W jakich miejscach stosuje się znaki informacyjne?

Znaki informacyjne to jedna z kilku kategorii znaków drogowych, które są standardowo wykorzystywane na drogach publicznych. Szczegółowe informacje na temat miejsc, w których stosuje się znaki informacyjne, są wskazane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Chcesz dowiedzieć się, gdzie standardowo ustawione są znaki informacyjne w przestrzeni publicznej? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania!

Jakie przepisy regulują zasady rozmieszczenia znaków informacyjnych?

W Polsce najważniejszym aktem prawnym dotyczącym tego, gdzie stawiane są znaki informacyjne, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

W tym dokumencie znajdziesz wszelkie informacje dotyczące sposobów i miejsc, w których powinny zostać umieszczone znaki informacyjne. To ponad 500-stronicowy dokument, gdzie znajdują się też informacje o innych znakach drogowych stosowanych w różnych strefach.

W jakich miejscach zarządcy mogą stawiać informacyjne znaki drogowe?

Wbrew pozorom w tej kwestii przepisy są jasne i nie wymagają skomplikowanej interpretacji. Zarządca odpowiedzialny za oznakowanie i bezpieczeństwo na drodze może stosować znaki informacyjne w takich miejscach, jak:

  • strefa ruchu,
  • strefa zamieszkania,
  • drogi publiczne,
  • przejścia dla pieszych,
  • miejsca parkingowe.

Warto też dodać, że znaki informacyjne można stawiać też w obiektach np. podziemnych parkingach. W przypadku dróg ekspresowych i autostrad znak informacyjny może stanąć w odległości np. 10 lub 5 kilometrów od obiektu, o którym informuje.

Jakie są najpowszechniej stosowane znaki informacyjne? Dobrym przykładem praktycznego wykorzystania znaków informacyjnych są strefy zamieszkania, gdzie wjazd i wyjazd z takiego obszaru musi zostać odpowiednio oznaczony. W tym przypadku wykorzystywany jest znak informacyjny D-40 i D-41 dla końca strefy zamieszkania. Jeśli jednak chodzi o przepisy w strefie zamieszkania, warto nadmienić, że tutaj często wykorzystywane są nie tylko znaki informacyjne, ale także zakazu, nakazu i ostrzegawcze.

Pozostałe znaki informujące o obiektach to również: oznaczenia miejscowości, tablice z numerami dróg czy nawet znaki informujące o konieczności wykonania konkretnego manewru na drodze.

Kto odpowiada za ustawianie znaków informacyjnych?

Tutaj zasady są takie same jak w przypadku innych oznaczeń pionowych i poziomych. Podmioty odpowiedzialne za ustawianie znaków informacyjnych w różnych przestrzeniach to:

  • samorządy,
  • spółdzielnie mieszkaniowe,
  • GDDKiA,
  • prezydent miasta,
  • burmistrz lub wójt.

Alternatywnie za ustawienie znaków może być odpowiedzialny inny podmiot wyznaczony do tego typu działań. W praktyce znaki z kategorii D (informacyjne) mogą być ustawiane legalnie na parkingach, przy przejściach dla pieszych, a także w miejscach, gdzie pojawiają się istotne punkty infrastruktury drogowej np. stacje paliw, noclegi, myjnie i telefony.

Zostaw komentarz