Wpływ fotowoltaiki na wartość nieruchomości

Fotowoltaika zapewnia wiele oszczędności zaczynając od finansowanych, ekologicznych oraz na niezależności od zewnętrznych dostawców energii kończąc.

Jednak często zapomina się o najważniejszej korzyści – wzrost wartości nieruchomości.

Czy panele fotowoltaiczne podnoszą wartość nieruchomości? Jak wygląda kwestia nieruchomości z fotowoltaiką, gdy bierze się pod uwagę sprzedaż domu? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

MONTAŻ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH A WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI

Na wartość naszej nieruchomości wpływ ma wiele czynników m. in. powierzchnia użytkowa, stan budynku, wyposażenie oraz otoczenie. Największy wpływ na cenę naszej nieruchomości ma instalacja fotowoltaiczna. Może ona podnieść wartość naszego domu o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wpływ na to ma kilka czynników, do których należą:

· Niższe rachunki za energię elektryczną – obecni właściciele jak i przyszli będą mogli liczyć na duże oszczędności na przestrzeni co najmniej kilku lat,

· Niezależność energetyczna – brak konieczności korzystania z usług zewnętrznych dostawców prądu, przy korzystaniu z magazynu energii z instalacją off – grid,

· Brak przerw w dostawie prądu – również podczas posiadania magazynu energii nie musimy się martwić o przerwy w dostawie prądu czy awarię sieci energetycznej,

· Długowieczność paneli fotowoltaicznych – panele zachowują sprawność nawet po upływie 25 lat, jeżeli odpowiednio dbamy o nasze moduły to mogą one pracować wydajnie nawet przez 40 lat,

· Ekologia fotowoltaika podczas swojej pracy nie generuje procesu spalania, zatem nie powstają szkodliwe gazy cieplarniane.

Dodatkowo fotowoltaikę możemy połączyć z innymi nowoczesnymi urządzeniami, np. pompą ciepła, która również pozwoli obniżyć koszty za ogrzewanie budynku.

Decydując się na inwestycję w instalację fotowoltaiczną nie tylko redukujemy rachunki za prąd, ale także sprawimy, że nasza nieruchomość będzie bardziej atrakcyjna w oczach przyszłych inwestorów.

WZROST WARTOŚCI NIERUCHOMOŚCI – CO WPŁYWA?

To o ile wzrośnie wartość naszej nieruchomości z instalacją fotowoltaiczną zależy od wielu następujących czynników:

· Zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną – istotne jest w jakim stopniu energia pozyskiwana z paneli pokrywa zapotrzebowanie budynku. Im więcej energii, wyprodukowanej przez panele, która może być na bieżąco wykorzystywana do zasilenia urządzeń domowych, tym wyższa wartość nieruchomości.

· Rodzaj zastosowanych paneli fotowoltaicznych – najczęściej wybierane są panele I generacji, co wiąże się z większymi kosztami inwestycyjnymi.

· Wiek i stan techniczny instalacji fotowoltaicznej – panele oraz pozostałe elementy wchodzące w skład instalacji fotowoltaicznej mają swoją żywotność. Wybierając instalację od sprawdzonego producenta możemy liczyć, że poszczególne elementy będą pracować efektywnie przez bardzo długi okres. Dzięki takiemu rozwiązaniu cena naszej nieruchomości z instalacją, która ma nawet kilkanaście lat nadal będzie wysoka.

· Efektywność instalacji fotowoltaicznej – im nasza instalacja jest bardziej efektywna tym cena nieruchomości również jest większa. Warto stawiać na wysokiej jakości komponenty, pamiętać o regularnym serwisowaniu, czyszczeniu oraz monitorowaniu naszej fotowoltaiki. Dzięki temu nasza instalacja będzie w doskonałym stanie przez długie lata.

· Jakość wykonania instalacji fotowoltaicznej – inwestując w fotowoltaikę zawsze stawiaj na sprawdzone firmy, które przeprowadzą odpowiedni montaż paneli i zapewnią fachowe doradztwo.

WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI A JAKOŚĆ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Jak już wspomnieliśmy powyżej na wartość nieruchomości ma wpływ jakość paneli fotowoltaicznych. Warto postawić na panele I generacji, czyli panele monokrystaliczne, które charakteryzują się najwyższą sprawnością oraz żywotnością. Najlepszym wyborem będą również panele, posiadające technologię TOPCon, która charakteryzuje się poprawą wydajności modułów poprzez wprowadzenie dodatkowej warstwy krzemu. Panele monokrystaliczne, wykorzystujące technologię TOPCon posiadają sprawność na poziomie 23%.

PODSUMOWANIE

Fotowoltaika to bardzo opłacalna inwestycja dzięki której zaczniemy oszczędzać na rachunkach za prąd oraz przyczynimy się do poprawy jakości środowiska naturalnego. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest solidnie i profesjonalnie wykonana oraz pokrywa zapotrzebowanie budynki na energię to znacznie podnosi ona wartość nieruchomości.

Wartość nieruchomości wraz z instalacją fotowoltaiczną jest wyższa o około 4% niż cena nieruchomości bez instalacji PV. Fotowoltaika podnosi wartość domów jednorodzinnych, ale również gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw.

Myślisz o inwestycji w instalację fotowoltaiczną? Zachęcamy do kontaktu z firmą SunSol, którzy w swojej ofercie oferują energooszczędne panele fotowoltaiczne najwyższej jakości. Realizują również projekty z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych najnowszej generacji, które charakteryzują się wysoką sprawnością i wieloletnią żywotnością.

Zostaw komentarz