Jak poradzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym?

Rogowacenie okołomieszkowe to jedno z nietypowych schorzeń skóry, które dotyka sporo osób. Jak sobie z nim poradzić?

Co to jest rogowacenie okołomieszkowe?

Rogowacenie okołomieszkowe jest jednym z częstych schorzeń skóry ,które często pojawia się u dzieci, nawet u niemających żadnych innych problemów skórnych. Z jeszcze większą częstotliwością występuje u tych pacjentów, którzy mają również inne schorzenia skórne, takie jak na przykład atopowe zapalenie skóry związane z przesuszeniem się naskórka. Rogowacenie okołomieszkowe polega na tym, że wokół ujść mieszków włosowych powstaje grubszy niż normalnie w tym miejscu naskórek co sprawia, że ujścia te są zatykane. W związku z tym, u nasady włosów powstają malutkie grudki – mają one kolor czerwony, jasnoróżowy a nawet brązowy, stanowiąc problem estetyczny i dając odczuwalny dyskomfort. Skóra w tych miejscach, gdzie zaczopowane są mieszki jest bardzo sucha i szorstka.

Jakie są powody rogowacenia okołomieszkowego?

Rogowacenie okołomieszkowe występuje w różnych grupach wiekowych. Najczęściej dotyczy ludzi młodszych, szczególnie dzieci. Jest to schorzenie przewlekłe, ale niezaraźliwe. Powodem tej choroby skóry jest nadmierna produkcja keratyny – białka, które naturalnie występuje w komórkach i pełni tam funkcję ochronną. Chory naskórek nie złuszcza się prawidłowo, a przez to właśnie powstaje grubsza, zalegająca warstwa skóry w okolicach mieszków. Mówi się, że rogowacenie okołomieszkowe ma podstawy genetyczne, czasami też bezpośrednią przyczyną jest stosowanie konkretnych leków, które wywołują tego typu reakcję skórną.

Jak rozpoznać rogowacenie okołomieszkowe?

Diagnoza rogowacenia okołomieszkowego powinna być przeprowadzona przez dermatologa, ponieważ zmiany skórne nietrudno pomylić jest z trądzikiem. Charakterystyczne są miejsca występowania zmian – najczęściej schorzenie dotyczy bocznej powierzchni ramion, czasami też ud, pośladków lub policzków. Co ciekawe, zmiany występują symetrycznie. Grudki, choć czerwone i stwarzające wrażenie poważnego stanu zapalnego skóry, nie bolą ani nie swędzą. Jeżeli w przebiegu choroby zauważalny jest świąd, dotyczy on raczej przesuszonej skóry w obszarze występowania zmian. Objawy rogowacenia okołomieszkowego mogą występować w zależności od czynników zewnętrznych w bardziej lub mniej nasilonym stopniu. Na przykład niekorzystnie na skórę działa niska wilgotność powietrza. Czynnikiem wywołującym nasilenie się zmian jest też okres dojrzewania związany z przemianami hormonalnymi.

Jak radzić sobie z rogowaceniem okołomieszkowym? 

Rogowacenie okołomieszkowe jest chorobą nieuleczalną aczkolwiek można pomóc sobie w niwelowaniu jej objawów. Przede wszystkim bardzo przydatne będą tutaj odpowiednie dermokosmetyki na rogowacenie okołomieszkowe. Powinny one mieć odpowiednie dobrane przez dermatologa stężenie składników takich jak mocznik, kwas mlekowy, ceramidy czy kwas hialuronowy lub kwas salicylowy. Produkty kosmetyczne mają przede wszystkim usunąć zalegający naskórek, ale ponadto też nawilżyć skórę, pozbawić jej charakterystycznej dla schorzenia szorstkości. Bardzo istotny jest sposób aplikacji kosmetyków – nakłada się je na noc na jeszcze wilgotną po kąpieli skórę, tak aby jak najlepsze było wchłanianie kojących składników. W ciągu dnia warto nawilżać obszary skóry zmienione chorobowo nawet kilkukrotnie. Stosowane kosmetyki nie powinny być bardzo agresywne, należy też unikać mocnego tarcia skóry ręcznikiem po kąpieli, tak aby dodatkowo nie podrażniać naskórka. 

Zostaw komentarz