google flights

Google flights – czym jest i do czego służy?

Google flights to wyszukiwarka lotów, dzięki której użytkownicy mogą wyszukać najtańsze bilety lotnicze. Aplikacja pozwala odnaleźć odpowiedź czy aktualne ceny są niskie, standardowe czy też wysokie względem cen średnich. Warto odpowiedzieć sobie jakie możliwości daje ta aplikacja, dlaczego warto ją zainstalować.

Historia Google Flights, co należy wiedzieć? 

Wyszukiwarka Google Flights istnieje od 2011 roku, wynikło to z faktu, że Google kilka miesięcy wstecz zakupiło firmę ITA, która para się danymi o podróżach, miała specjalne algorytmy umożliwiające analizę zmian cenowych związanych z biletami lotniczymi.ITA Software zakupione z czasem przez Google, powstało w 1996 r., w Cambridge Massachussets. Google Flights wystartowało 13 września 2011 r., pomimo rynkowej konkurencji dzięki zdecydowanie większej prędkości działania, szybko zdobyło pozycję potentata. Początkowo produkt ten przeznaczony był jedynie na rynek amerykański, Polacy musieli poczekać do marca 2014 r., na wyszukiwarkę lotów Google. Nadzieje związane z Google Flights były w Polsce spore, można powiedzieć, że nie zostały one zawiedzione, wyszukiwarka lotów Google cieszy się w naszym kraju sporą popularnością. Rozwiązanie to sprawdziło się ze względu na łatwość w użyciu, niezawodność, świetny interfejs. 

Jak wygląda Google Flights, w jaki sposób można skorzystać z aplikacji? 

Z aplikacji można skorzystać w dwa sposoby, można skorzystać z adresu google.pl/travel/flights, można również w wyszukiwarce Google wpisać interesujący kierunek, przykładowo niech będzie to np. fraza „loty Katowice Gandawa”. 

Bardzo ważna jest świadomość, że loty można wyszukiwać według kierunków, dat, przewoźników lotniczych, ilości przesiadek, czasu podróży, jak również ceny. Interesujące wyniki można swobodnie sortować i filtrować. Wyszukiwarka lotów działa jako porównywarka. Użytkownicy wyszukiwarki chwalą sobie, że mogą porównywać loty pod względem m.in. ceny, długości przelotu jak też emisji CO2.  Google Flights podejmuje współpracę z innymi usługami Google, chodzi tutaj o Google Maps i Google Trips.

Google Flights nie jest usługą skomplikowaną, bardzo dobrym rozwiązaniem jest tutaj możliwość sprawdzenia kalendarza dat oraz przypisanych cen w perspektywie 12 miesięcy. 

Monitorowanie cen jest bardzo przydatną usługą, z której użytkownik może skorzystać w prosty sposób. Jeśli chodzi o pojedyncze połączenie lotnicze, wtedy włączając funkcję monitorowania, użytkownik uzyskuje powiadomienia, w przypadku kiedy cena interesujących połączeń się obniży. Chcąc wyszukać tę opcję, należy wiedzieć, że umieszczona jest powyżej tabeli z dostępnymi lotami, wyświetlonej po wyszukaniu interesującego połączenia. Sprawa jest prosta, gdyż po haśle ” monitoruj ceny ” po przesunięciu suwaka w prawą stronę, który po tym ruchu zmieni barwę na niebieską, otrzymamy komunikaty na naszą skrzynkę mailową.

W momencie, kiedy użytkownik odnajdzie już interesujące połączenie, może wtedy przejść do zakładki ” Opcje Rezerwacji”, wtedy należy kliknąć ” Wybierz”. Google Flights nie daje możliwości sprzedaży biletów, gdyż nie jest przewoźnikiem, jednak system przekieruje bezpośrednio na stronę przewoźnika, gdzie można dokonać zakupu. Wielkim ułatwieniem okaże się również możliwość dokonania zakupu biletu z poziomu urządzenia mobilnego, więc można przeprowadzić transakcję z każdego miejsca.

google flights

Dlaczego warto jest zdecydować się na aplikację Google Flights? Jakie nowe możliwości oferuje aplikacja? 

