Co zrobić, gdy chłopcy chcą się bawić lalkami lub malować?

Współczesne społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że rozwój dziecka jest procesem dynamicznym, indywidualnym i złożonym. Wszyscy jednak wciąż jesteśmy przyzwyczajeni do stereotypów na temat płci, często krzywdzących. Nawet nieświadomie poddajemy się im i patrzymy na świat, w tym na nasze dzieci, przez ich pryzmat. Panuje przekonanie, że pewne zabawki, zachowania czy nawet kolory są przeznaczone tylko dla dziewczynek, a inne tylko dla chłopców. Co powinniśmy zatem zrobić, gdy nasz synek chce bawić się lalkami lub pomalować twarz do przedszkola czy szkoły?

W jaki sposób stereotypy na temat płci mogą krzywdzić dzieci?

Rozwój dziecka to skomplikowany proces, który obejmuje wiele obszarów, takich jak rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i kognitywny. Wspierając dzieci w odkrywaniu różnorodnych form zabawy rodzice przyczyniają się do wszechstronnego i wielopoziomowego rozwoju maluchów. Gdy jednak chodzi o chłopców, którzy wyrażają zainteresowanie tradycyjnie uważanymi za „dziewczęce” formami zabawy, pojawia się pytanie, jak odpowiednio reagować. Czy chłopiec może bawić się lalkami, czy jest to oznaka jakiegoś urazu bądź niewłaściwego rozwoju? Utarło się przecież przekonanie, że zabawka lalkami i kolor różowy jest przeznaczony wyłącznie dla dziewczynek, dla chłopców natomiast zarezerwowane są samochody czy żołnierzyki, typowo „męskie” zabawki.

Tego typu myślenie jest krzywdzące zarówno dla naszych synów, jaki córek. Wbrew stereotypom to, co uważamy za dziewczęce i chłopięce nie wynika z jakiegoś przyrodzonego, naturalnego porządku, ale z utartych konstruktów społecznych ustalających, co przystoi danej płci. Według tego lalki są stworzone dla dziewczynek, bo przecież w ten sposób przygotowują je do macierzyństwa. Chłopcy natomiast uważani są za naturalnie agresywniejszych, toteż ich zabawy również muszą mieć w sobie pierwiastek agresji – bawią się w wojnę czy w tajną misję sekretnych agentów.

Wpisując dzieci w te odgórnie narzucone rolę zrzucamy na nich ciężar oczekiwań, na które nie są gotowe i których nie rozumieją. Gdy chłopiec bawi się lalkami, bo może w ten sposób odgrywać rolę tatusia, to nie widzi w tym nic złego, podobnie jak dziewczynka, której podobają się wyścigówki czy superbohaterowie. To dopiero my, rodzice, zaczynamy wpajać im, jakie zabawki są dla nich dobre, a jakie nie, kompletnie ignorując ich zainteresowania i wrażliwość.

Czy zabawa lalkami wpłynie negatywnie na rozwój chłopca?

Zasadniczym celem zabawy dla dziecka jest rozwijanie kreatywności, umiejętności społecznych, koncentracji, a także zdobywanie nowych doświadczeń. W przypadku chłopców bawiących się lalkami, mogą rozwijać empatię, ucząc się opieki nad innymi i rozumienia relacji międzyludzkich.

Z kolei malowanie, kolejna czynność społecznie zarezerwowana wyłącznie dla dziewczynek, wspiera rozwój wyobraźni, zdolności manualnych, a także pozwala dziecku wyrażać swoje emocje w sposób artystyczny. Należy tu rozwiać największy strach rodziców, gdy ich dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie „dziewczęcymi” zabawami – nie, w żaden sposób nie wpływa to na jego przyszłą orientację seksualną. Niestety dla wielu rodziców sama myśl o tym, że ich dziecko mogłoby być w przyszłości homoseksualne jest tak przerażająca, że są gotowi stłamsić zwyczajną ciekawość świata dziecka, byle by tylko zadowolić swoje irracjonalne lęki.

Aby wspierać chłopców w ich zainteresowaniach, istotne jest tworzenie przestrzeni, w której mogą swobodnie eksperymentować i rozwijać swoje umiejętności. Rodzice i opiekunowie powinni być gotowi do akceptacji i zrozumienia, bez względu na to, czy ich syn interesuje się lalkami, czy może chciałby spróbować swoich sił jako młody artysta. Pokazanie chłopcu, że nie ma nic złego w tym, że chce się bawić lalkami, może pomóc mu budować pewność siebie i rozwijać zdolności społeczne. Wspieranie różnorodnych zainteresowań pomaga dziecku akceptować siebie i innych, co stanowi fundament zdrowego rozwoju emocjonalnego.

Wspierajmy i uczmy otwartości

Musimy być jednak świadomi rzeczywistości, w której żyjemy i tego, że nie wszyscy rodzice wpajają swoim dzieciom wartości takie jak akceptacja innych, empatia czy tolerancja. Nic dziwnego w tym, że jako rodzice martwimy się to, jak rówieśnicy naszego syna zareagują na to, że bawi się w przedszkolu lalkami lub przyszedł na zajęcia w makijażu. Mimo że wspieranie zainteresowań dziecka jest kluczowe, warto również zwrócić uwagę na jego komfort i bezpieczeństwo wśród rówieśników. Ważne jest, aby pomagać dziecku radzić sobie z potencjalnymi trudnościami, jednocześnie ucząc je szacunku dla odmienności innych. Tylko w ten sposób możemy wychować je na otwartą, empatyczną osobę, która zamiast wyśmiewać i upokarzać innych za ich różnorodność będzie chciała wesprzeć je w byciu sobą.

Jeśli szukasz więcej porad dot. zabaw ruchowych dla dzieci – sprawdź na https://stawiamnaedukacje.pl/.

Zostaw komentarz