Mama karmi małe dziecko siedzące na krzesełku do karmienia

Jak zachęcić małe dziecko do jedzenia?

Małe dzieci potrafią być niezwykle wybredne w kwestii jedzenia, co spędza sen z powiek ich rodzicom. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych u najmłodszych nie zawsze jest proste, jednak istnieje wiele sposobów na to, aby uczynić ten proces przyjemniejszym. W tym artykule podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do jedzenia i jak opracować odpowiedni jadłospis dla dwulatka. Nasze wskazówki pomogą Ci uczynić posiłki atrakcyjniejszymi i jednocześnie zadbać o zdrowie malucha.

Dlaczego maluchy odmawiają jedzenia?

Rodzice, których dzieci mają trudności z jedzeniem, często są sfrustrowani i nie mają pojęcia, jak poradzić sobie z problemem braku apetytu u swoich pociech. Pierwszym krokiem powinno być zrozumienie przyczyn takiego zachowania dzieci. Czasami powód może być tak prosty, jak zmęczenie lub ząbkowanie, ale zdarza się, że maluch odmawia jedzenia z powodu braku zainteresowania podawanymi daniami. Aby wybrać skuteczny sposób na niejadka, trzeba najpierw poznać najczęstsze przyczyny odmawiania jedzenia. Są nimi:

  • Monotonna dieta – mało urozmaicone menu może powodować, że dziecko staje się znudzone jedzeniem.
  • Zbyt duże porcje – żywienie dziecka powinno być dopasowane do jego apetytu i możliwości. W przypadku zbyt dużych porcji jedzenia, dzieci mogą czuć się przytłoczone i sfrustrowane.
  • Stres lub nadmiar bodźców – silne emocje towarzyszące maluchowi podczas posiłku mogą powodować problem ze skupieniem się na jedzeniu i wpływać na obniżenie apetytu.
  • Nieodpowiednie nawyki żywieniowe – na przykład podjadanie między posiłkami, które może powodować brak odczuwania głodu w porze zaplanowanego obiadu lub kolacji.
  • Złe doświadczenia przy stole – zmuszanie dziecka do jedzenia może wywołać negatywne emocje związane z posiłkami.

To częste, ale nie jedyne przyczyny braku zainteresowania jedzeniem u dzieci. Nieprzerwane problemy z apetytem u dziecka warto skonsultować z lekarzem.

Jak przekonać dziecko do jedzenia? Sprawdzone sposoby na niejadka

Jednym z najważniejszych elementów zachęcenie maluchów do jedzenia jest stworzenie przyjemnej atmosfery przy stole. Jedzenie powinno kojarzyć się młodemu człowiekowi z czymś przyjemnym, atrakcyjnym i relaksującym. Jako rodzic musisz zadbać o spokojne otoczenie – na przykład wyłączyć telewizor i radio, unikać kłótni przy stole.

Tata trzyma na rękach córeczkę i karmi ją przygotowując posiłek

Inny skuteczny sposób na nieco starszego niejadka to włączenie go w przygotowywanie posiłków. Pozwól swojemu dziecku uczestniczyć w gotowaniu – wspólne przygotowania śniadania lub kolacji może być dla niego inspirujące i zachęcające. Dodatkowo warto nieco poeksperymentować z kolorowym i atrakcyjnym podaniem potraw. Dzieci, podobnie jak dorośli, często ,,jedzą oczami”, więc warto specjalnie dla nich stworzyć wizualnie atrakcyjne talerze, na przykład układając z warzyw buźki na kanapkach. Jak namówić dziecko do jedzenia w inny sposób? Możesz również:

  • Ustalić regularne pory posiłków – dziecko lepiej funkcjonuje, jeśli plan jego dnia jest przewidywalny i powtarzalny.
  • Wprowadzać stopniowo nowe smaki – przygotowując posiłki dla malucha, staraj się dodawać do nich coś nowego, na przykład niepodawane do tej pory owoce czy warzywa lub stosując ich nowe połączenia.
  • Stosować zasadę małych kroków – najpierw podawaj dziecku małe porcje, stopniowo zwiększając ich wielkość. To pozwoli maluchowi oswoić się z nowymi smakami i teksturami.
  • Doceniać każdy sukces przy stole – postępy staraj się nagradzać i chwalić, ale pamiętaj, by unikać stosowania jedzenia jako formy nagrody.

Tych kilka prostych kroków sprawi, że dziecko stopniowo nabierze pozytywnych skojarzeń związanych z posiłkami, a Ty przekonasz się, że jedzenie dla niejadka może być smaczną i radosną przygodą.

Jeśli Twoje dziecko nie chce jeść warzyw i owoców, zapoznaj się z poradami eksperta HIPP: Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?

Co zrobić, gdy roczne dziecko nie je samodzielnie?

Nauka samodzielnego jedzenia to złożony proces, który wymaga ze strony rodziców cierpliwości i czasu. Jeśli roczne dziecko nie je samodzielnie, warto umożliwić mu eksplorowanie jedzenia na własnych warunkach. Podawanie miękkich kawałków jedzenia, takich jak banany czy gotowana marchewka, może zachęcić dziecko do podejmowania pierwszych prób samodzielnego jedzenia. Nie zwracaj uwagi na bałagan, który z pewnością podczas tych eksperymentów się pojawi – proces ten często wiąże się z rozsypywaniem czy rozlewaniem, co jest naturalnym etapem nauki.

Postaraj się nie wywierać presji na malucha. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a krytyka ze strony mamy lub taty mogą zniechęcić go do dalszych prób. Dodatkowym wsparciem może być prowadzenie kolorowych naczyń z przegródkami na różne rodzaje potraw. Odpowiednie wsparcie, spokojne podejście i zapewnienie dziecku komfortowych warunków przy stole to klucz do sukcesu w tej ważnej fazie rozwoju.

Przeczytaj również: Dieta rocznego dziecka. Jak powinien wyglądać jadłospis po 1. roku życia dziecka?

Jak opracować jadłospis dla dwulatka?

Jadłospis dwulatka powinien uwzględniać jego potrzeby rozwojowe oraz preferencje smakowe. Kluczowe jest w tym przypadku wprowadzenie do diety różnorodnych produktów spożywczych, które zapewnią maluchowi niezbędne witaminy, minerały i sporą dawkę energii. Posiłki dla dziecka w tym wieku powinny składać się z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczów i białka (chude mięso, jaja, ryby). Ważne, aby ograniczyć spożycie soli i cukru, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie malucha.

Tata podaje synowi porcję deseru na łyżeczce w czasie rodzinnego posiłku przy stole

Dwulatek może jeść 5 posiłków w ciągu dnia. W jadłospisie dwulatka śniadanie powinno być pożywne i energetyczne  – może to być na przykład owsianka na wodzie z dodatkiem mleka i tartego, świeżego jabłka oraz świeżo wyciśnięty sok owocowy lub owocowo-warzywny. Obiad może zawierać zupę warzywną (np. ogórkową), a następnie danie główne z warzywami, białkiem i węglowodanami (np. pieczona pierś kurczaka, ryż naturalny, surówka z tartej marchwi i jabłka z olejem lnianym). Kolacja zaś powinna być lekka, na przykład kasza jaglana z naturalnym jogurtem.

Nie zapomnij o zdrowych i pożywnych przekąskach dla dziecka. W ciągu dnia możesz podać mu domowe biszkopty, bułkę z serkiem i szynką, zmiksowane owoce (np. banany, maliny) lub kaszę mannę na mleku. Pamiętaj również o napojach – woda powinna stanowić główne źródło nawodnienia.

Zostaw komentarz