Austrii oferują bogaty kalendarz imprez i wydarzeń kulturalnych, które są często dostępne dla studentów w przystępnych cenach lub nawet za darmo. Koncerty, wystawy sztuki, festiwale filmowe, teatralne to tylko niektóre z tych wydarzeń. Przykładem jest Ironman w Klagenfurt, Wachauer Marillenfest w Krems czy Aufsteirern Festival w Graz.

Więcej o edukacji w tym kraju dowiesz się w tym wpisie: studia w Austrii.

Aplikacja z Eduworld

Jeśli artykuł ten zachęcił Cię do aplikowania na studia w Austrii, a nie masz pewności, że uda Ci się skompletować wszystkie dokumenty poprawnie, przygotować silną aplikację oraz , możesz skorzystać z pomocy polskiej firmy Eduworld, która zadba o to, aby Twoja aplikacja była tak silna, jak tylko może być oraz kontroluje cały proces od A do Z tak, by wszystko zostało przesłane poprawnie oraz na czas. Firma pomaga również w wyborze kierunku, uniwersytetu, miasta, a także asystuje przy znalezieniu zakwaterowania oraz doradza w innych kwestiach organizacyjnych.

Zostaw komentarz