gaming

Minecraft Forge – co to jest? Jak zainstalować?

Wokół niektórych gier wyrastają szczególnie duże społeczności moderów. Nie inaczej jest w przypadku popularnej gry Minecraft. Instalacja modyfikacji zwykle wymaga odpowiedniego przygotowania aplikacji do dalszych działań.

Minecraft – co to za gra?

Tytuły survivalowe wyrastają obecnie jak grzyby po deszczu, lecz żadnemu z nich nie udało się nawet zbliżyć do sukcesu, jaki odniósł Minecraft. To gra, w której gracze eksplorują, zbierają surowce i budują wymyślone konstrukcje. Z pozoru nic nadzwyczajnego, ale kluczem do sukcesu okazały się klocki. Każdy element w środowisku gry jest sześcianem. Można więc śmiało powiedzieć, że Minecraft to piaskownica wypełniona klockami, w której bawić się można samodzielnie lub z innymi graczami. Dostępne są różne tryby rozgrywki, takie jak swobodna eksploracja lub survival, w w trakcie którego gracza atakują – a jakże, wykonane z sześcianów – potwory. Gra dostępna jest zarówno na komputery, jak i konsole i jest zaliczana do najlepiej sprzedających się tytułów w historii. Sprzedaż gry Minecraft przekroczyła ponad 200 milionów egzemplarzy. Nie dziwi więc fakt, że tytuł posiada bardzo bogatą scenę moderską, która nieustannie zmienia rozgrywkę i dodaje do niej nowe elementy.

Minecraft Forge – co to jest?

Gracze, którym znudziła się już klasyczna rozgrywka i chcą poszerzyć swoje doświadczenie z grą, mogą sięgnąć po jeden lub kilka z wielu dostępnych modyfikacji. Żeby było to możliwe, trzeba najpierw odpowiednio przygotować grę. Do tego służy właśnie modyfikacja Minecraft Forge, która jest swego rodzaju kuźnią modów. Instalacja wielu różnych modyfikacji wymaga posiadania Minecraft Forge. To fanowskie rozszerzenie samo w sobie nie zmienia rozgrywki i nie modyfikuje żadnego z jej aspektów, ale pozwala na techniczne uruchomienie innych modów.

Minecraft Forge zapewnia przede wszystkim kompatybilność modyfikacji ze sobą, a także z grą, dzięki czemu można korzystać ze stabilnej wersji aplikacji. Zapobiega to przypadkowym zamknięciom i zawieszaniu się komputera. Dzięki Minecraft Forge można jednocześnie uruchomić kilka modyfikacji na jednej aplikacji, co pozwala znacznie urozmaicić świat gry.

Skąd pobrać Minecraft Forge?

W internecie można znaleźć wiele źródeł, ale większość z nich należy omijać szerokim łukiem. Oryginalną wersję moda Minecraft Forge można pobrać wyłącznie ze strony twórców. Odnalezienie strony nie jest trudne, ponieważ jej nazwa jest taka sama, jak modyfikacji. Pobranie odpowiednich plików instalacyjnych to pierwszy krok, który pozwoli graczowi cieszyć się ze stabilnie działających modyfikacji. Do prawidłowej instalacji i wykorzystania Minecraft Forge nie potrzeba aplikacji ModLoader, która potrzebna jest przy niektórych modyfikacjach. Instalator Minecraft Forge posiada wbudowane funkcje z tego programu, co znacznie ułatwia instalację osobom nieobeznanym jeszcze w tym temacie.

Instalacja Minecraft Forge w wersji PC

Do prawidłowego działania modyfikacji potrzebna jest oryginalna kopia gry Minecraft. Modyfikacja działa wyłącznie z grą w wersji na komputer osobisty, więc posiadacze konsolowych gier muszą obejść się smakiem. Zanim jeszcze przystąpi się do instalacji warto wykonać kopię zapasową zapisanych gier oraz ważnych plików, a jeśli ktoś nie czuje się pewnie, może wykonać backup całej gry. Modyfikowanie gry może spowodować jej niestabilność, a twórcy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wyrządzone w wyniku tych działań szkody. Kopie zapasowe wykonane? Dobrze, możemy przystąpić do instalacji.

Poprawna instalacja moda będzie możliwa tylko w sytuacji, w której jego wersja będzie kompatybilna z zainstalowaną wersją gry. Zwykle po każdej aktualizacji gry szybko ukazuje się poprawiona wersja moda, ale warto zwrócić na to uwagę. Sam proces instalacji jest prosty, ponieważ wystarczy uruchomić instalator i postępować zgodnie z jego wskazaniami. Wszystkie kwestie są wyjaśnione podczas instalacji i nieróżni się to od instalowania zwyczajnych aplikacji. Po zakończeniu instalacji trzeba przejść do uruchomienia aplikacji.

minecraft forge

Jak uruchomić Minecraft Forge?

