Jak zabezpieczyć firmę przed skutkami braku prądu?

Awarie prądu występują coraz częściej w wyniku różnych zdarzeń jak choćby regularne prace konwersacyjne w infrastrukturze elektroenergetycznej, przeciążenia sieci, czy zjawiska przyrodnicze (silne wichury, burze, sztormy, kataklizmy np. huragany, trzęsienia ziemi, powodzie, pożary etc.). Nagła przerwa w dostawie prądu, czyli tzw. blackout energetyczny na większym obszarze może potrwać od kilku minut do nawet kilku dni i wyrządzić niemałe szkody, zarówno w przestrzeni prywatnej, jak i publicznej.

Czym grozi blackout energetyczny w przestrzeni publicznej?

Blackout energetyczny w firmie, czy przedsiębiorstwie może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji i szkód jak m.in.:

 1. Przerwa w działalności:

Utrata produkcji: W przypadku firm produkcyjnych, blackout może spowodować przerwę w procesie produkcyjnym. Skutkuje to nie tylko stratami finansowymi, ale również wpływa na relacje z klientami.

Opóźnienia w dostawach: Firmy często są częścią większych łańcuchów dostaw. Blackouty mogą powodować opóźnienia w dostawach, co wpływa na relacje z partnerami biznesowymi.

 1. Utrata danych i systemów informatycznych:

Utrata danych: W przypadku braku zasilania, systemy informatyczne mogą ulec awarii, co może prowadzić do utraty danych. Firmy, które nie posiadają odpowiednich systemów zabezpieczających, mogą stracić ważne informacje biznesowe, historię transakcji, czy dokumentację klientów.

Przerwa w dostępie do internetu: Blackout może spowodować przerwę w dostępie do internetu, co utrudnia komunikację, zarządzanie projektami i korzystanie z usług online.

 1. Bezpieczeństwo i nadzór:

Brak oświetlenia: W razie blackoutu, oświetlenie ewakuacyjne może być niewystarczające, co zwiększa ryzyko wypadków oraz utrudnia ewakuację pracowników.

Awaria systemów bezpieczeństwa: Systemy monitorowania, kamer, alarmów i kontroli dostępu mogą przestać działać, co zwiększa ryzyko kradzieży, włamań czy innego rodzaju incydentów bezpieczeństwa.

Jak zabezpieczyć firmę przed skutkami braku prądu?

Aby zminimalizować ryzyko i konsekwencje blackoutu, firmy powinny przede wszystkim inwestować w odpowiednie systemy zasilania awaryjnego jak m.in. systemy UPS (tzw. uninterruptible power supply, czyli nieprzerwane zasilanie energią) z akumulatorami do zabezpieczenia danych, czy agregaty prądotwórcze, do których można podłączyć wszystko, od kuchenki mikrofalowej po komputer.

Generatory prądotwórcze

Generatory prądotwórcze to urządzenia, które dostarczają energię elektryczną w przypadku przerwy w dostawie prądu z sieci. Przy jego wyborze należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak m.in.

 1. Rodzaj paliwa: Na rynku najbardziej popularne są generatory benzynowe, dieselowe oraz gazowe.

 • Generatory benzynowe: Proste w obsłudze i stosunkowo tanie. Mogą być jednak mniej ekonomiczne i zazwyczaj generują mniej mocy niż generatory dieselowe.

 • Generatory dieselowe: Charakteryzują się wyższą ekonomicznością, niższym zużyciem paliwa i dłuższym czasem pracy. Dlatego też świetnie nadają się do zastosowania w przestrzeni firmowej.

 • Generatory gazowe: Zasilane gazie ziemnym. Ich eksploatacja jest bardziej przyjazna dla środowiska w porównaniu do generatorów benzynowych czy dieselowych.

 1. Moc generatora:

 • Dobór mocy generatora: Ważne jest dokładne określenie, jakie urządzenia będą zasilane przez generator. Jeśli w firmie, w biurze chcemy zasilić np. piec centralnego ogrzewania, pompy obiegowe, lodówkę czy monitoring, warto wybrać agregat prądotwórczy Diesel, którego moc jest o około 20-30% większa od łącznej mocy urządzeń, które chcesz nim zasilić. Zazwyczaj optymalnym wyborem jest agregat o mocy 2-3 kW.

 1. Rodzaj generatora stacjonarny czy przenośny: W mieszkaniach wygodniejszy będzie model przenośny, na kółkach np. HEX-GEN 3500 230V AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY – https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/generator-hex-gen-3500-230v-agregat-pradotworczy.html. W biurze można umieścić agregat stacjonarny np. HEX-GEN 1500 230V AGREGAT PRĄDOTWÓRCZY.

 2. Poziom hałasu: Poziom hałasu generowany przez generator jest istotny, szczególnie w biurach gdzie pracownicy pracują w skupieniu i ciszy. Generatory z serii HEX-GEN są wyposażone w tłumik, dzięki któremu pracują cicho i podwyższają komfort pracy.

 3. Dodatkowe cechy: Seria generatorów HEX-GEN posiada m.in. zabezpieczenie obwodu wyjściowego za pomocą wyłącznika automatycznego, poduszki amortyzujące, wyróżnia się nowoczesnym, minimalistycznym designem.

Zasilacze awaryjne UPS (tzw. Uninterruptible Power Supply)

Nieduże, kompaktowe urządzenia są niezwykle istotnym elementem w zabezpieczaniu przed skutkami blackoutu. Dostarczają energię przez krótki czas, umożliwiając bezpieczne zamknięcie i wyłączenie urządzeń podczas nagłej awarii prądu.

Główne cechy UPS na podstawie wybranych modeli:

Seria PICO: https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/zasilacze-awaryjne-pico-ups-komputerowe-z-akumulatorem/

Seria MICRO: https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/zasilacze-awaryjne-micro-ups-komputerowe-z-akumulatorem/

 1. Podtrzymanie zasilania

Zasilacz awaryjny UPS działa jako most energetyczny, dostarczając energię w przypadku przerwy zasilania. Pozwala to na bezpieczne zamknięcie i wyłączenie urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, czy serwery, eliminując ryzyko utraty danych, czy uszkodzeń sprzętu.

 1. Dobór mocy

Kluczowym kryterium przy wyborze zasilacza awaryjnego UPS jest ocena mocy potrzebnej do zasilania podłączonych urządzeń. Przykładowy pobór mocy przez najbardziej popularne urządzenia w biurze:

 • router WiFi: około 10-20W

 • monitor: od 30 do 50W

 • komputer biurowy: od 250 do 300W

 • serwer: od 400 do 1000W

Warto dodatkowo uwzględnić pewną rezerwę mocy (np. 20-30%) dla zasilacza w przypadku ewentualnych wzrostów zużycia energii.

 1. Systemy ochrony

 • Stabilizator napięcia sieciowego AVR regulujący napięcie, co pomaga w zabezpieczeniu urządzeń przed wahaniem napięcia z sieci.

 • System zabezpieczeń m.in. przed zbyt niskim/wysokim napięciem, zwarciem, przeciążeniem.

Początek formularza

Dół formularza

Zastosowanie tych rozwiązań i urządzeń zależy od specyfiki danej firmy, jej budżetu, rodzaju działalności, czy lokalnych warunków. Warto skonsultować się z profesjonalistami, aby dostosować strategię zabezpieczania przed blackoutem do konkretnych potrzeb i warunków przedsiębiorstwa.

Zostaw komentarz