gaming

Geoguessr – czym jest i do czego służy

GeoGuessr – na czym opiera się mechanika gry

Mechanika gry GeoGuessr opiera się przede wszystkim na współpracy z dwoma innymi aplikacjami, a więc Google Street View oraz Mapillary.

Google Street View mówiąc najogólniej – jest wirtualnym odzwierciedleniem otaczającego świata, które można oglądać w mapach Google. To tu zebrane są miliony zdjęć sferycznych, które są odpowiednio umieszczone na mapach. Zdjęcia pochodzą z najróżniejszych źródeł – najczęściej wykonują je i dostarczają pracownicy Google. Street View ułatwia więc poznawanie najdalszych zakątków świata, bez ruszania się z domu. Aplikacja nie pokazuje jednakże zdjęć w czasie rzeczywistym, a w momencie ich wykonywania – nawet do kilku lat wcześniej.

Druga aplikacja, która jest podstawą działania GeoGuessr to Mapillary, a więc szwedzki serwis internetowy, który służy do udostępniania zdjęć z geotagami, oparty o crowdsourcing (polega na angażowaniu dużej ilości ludzi do wykonania danego zadania). Zdjęcia oferowane przez Mapillary są wykonywane z różnych trybów fotografowania – spacerowego, z roweru, samochodu czy w trybie panoramicznym lub sferycznym.

GeoGuessr – jak grać?

Po założeniu konta w grze użytkownik otrzymuje panel gry. Za darmo można grać przez 15 minut. Można również od razu skorzystać z opcji pro, która umożliwia kilka ciekawych opcji m.in. grę bez przerwy i bez reklam, tworzenie własnych quizów i niestandardowych map oraz rywalizację ze znajomymi i uczestniczenie w rankingu. Gracz w wersji darmowej może natomiast od razu skorzystać ze sklepu z avatarami.

Od razu po wejściu do gry użytkownik otrzymuje status „rookie tourist” i ma do wykonania kilka misji. Chwilę po zapoznaniu się z treścią misji można zacząć wybrać wygląd swojego awatara, a więc takie sprawy jak kolor skóry, dodatki (np. okulary) czy to jak wyglądać będzie twarz. Następny etap to już sama gra, a więc odkrywanie różnych zakamarków świata.

Najpierw więc gracz musi przejść samouczek. Zasada jest prosta – gra pokazuje zdjęcie z map Google z całego świata i przybliżony obszar, w którym to miejsce się znajduje. Gracz musi zgadnąć co to za miejsce. Im jest bliżej tego punktu – tym więcej punktów dostaje. Po przejściu samouczka gracz może odblokowywać kolejne regiony na mapie i uczestniczyć w różnych wyścigach.

Wyścigi rozpoczynają się w kraju, z którego pochodzi gracz. Po ukończeniu wyścigu – a więc umieszczaniu pinezki jak najbliżej miejsca, które daje do odgadnięcia gra – odblokowuje się kolejne państwo do zdobycia. Gracz ma pięć minut na ukończenie wyścigu, przy czym może również po drodze zbierać różnego rodzaju bonusy.

Istotny dla sensu i przebiegu gry jest więc aspekt rywalizacyjny – tak jak w każdej innej grze. Wykonuje się więc konkretne wyzwania, które dają możliwość nauczenia się lokalizacji państw, stanów, regionów na mapie świata. Niewiele osób przecież dokładnie zna położenie poszczególnego kraju na kontynencie znacznie oddalonym od jego miejsca zamieszkania. GeoGuessr jest znakomitą opcją, dzięki której można się doskonale nauczyć nazw stolic państw, a także mniejszych miast w różnych, najbardziej egzotycznych krajach świata. Tego rodzaju wiedza może znacznie wspomagać młodzież szkolną na lekcjach geografii a nawet niejednokrotnie podczas nauki historii. Dzięki prostocie oraz braku wymagań sprzętowych (jako że wymagane jest jedynie posiadanie przeglądarki) ogromna ilość internautów z całego świata zapoznała się z omawianym tytułem. Im zaś więcej było zainteresowanych, tym więcej funkcji zaczęli dodawać administratorzy gry. Użytkownicy więc otrzymują opcje codziennych wyzwań – Daily Challenge, tryb Battle Royale, możliwość pojedynkowania się jeden na jednego czy rywalizację polegającą na tym który gracz odgadnie mniejszy dystans od miejsca fotografii względem przeciwnika. Użytkownik może również sam wykonywać własną mapę. Można również ustawiać lokalizację na swój własny sposób, a potem udostępniać ją innym graczom oraz sprawiać, aby mogli zająć się wyzwaniami na mapie wykonanej przez użytkownika.