Chcąc uruchomić grę wraz z modyfikacją, należy otworzyć Launcher i wskazać folder, który został utworzony przez instalator modyfikacji. Kolejne modyfikacje należy instalować w folderze mods, który znajduje się w katalogu gry. Sprawi to, że podczas uruchomienia gry, będzie ona dostępna wraz z zainstalowanymi modyfikacjami.

Jakie korzyści daje Minecraft Forge?

Dzięki temu, że zainstaluje się modyfikację Minecraft Forge, można korzystać z wielu fanowskich rozszerzeń, które znacznie zmieniają rozgrywkę. Należy pamiętać, żeby podczas pobierania modów być ostrożnym i korzystać wyłącznie ze sprawdzonych stron. Wszystkie pobrane pliki warto zawsze przeskanować pod kątem obecności wirusów i złośliwego oprogramowania. Mody wpływają na praktycznie każdy aspekt rozgrywki i nawet najbardziej doświadczeni weterani znajdą coś dla siebie. Instalując modyfikacje, można poprawić wiele drobnych szczegółów, jak na przykład dodać specjalną mapę, zmienić oświetlenie, poprawić walkę z innymi graczami, ale też zmienić praktycznie całą piaskownicę.

Większa stabilność podczas rozgrywki

Istotną korzyścią, jaką niesie ze sobą Minecraft Forge, jest wysoka stabilność aplikacji. Wiele modyfikacji można wgrać ręcznie, ale nie będą one działały, jeśli nie będzie się posiadało tego rozszerzenia. Gra z zainstalowanym rozszerzeniem Minecraft Forge jest więc znacznie bardziej stabilna, a ryzyko wyłączenia mniejsze. Przydaje się to szczególnie podczas sieciowych rozgrywek z innymi graczami. Modyfikacja automatycznie sprawdza kompatybilność modyfikacji, zarówno z wersją gry, jak i z sobą nawzajem. Wszystkie modyfikacje, które nie powodują błędów, są uruchamiane, natomiast pozostałe wyłączane. Autorzy niektórych starszych modów wykorzystywali rozwiązania, które nie są wspierane na nowszych wersjach systemu Windows, dlatego dzisiaj nie można ich już uruchomić. Minecraft Forge automatycznie wyłącza modyfikacje, które mogłyby doprowadzić do niestabilności rozgrywki. Liczba modyfikacji, które można uruchomić za jednym razem jest praktycznie nieskończona.

Modyfikacje poprawiające grafikę

Częstym zarzutem wobec gry jest pikselowa i prosta grafika. Posiadając modyfikację Minecraft Forge, można skorzystać z wielu fanowskich modów, które poprawiają ten aspekt. Najgłośniejszą modyfikacją graficzną jest ta, która do świata sześcianów wprowadza obsługę zaawansowanej technologii śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Znacznie zwiększa to wymagania sprzętowe gry, ale jednocześnie pozwala cieszyć się niesamowitym wyglądem każdej piaskownicy. Oprócz tego można znaleźć modyfikacje, które wprowadzają do gry tekstury w wyższej rozdzielczości, nowe shadery, poprawione modele i skórki przedmiotów, a także modyfikują wygląd interfejsu.

Lepsza optymalizacja dzięki modyfikacjom

Największą popularnością wśród graczy cieszą się modyfikacje, które zapewniają stabilną i optymalną wydajność podczas gry. Dzięki nim licznik klatek na sekundę nie spada gwałtownie, gdy na ekranie dużo się dzieje. Chociaż Minecraft nie ma dużych wymagań sprzętowych, duże mapy mogą prowadzić do obciążenia komputera lub problemów z wydajnością, które wynikają z silnika gry. Modyfikacje, które pozwalają sprawniej zarządzać zasobami komputera zwykle przy pomocy kilku kliknięć poprawiają wydajność i pozwalają na zabawę w znacznie lepszych warunkach. Zoptymalizować można jednak nie tylko wydajność sprzętową, ale też takie kwestie jak kolor interfejsu lub używane przez grę fonty. Zmienić można nawet sam silnik renderujący, co znacznie zwiększa wydajność, szczególnie w dużych otwartych piaskownicach.

Korzystanie z różnych modyfikacji do gry Minecraft jest proste i nie wymaga dużego zaangażowania. Zwykle wymagane jest wcześniejsze zainstalowanie Minecraft Forge, czyli swego rodzaju modu-matki, który pozwala na przystosowanie aplikacji, sprawdza kompatybilność modyfikacji i gwarantuje stabilność podczas rozgrywki. Warto zawsze robić kopie zapasowe zapisanych stanów gry przed uruchomieniem tytułu z modami.

Zostaw komentarz