lacrosse

Lacrosse – zapomniana gra

Historia lacrosse

Lacrosse to najstarszy zespołowy sport w Stanach Zjednoczonych. Jego rodowód sięga roku 1100 n.e. Był on uprawiany przez Irokezów, na terenach dzisiejszego Nowego Jorku i obszarów Kanady graniczących z tym stanem.

Wczesne wersje meczów lacrosse, rozgrywane przez narody rdzenne Amerykanów, obejmowały od 100 do 1000 mężczyzn, a czasem nawet więcej. Używali oni drewnianych kijów, do których były czasem przymocowane siatkowe koszyki lub kieszonki, oraz małe, owinięte skórą jelenia piłki. Sieci formowane były z ścięgien jelenia. Boiska bez granic mogły rozciągać się na kilometry, a gry mogły trwać dni.

Tradycje ustne rdzennych Amerykanów mówią o pierwszym meczu lacrosse, rozegranym między ptakami a ssakami. Niektórzy rdzenni Amerykanie wierzą, że ten sport był darem od Stwórcy, przeznaczonym do rozrywki i jako lekarstwo dla duszy.

lacrosse

Zasady gry w Lacrosse

Lacrosse jest obecnie grane na całym świecie, z ligami w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Anglia i Japonia. Mimo że lacrosse nie jest jeszcze uważane za sport „mainstreamowy”, rozwija się bardzo szybko na poziomie młodzieżowym i szkolnym, z nowymi programami pojawiającymi się na całym świecie.

Lacrosse to gra zespołowa, gdzie piłkę przerzuca się między członkami drużyny za pomocą specjalnego kija z siatką na jednym końcu. Pochodzi ona od rdzennych mieszkańców Ameryki, gdzie była wykorzystywana jako forma treningu dla wojowników plemiennych. Historia gry sięga niemal tysiąca lat wstecz. Dyscyplina ta została ukazana w filmie „Ostatni Mohikanin”.

W początkowej wersji gry, liczba uczestników mogła sięgać tysięcy po obu stronach. Celem gry jest, jak w wielu zespołowych sportach z piłką, wrzucenie piłki do bramki przeciwnika więcej razy, niż oni do twojej. Kij lacrosse (zwany „crosse”) może być używany do łapania, niesienia i podawania piłki z zamiarem uniemożliwienia przeciwnikom zdobycia jej posiadania.

Współcześnie, lacrosse jest szybką, intensywną grą z kontaktami fizycznymi, wymagającą od graczy noszenia ochraniaczy i kasków – coś co było nie do pomyślenia dla Mohikanów.

Współczesna gra jest grana z większym wyposażeniem niż w przeszłości, do którego zaliczają się takie elementy jak:

  • Kaski
  • Rękawice
  • Buty z kolcami (do gry na trawie)
  • Buty do gry na sztucznej nawierzchni
  • Skarpety do lacrosse
  • Nowoczesne kije do lacrosse

Kiedy drużyna przeciwna posiada piłkę, drużyna broniąca może próbować ją odebrać za pomocą swoich kijów (walcząc kijami z przeciwnikami) lub ciał.

Na boisku może przebywać 10 graczy – 3 napastników, 3 środkowych, 3 obrońców i 1 bramkarz.

Kije do lacrosse są podzielone na „krótkie” i „długie”. Pierwsze muszą mieć długość około 100 cm , a drugie między 132 cm 182 cm a główka kija nie może być mniejsza niż sześć cali i nie większa niż 25,5 cm w najszerszym miejscu. Kij bramkarza może mieć długość między 100 a 182 cm i szerokość do 38. Nie więcej niż czterech graczy może używać długiego kija (nie licząc bramkarza).

Na boisku może przebywać maksymalnie 4 graczy z długimi kijami na drużynę. Piłka do lacrosse nie może być dotknięta przez rękę zawodnika, z wyjątkiem bramkarza.

Piłka jest wykonana z solidnej gumy i ma około 20 centymetrów średnicy.

Drużyna, która wygrywa, zdobyła najwięcej punktów w określonym czasie gry. Jeśli wynik jest równy po upływie czasu gry, dodatkowy okres tzw. Nagłego Zwycięstwa może nastąpić, w którym pierwsza drużyna, która zdobędzie punkt, staje się zwycięzcą.

Zdobywanie punktów Aby zdobyć punkt, drużyna musi wprowadzić piłkę z kija lacrosse do bramki tak, żeby całkowicie przekroczyła linię bramki. Naruszenia – takie jak wejście zawodnika do „obszaru dookoła bramki” zwanego „crease” przed przekroczeniem linii bramki przez piłkę – skutkują anulowaniem gola.

Zasady Lacrosse Lacrosse jest grane na boisku , z bramkami na obu końcach . Wokół bramki znajduje się okrągły „obszar dookoła bramki”.

Obszar wokół bramki, zwany polskim odpowiednikiem – „strefą bramkową”, to koło otaczające każdą z siatek, mające na celu ochronę bramkarza każdej drużyny. Przeciwni gracze nie mogą nawiązać kontaktu z żadną częścią bramkarza znajdującego się w jego strefie. Gracze atakujący nie mają prawa stąpać w strefie bramkowej w żadnym momencie. Obrońcy, niezależnie od tego, czy mają piłkę, czy nie, mogą przejść przez strefę bramkową, ale nie mogą próbować blokować strzału z wnętrza tej strefy.

Zawodnik nie może zdobyć punktu będąc w tym obszarze. Boisko jest przecięte linią środkową. Czas gry jest podzielony na cztery kwarty, każda po 20 minut. Drużyny mogą wzywać czas, w trakcie którego czas gry zostaje zatrzymany. Każdy zawodnik posiada kij zwany „crosse”, przy czym do czterech zawodników może posiadać długi kij, a reszta posiada krótki kij . Zawodnicy, którzy naruszają zasady – takie jak bycie na spalonym czy trzymanie przeciwnika – są karani poprzez odesłanie do strefy kary na określony czas, zwykle 30 sekund lub jedną minutę.

Gry zaczynają się (i są wznowione po przerwach na cele i na początku każdej kwarty) z „face-off”. Podczas „face-off” zawodnik z każdej strony kładzie swój kij poziomo obok piłki do momentu gwizdka sędziego, w którym gracze walczą o posiadanie piłki. Gdy drużyna zdobędzie posiadanie piłki, musi upewnić się, że piłka przekracza linię środkową w ciągu 20 sekund, aby zachęcić do szybko płynącej gry.

Zostaw komentarz