play game

GeoGuessr jako pomoc edukacyjna

GeoGuessr jest nie jedynie grą, ale również świetnym narzędziem i pomocą edukacyjną. Użytkownicy w każdym wieku mogą poznawać różne państwa oraz regiony na świecie, wraz z ich historią i kulturą. Może to więc być doskonale spisująca się pomoc dydaktyczna wykorzystywana przez nauczyciela geografii czy historii, aby nauczyć dziecko mapy świata, poszczególnych kontynentów czy państw. Gra oferuje tematyczne mapy, na przykład złożone z lokalizacji historycznych bitew czy innych wydarzeń. To ma świetne walory edukacyjne. Wszystkie te aspekty sprawiły, że gra zdobyła sporą popularność wśród twórców internetowych.

Jak wygrywać w GeoGuessr?

Pragnąc zgadnąć konkretną lokalizację użytkownicy mają do dyspozycji różnego rodzaju pomoce – mogą korzystać ze znaków drogowych, względnego położenia wobec słońca, krajobrazu, języku, wyglądzie mieszkańców, tablicach rejestracyjnych pojazdów, numerach kierunkowych, florze i rodzaju gleby. Gracze mogą również ustalić swoje położenie na podstawie metadanych Street View. Przykładowo pojazd Street View, który robił zdjęcia na północ od Eswatini (państwo w Afryce) wyróżniał się, ponieważ był zielony i miał białe bagażniki dachowe.

W grze GeoGuessr należy więc jak najlepiej wykorzystywać wskazówki z otoczenia np. zwracać dokładną uwagę na przeróżne elementy otoczenia – język używany na znakach drogowych, krajobraz, budynki, roślinność czy wygląd ludzi. Mogą to być przydatne wskazówki, które pomogą użytkownikowi zidentyfikować miejsce. Kolejną radą może być odnajdywanie punktów orientacyjnych – gracz powinien starać się znaleźć charakterystyczne punkty orientacyjne, takie jak wieżowce, góry, rzeki czy plaże, dzięki czemu o wiele łatwiej jest mu określić ogólną lokalizację i krajobraz. Warto jest także sprawdzać na mapie – jeżeli nie jest się pewnym – gdzie dokładnie się akurat gracz znajduje. Najlepszym pomocnikiem jest w tym aspekcie Google Maps, który umożliwia porównanie krajobrazu na mapie z tym, co widzisz w grze. Poza tym by wygrywać należy szukać wskazówek w języku: zwracać uwagę na język używany na znakach drogowych, billboardach czy w oknach sklepów, dzięki temu można określić kraj lub region, w którym gracz akurat się znajduje na mapie. Dobrze jest także korzystać z czasu – gracz posiada ograniczony czas na określenie swojej lokalizacji, ale może go wykorzystać w pełni. Świetnym rozwiązaniem jest np. przechodzenie się wzdłuż danej ulicy, aby znaleźć więcej wskazówek. Oczywiście, aby być jak najlepszym graczem w GeoGuessr należy grać regularnie, jako że im więcej się gra, tym lepiej się poznaje różne kraje i regiony, a w rezultacie pomaga to w identyfikacji lokalizacji w przyszłości. Większość użytkowników zaleca korzystanie ze subskrypcji – poprzez płacenie za grę dostaję się bowiem dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak przeglądanie zdjęć panoramicznych, co może pomóc w identyfikacji lokalizacji.

Popularność GeoGuessr w Polsce

W Polsce popularność GeoGuessr została bardzo rozpropagowana przez różnego rodzaju twórców internetowych. Jednym z pierwszych, który zaczął zabawę i edukację z omawianą aplikacją był „Gimper”, który w momencie pojawienia się gry był jednym z największych YouTuberów w Polsce, grając z zaznajomionymi twórcami np. „Kolegą Ignacym” czy „Mandziem”. Obecnie najbardziej zagorzałym znanym graczem w GeoGuessr jest „Graf”, którego audycje na YouTube ogląda kilkaset tysięcy widzów. Swojego czasu omawianą grą zajmował się również znany streamer Mateusz „PAGO” Pągowski. Spośród zagranicznych twórców często w GeoGuessr gra jedna z najbardziej znanych streamerek „Loeya”. Kilka miesięcy temu grę ożywił „PewDiePie” – prawdopodobnie najbardziej znany YouTuber na świecie. Nierzadko także Michael „Shroud” Grzesiek włącza przeglądarkową grę.

