Ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego – dlaczego gaz LPG to dobra opcja?

Własny dom letniskowy to wspaniała baza wypadowa, aby wyjechać za miasto i zaszyć się w przyjemnych okolicznościach przyrody. Żeby jednak taki pobyt był przyjemny, trzeba zapewnić sobie optymalne warunki termiczne. Mowa tu głównie o ogrzewaniu domu letniskowego. Najlepiej sięgnąć po ekologiczny sposób, żeby zapewnić sobie oszczędności i nie wywierać zbyt dużego wpływu na środowisko. Optymalnym rozwiązaniem jest gaz.

Ekologiczne ogrzewanie domu letniskowego – kilka słów wstępu

Pogoda w Polsce bywa kapryśna, co wynika z tego, że klimat jest zmienny i to niezależnie od pory roku. Nie chodzi więc tylko o okres jesienno-zimowy, gdy temperatury nie rozpieszczają. Tak też niestety często bywa wiosną, a nawet latem. To tylko potwierdza, że zawsze trzeba mieć dostęp do odpowiedniego ogrzewania, a już zwłaszcza w domkach letniskowych, które często nie są ocieplone, więc szybko się wychładzają. Z drugiej strony, perspektywa ogrzewania w miesiące cieplejsze nie napawa optymizmem, bo to oczywiście wiąże się z kosztami. To dlatego każdy posiadacz takiej nieruchomości powinien pomyśleć o ekologicznym ogrzewaniu. Wśród różnych rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje gaz. Sprawdźmy, jaki gaz szczególnie się sprawdza i ile kosztuje?

Jaki gaz do ogrzewania domu? Co jest do wyboru?

Chcąc ogrzewać domek letniskowy gazem, mamy do wyboru dwa rozwiązania – korzystając w tym celu z gazu ziemnego lub gazu płynnego LPG. Z tym że w przypadku tego pierwszego rozwiązania istnieją kluczowe ograniczenia związane z brakiem dostępu do sieci. Nie wszędzie bowiem jest ona dostępna, szczególnie że tego rodzaju domki przeważnie są na terenach słabo zurbanizowanych, a więc i brak tam różnych przyłączy. Jeśli jednak nasz domek letniskowy znajduje się w obszarze z takim dostępem do sieci, można przemyśleć tę opcję i podłączyć się do niej. 

Jak zaś nie ma takiej możliwości (co jest przeważnie spotykane) postawmy na gaz płynny (LPG). Dostępny w butlach i zbiornikach, dzięki czemu można go dostarczyć wszędzie, nawet w najbardziej odludne miejsce. To bardzo ekologiczne ogrzewanie, paliwo o stosunkowo niskiej emisji zanieczyszczeń. 

Ile kosztuje ogrzewanie gazem?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile to kosztuje, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, jak wielkość domku, izolacja budynku, lokalizacja (warunki klimatyczne) i oczywiście aktualne ceny gazu. Z zasady gaz ziemny jest tańszy, ale jak już wspomnieliśmy – nie wszędzie dostępny. Z tego względu w większości takich miejsc wybierany jest gaz płynny LPG. Średnia cena tego paliwa kosztuje około 3 zł za litr. Jeśli chcemy dowiedzieć się, ile może kosztować ogrzewanie takiem gazem, warto podać przykład, biorąc pod uwagę domek letniskowy o powierzchni 50 m2. Jeśli jest dość dobrze zaizolowany, zużyje około 500-1000 litrów LPG rocznie. Przekłada się to więc na opłaty w zakresie od 1500 do 3000 zł. 

Gaz LPG do ogrzewania domu – poznajmy najważniejsze korzyści

Gaz LPG to bardzo dobre rozwiązanie dla domków letniskowych, co wynika z kilku kluczowych powodów. Jednym z ważniejszych jest łatwość magazynowania, ponieważ można go przechowywać w butlach lub zbiornikach. Są także bezproblemowe do uzupełnienia. Niezwykle istotnym czynnikiem, zwłaszcza w przypadku gazu jest bezpieczeństwo, co wynika z tego, że nowoczesne instalacje LPG są wyposażone w liczne systemy zabezpieczeń, między innymi takie jak zawory przeciwwybuchowe i detektory gazu. 

Co równie ważne. LPG zapewnia wysoką wartość opałową, dzięki czemu ogrzewanie jest efektywne, niezależnie od temperatur panujących na zewnątrz. Warto też wspomnieć o niskich emisjach, ponieważ spalanie LPG to zdecydowanie mniej zanieczyszczeń w porównaniu do innych paliw kopalnych. Przyczynia się to do ochrony środowiska. 

Dodatkowe ogrzewanie domu?

Na sam koniec przypomnijmy też, że instalacja LPG może współpracować z innymi typami ogrzewania, jak na przykład pompa ciepła. To niezwykle korzystne, że mając do dyspozycji gaz LPG, możemy też mieć alternatywne źródła, ponieważ zwiększa to możliwości i korzystanie z danej opcji, zależnie od tego, co jest najwygodniejsze i co najbardziej się opłaca. Sytuacja rynkowa jest dynamiczna, więc dobrze mieć do dyspozycji różne warianty.

Bez wątpienia, gaz LPG to bardzo dobre rozwiązanie, żeby w sposób efektywny i ekologiczny ogrzewać domki letniskowe. 

Zostaw komentarz