Wellbeing w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza dobrostan. Jest to więc sytuacja albo stan, w którym czujemy się komfortowo. Pojęcie to można rozpatrywać w różnych obszarach naszego życia: w sferze zawodowej, życiu rodzinnym czy rozwoju osobistym. Jak dbać o wellbeing na co dzień?
Co kryje się pod pojęciem „wellbeing”?
Wellbeing bywa różnie definiowany, jednak tłumacząc wprost, jest to dobrostan, a więc sytuacja, w której czujemy się po prostu dobrze, komfortowo. Można go osiągnąć w różnych sferach życia, choć najczęściej rozpatrywany jest w kategorii życia rodzinnego i pracy zawodowej. Dobre samopoczucie wpływa na stosunek do samego siebie, do własnego życia, pracy, a także do innych. Bez tej swoistej równowagi nie jesteśmy w stanie funkcjonować prawidłowo, ponieważ czujemy, że coś w naszym życiu lub w pewnych jego obszarach nie jest takie, jakie być powinno. W dobrostanie nie chodzi wyłącznie o zachowanie zdrowia fizycznego, choć oczywiście jest to pewien jego element. Bardzo istotna jest również stabilność psychiczna, poczucie spełnienia i zadowolenia.
Jak dbać o wellbeing?
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że dbanie o wellbeing wymaga wspięcia się na wyżyny własnych możliwości. Tymczasem każdego dnia możemy podejmować proste działania, dzięki którym poczujemy się lepiej. Pierwszym krokiem jest zadbanie o zdrowie fizyczne poprzez stosowanie zróżnicowanej diety i odpowiednie nawadnianie organizmu. Bardzo ważna jest też codzienna dawka ruchu – nie chodzi o to, by przeforsować organizm, lecz o to, by czerpać radość z ruchu. Dbając o wellbeing, warto również:
- dzielić się dobrem – wystarczy komplement, uśmiech czy swobodna rozmowa i od razu poczujesz się lepiej;
- troszczyć się o swoje potrzeby – czasami w trosce o innych zapominamy o sobie, swoich potrzebach i marzeniach, o które również warto dbać;
- ustalić swój rytm dnia – chaos nie sprzyja poczuciu bezpieczeństwa ani stabilności;
- wykonywać pracę, która daje satysfakcję – bez tego trudno o wellbeing w życiu zawodowym;
- myśleć pozytywnie – tworzenie czarnych scenariuszy, które najprawdopodobniej nie zostaną zrealizowane, nie sprzyja dobremu samopoczuciu.
Dlaczego wellbeing jest w życiu tak ważny?
Wellbeing nie jest przelotnym trendem czy też ideą, która przemawia wyłącznie do pewnej grupy odbiorców. Jest to wyrażenie potrzeby osiągnięcia dobrostanu, a więc dojście do momentu, w którym czerpiemy satysfakcję z życia. Większość z nas skupia się na mankamentach, a więc na tych obszarach, które wymagają poprawy. Czymś zupełnie naturalnym jest dążenie do perfekcji, jednak zdecydowanie lepiej szukać pewnego rodzaju równowagi, zwłaszcza że żyjemy w zabieganym świecie, który nastawiony jest nie na „być”, lecz na „mieć”. W uproszczeniu można powiedzieć, że wellbeing to także umiejętność czerpania radości z tego, co mamy. Małe, codzienne rzeczy powinny sprawiać nam przyjemność, natomiast w przeciwnym razie narażamy się na ciągłe dążenie do ideału. Jeśli zaczniesz cieszyć się ze spaceru, pysznej kawy o poranku lub możliwości spotkania z rodziną, będziesz znacznie szczęśliwszy, niż skupiając się na tym, czego nie masz. Wellbeing nie jest więc filozofią, a raczej stylem życia, jaki warto nauczyć się prowadzić. Choć początkowo nie jest to łatwe, z czasem okazuje się, że daje ogromną satysfakcję z prostej codzienności.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie: https://ewolucjamyslenia.pl/