W niedawnym czasie GeoGuessr został odrobinę skrytykowany, jako że jego twórcy uszczuplili bardziej darmową wersję. Można więc grać jedynie pięć minut, po czym następuje przymusowa przerwa. Aby więc można było grać całkowicie swobodnie konieczne jest wykupienie subskrypcji Premium, która kosztuje dwa dolary miesięcznie.

GeoGuessr jest więc doskonałą rozrywką, która uczy bawiąc. Może być świetnym wypełniaczem czasu, zamiast rolowania portali społecznościowych czy oglądania niezbyt mądrych filmików. Posiada przede wszystkim bardzo ładną, estetyczną oprawę. Współpraca z Google Street View umożliwia naprawdę dogłębne zwiedzanie poszczególnych miast, miasteczek i regionów geograficznych. Dzięki temu tzw. przysłowiowe podróżowanie palcem po mapie nabiera nowego znaczenia. GeoGuessr jest więc zarówno ciekawą grą, jak i interesującą pomocą dydaktyczną, która znakomicie sprawdzi się podczas niekiedy nudnych i monotonnych lekcji geografii, opierających się na starych rozwiązaniach odpytywania z mapy zawieszonej na tablicy. Dzięki GeoGuessr człowiek w każdym wieku jest w stanie nauczyć się o świecie więcej, w sposób bardziej przystępny, interesujący i nie pozbawiony walorów rywalizacji i walki o punkty.

Aplikacja GeoGuessr jest więc fantastyczną zabawą, szkoda że w wersji darmowej niestety trwającą tak krótko. Warto jednak zainwestować w opcję Premium, aby móc rywalizować w niej nieco dłużej, rozwijać własną kreatywność poprzez budowanie map czy własnych wyzwań, a także korzystać z licznych pomocy oferowanych przez twórców gry. To bardzo sympatyczna aplikacja, w którą warto spróbować pograć, chcąc poszerzyć swoją wiedzę geograficzną oraz historyczną. 

GeoGuessr jest grą zaprojektowaną przez Antona Wallena – informatyka pochodzącego ze Szwecji. Gra swoją premierę miała 9 maja 2013 roku. Chcąc z niej korzystać należy ją uruchamiać na przeglądarce internetowej, wchodząc na jej internetową stronę. Jest świetną propozycją do nauki geografii, jako że opiera się na zgadywaniu tego, w którym miejscu na świecie został w danym momencie osadzony gracz. Każda odpowiedź równa się otrzymaniem punktów, co mobilizuje zawodnika do wytężania szarych komórek. Gra cieszy się ogromną popularnością i codziennie odwiedzają ją setki tysięcy graczy z całego świata.

play game

GeoGuessr – na czym opiera się mechanika gry

Mechanika gry GeoGuessr opiera się przede wszystkim na współpracy z dwoma innymi aplikacjami, a więc Google Street View oraz Mapillary.

Google Street View mówiąc najogólniej – jest wirtualnym odzwierciedleniem otaczającego świata, które można oglądać w mapach Google. To tu zebrane są miliony zdjęć sferycznych, które są odpowiednio umieszczone na mapach. Zdjęcia pochodzą z najróżniejszych źródeł – najczęściej wykonują je i dostarczają pracownicy Google. Street View ułatwia więc poznawanie najdalszych zakątków świata, bez ruszania się z domu. Aplikacja nie pokazuje jednakże zdjęć w czasie rzeczywistym, a w momencie ich wykonywania – nawet do kilku lat wcześniej.

Druga aplikacja, która jest podstawą działania GeoGuessr to Mapillary, a więc szwedzki serwis internetowy, który służy do udostępniania zdjęć z geotagami, oparty o crowdsourcing (polega na angażowaniu dużej ilości ludzi do wykonania danego zadania). Zdjęcia oferowane przez Mapillary są wykonywane z różnych trybów fotografowania – spacerowego, z roweru, samochodu czy w trybie panoramicznym lub sferycznym.

GeoGuessr – jak grać?

Po założeniu konta w grze użytkownik otrzymuje panel gry. Za darmo można grać przez 15 minut. Można również od razu skorzystać z opcji pro, która umożliwia kilka ciekawych opcji m.in. grę bez przerwy i bez reklam, tworzenie własnych quizów i niestandardowych map oraz rywalizację ze znajomymi i uczestniczenie w rankingu. Gracz w wersji darmowej może natomiast od razu skorzystać ze sklepu z avatarami.

Od razu po wejściu do gry użytkownik otrzymuje status „rookie tourist” i ma do wykonania kilka misji. Chwilę po zapoznaniu się z treścią misji można zacząć wybrać wygląd swojego awatara, a więc takie sprawy jak kolor skóry, dodatki (np. okulary) czy to jak wyglądać będzie twarz. Następny etap to już sama gra, a więc odkrywanie różnych zakamarków świata.

Najpierw więc gracz musi przejść samouczek. Zasada jest prosta – gra pokazuje zdjęcie z map Google z całego świata i przybliżony obszar, w którym to miejsce się znajduje. Gracz musi zgadnąć co to za miejsce. Im jest bliżej tego punktu – tym więcej punktów dostaje. Po przejściu samouczka gracz może odblokowywać kolejne regiony na mapie i uczestniczyć w różnych wyścigach.

Wyścigi rozpoczynają się w kraju, z którego pochodzi gracz. Po ukończeniu wyścigu – a więc umieszczaniu pinezki jak najbliżej miejsca, które daje do odgadnięcia gra – odblokowuje się kolejne państwo do zdobycia. Gracz ma pięć minut na ukończenie wyścigu, przy czym może również po drodze zbierać różnego rodzaju bonusy.

Istotny dla sensu i przebiegu gry jest więc aspekt rywalizacyjny – tak jak w każdej innej grze. Wykonuje się więc konkretne wyzwania, które dają możliwość nauczenia się lokalizacji państw, stanów, regionów na mapie świata. Niewiele osób przecież dokładnie zna położenie poszczególnego kraju na kontynencie znacznie oddalonym od jego miejsca zamieszkania. GeoGuessr jest znakomitą opcją, dzięki której można się doskonale nauczyć nazw stolic państw, a także mniejszych miast w różnych, najbardziej egzotycznych krajach świata. Tego rodzaju wiedza może znacznie wspomagać młodzież szkolną na lekcjach geografii a nawet niejednokrotnie podczas nauki historii. Dzięki prostocie oraz braku wymagań sprzętowych (jako że wymagane jest jedynie posiadanie przeglądarki) ogromna ilość internautów z całego świata zapoznała się z omawianym tytułem. Im zaś więcej było zainteresowanych, tym więcej funkcji zaczęli dodawać administratorzy gry. Użytkownicy więc otrzymują opcje codziennych wyzwań – Daily Challenge, tryb Battle Royale, możliwość pojedynkowania się jeden na jednego czy rywalizację polegającą na tym który gracz odgadnie mniejszy dystans od miejsca fotografii względem przeciwnika. Użytkownik może również sam wykonywać własną mapę. Można również ustawiać lokalizację na swój własny sposób, a potem udostępniać ją innym graczom oraz sprawiać, aby mogli zająć się wyzwaniami na mapie wykonanej przez użytkownika.

GeoGuessr jako pomoc edukacyjna

GeoGuessr jest nie jedynie grą, ale również świetnym narzędziem i pomocą edukacyjną. Użytkownicy w każdym wieku mogą poznawać różne państwa oraz regiony na świecie, wraz z ich historią i kulturą. Może to więc być doskonale spisująca się pomoc dydaktyczna wykorzystywana przez nauczyciela geografii czy historii, aby nauczyć dziecko mapy świata, poszczególnych kontynentów czy państw. Gra oferuje tematyczne mapy, na przykład złożone z lokalizacji historycznych bitew czy innych wydarzeń. To ma świetne walory edukacyjne. Wszystkie te aspekty sprawiły, że gra zdobyła sporą popularność wśród twórców internetowych.

Jak wygrywać w GeoGuessr?

Pragnąc zgadnąć konkretną lokalizację użytkownicy mają do dyspozycji różnego rodzaju pomoce – mogą korzystać ze znaków drogowych, względnego położenia wobec słońca, krajobrazu, języku, wyglądzie mieszkańców, tablicach rejestracyjnych pojazdów, numerach kierunkowych, florze i rodzaju gleby. Gracze mogą również ustalić swoje położenie na podstawie metadanych Street View. Przykładowo pojazd Street View, który robił zdjęcia na północ od Eswatini (państwo w Afryce) wyróżniał się, ponieważ był zielony i miał białe bagażniki dachowe.

W grze GeoGuessr należy więc jak najlepiej wykorzystywać wskazówki z otoczenia np. zwracać dokładną uwagę na przeróżne elementy otoczenia – język używany na znakach drogowych, krajobraz, budynki, roślinność czy wygląd ludzi. Mogą to być przydatne wskazówki, które pomogą użytkownikowi zidentyfikować miejsce. Kolejną radą może być odnajdywanie punktów orientacyjnych – gracz powinien starać się znaleźć charakterystyczne punkty orientacyjne, takie jak wieżowce, góry, rzeki czy plaże, dzięki czemu o wiele łatwiej jest mu określić ogólną lokalizację i krajobraz. Warto jest także sprawdzać na mapie – jeżeli nie jest się pewnym – gdzie dokładnie się akurat gracz znajduje. Najlepszym pomocnikiem jest w tym aspekcie Google Maps, który umożliwia porównanie krajobrazu na mapie z tym, co widzisz w grze. Poza tym by wygrywać należy szukać wskazówek w języku: zwracać uwagę na język używany na znakach drogowych, billboardach czy w oknach sklepów, dzięki temu można określić kraj lub region, w którym gracz akurat się znajduje na mapie. Dobrze jest także korzystać z czasu – gracz posiada ograniczony czas na określenie swojej lokalizacji, ale może go wykorzystać w pełni. Świetnym rozwiązaniem jest np. przechodzenie się wzdłuż danej ulicy, aby znaleźć więcej wskazówek. Oczywiście, aby być jak najlepszym graczem w GeoGuessr należy grać regularnie, jako że im więcej się gra, tym lepiej się poznaje różne kraje i regiony, a w rezultacie pomaga to w identyfikacji lokalizacji w przyszłości. Większość użytkowników zaleca korzystanie ze subskrypcji – poprzez płacenie za grę dostaję się bowiem dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak przeglądanie zdjęć panoramicznych, co może pomóc w identyfikacji lokalizacji.

Popularność GeoGuessr w Polsce

W Polsce popularność GeoGuessr została bardzo rozpropagowana przez różnego rodzaju twórców internetowych. Jednym z pierwszych, który zaczął zabawę i edukację z omawianą aplikacją był „Gimper”, który w momencie pojawienia się gry był jednym z największych YouTuberów w Polsce, grając z zaznajomionymi twórcami np. „Kolegą Ignacym” czy „Mandziem”. Obecnie najbardziej zagorzałym znanym graczem w GeoGuessr jest „Graf”, którego audycje na YouTube ogląda kilkaset tysięcy widzów. Swojego czasu omawianą grą zajmował się również znany streamer Mateusz „PAGO” Pągowski. Spośród zagranicznych twórców często w GeoGuessr gra jedna z najbardziej znanych streamerek „Loeya”. Kilka miesięcy temu grę ożywił „PewDiePie” – prawdopodobnie najbardziej znany YouTuber na świecie. Nierzadko także Michael „Shroud” Grzesiek włącza przeglądarkową grę.

W niedawnym czasie GeoGuessr został odrobinę skrytykowany, jako że jego twórcy uszczuplili bardziej darmową wersję. Można więc grać jedynie pięć minut, po czym następuje przymusowa przerwa. Aby więc można było grać całkowicie swobodnie konieczne jest wykupienie subskrypcji Premium, która kosztuje dwa dolary miesięcznie.

GeoGuessr jest więc doskonałą rozrywką, która uczy bawiąc. Może być świetnym wypełniaczem czasu, zamiast rolowania portali społecznościowych czy oglądania niezbyt mądrych filmików. Posiada przede wszystkim bardzo ładną, estetyczną oprawę. Współpraca z Google Street View umożliwia naprawdę dogłębne zwiedzanie poszczególnych miast, miasteczek i regionów geograficznych. Dzięki temu tzw. przysłowiowe podróżowanie palcem po mapie nabiera nowego znaczenia. GeoGuessr jest więc zarówno ciekawą grą, jak i interesującą pomocą dydaktyczną, która znakomicie sprawdzi się podczas niekiedy nudnych i monotonnych lekcji geografii, opierających się na starych rozwiązaniach odpytywania z mapy zawieszonej na tablicy. Dzięki GeoGuessr człowiek w każdym wieku jest w stanie nauczyć się o świecie więcej, w sposób bardziej przystępny, interesujący i nie pozbawiony walorów rywalizacji i walki o punkty.

Aplikacja GeoGuessr jest więc fantastyczną zabawą, szkoda że w wersji darmowej niestety trwającą tak krótko. Warto jednak zainwestować w opcję Premium, aby móc rywalizować w niej nieco dłużej, rozwijać własną kreatywność poprzez budowanie map czy własnych wyzwań, a także korzystać z licznych pomocy oferowanych przez twórców gry. To bardzo sympatyczna aplikacja, w którą warto spróbować pograć, chcąc poszerzyć swoją wiedzę geograficzną oraz historyczną. 

Zostaw komentarz