Wyszukiwarka Google Flights jest prosta w użyciu, dlatego też każdy, kto korzystał już wcześniej z podobnego rozwiązania, odnajdzie się bez większych problemów. Można powiedzieć wręcz, że wyszukiwarka ta jest intuicyjna, do tego stopnia, że osoby niemające wcześniej styczności z takimi aplikacjami bardzo szybko się odnajdą. Z pewnością warto skorzystać z Google Flights, gdyż nie utrudnia prostych rzeczy, po wpisaniu miejsca wylotu i miejsca docelowego w zakładce „Loty”, będąc na stronie, uzyskamy dostęp do wszystkich ważnych informacji. Mapa znajdująca się po prawej stronie ekranu pozwala na przeglądanie połączeń za pomocą opcji przybliżania i oddalania. Z pewnością pomocna okaże się również zakładka ” Eksploruj”. 

Google Flights jest aplikacją, z której korzysta wiele osób na całym świecie. Należy wiedzieć, że usługa ta przez cały czas jest doskonalona, rewolucyjnym rozwiązaniem okazało się wprowadzenie programu tzw. gwarancji ceny. Chodzi tutaj o to, że kupując bilet przy pomocy Google Flights, nawet kiedy cena biletu spadnie do momentu lotu, wtedy program odda różnicę cenową. Google Flights oferuje innowacyjne rozwiązanie, które pozwala znaleźć najtańszy bilet. Turysta, który wybiera się w podróż, może przy pomocy Google Flight sprawdzić, kiedy bilet na wybrany kierunek jest najtańszy. Aplikacja wskazuje na najpopularniejsze kierunki na nadchodzące sezony.

Google Flights ma zainstalowaną listę kierunków, najczęściej wyszukiwanych w okresie od 20 grudnia 2023 r. do 5 stycznia 2024 r., z lotnisk na obszarze Stanów Zjednoczonych. Bardzo ciekawie prezentuje się zestawienie, gdyż okazuje się, że ze Stanów najczęściej wyszukiwane kierunki podróży to te do meksykańskiego Cancún, ponadto do Miami/ Fort Lauderdale, Londynu, w pierwszej piątce znajdują się także Nowy Jork i Tokio. Google zasygnalizowało również, że najlepszym momentem na rezerwację lotów na okres święta Bożego Narodzenia będzie październik. Należy mieć świadomość faktu, że Google Flights to wyszukiwarka wyspecjalizowana. Google nie opanowało rynku lotów pasażerskich, jednak jako wyszukiwarka podróży lotniczych bezapelacyjnie ma miano lidera.

Bardzo ważne jest, by pamiętać o pozostałych zakładkach, które dostępne są na stronie, chodzi o ” Podróże”, ” Atrakcje”, ” Hotele ” jak również ” Kwatery wakacyjne”. Po wyborze miejsca docelowego zalecane jest by przy pomocy opcji ” Atrakcje” odnaleźć najciekawsze zabytki oraz wszystkie te miejsca, które godne są polecenia. Hotele i Kwatery wakacyjne dają możliwość odnalezienia licznych opcji noclegu, co ważne tutaj także uzyskać można wszystkie ważne informacje powiązane z restrykcjami i udogodnieniami.

Czy warto korzystać z Google Flights, czy możliwości które oferuje aplikacja są wystarczające? 

Osoby, które korzystały z Google Flights, zwykle doceniają tę aplikację. Użytkownicy zwracają uwagę na fakt, że spoglądając na mapę świata, uzyskują możliwość odnalezienia najlepszych ofert dla danych destynacji. Bardzo pozytywnie oceniany jest interfejs i szybkość działania, użytkownicy zwracają jednak uwagę, że niemożliwe jest skorzystanie z opcji wyboru ” kiedykolwiek”, której brakowało. Wyszukiwarka jest oceniana jako niewystarczająca, chociaż istnieje, to zdaniem użytkowników powinna zostać poprawiona. Interfejs i szybkość działania to te parametry, dzięki którym Google Flights zdystansowała konkurencję i nie ma drugiej takiej wyszukiwarki, która pod tym względem mogłaby z nią skutecznie konkurować. Osoby sprzedające bilety poprzez Sabre bardzo chwalą sobie Google Flights, gdyż dzięki tej aplikacji uzyskują wiele informacji, których nie mogliby pozyskać w inny sposób. Opinie związane z Google Flights są pozytywne, wśród opinii o tej aplikacji brakuje tak naprawdę tych wyraźnie negatywnych. 

W ofertę Google Flights wchodzi wiele linii lotniczych, są to Ryanair, Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air oraz Lufthansa. Google Flights podpisała kontrakty z 300 partnerami, zarówno z przewoźnikami jak też z biurami podróży. Pewnym mankamentem jest fakt, że nie wszystkie loty każdorazowo dostępne będą w wyszukiwarce. W systemie mieści się cena, która obejmuje przelot, podatek lotniskowy i podatek VAT/GST, jednak pozostałe opłaty, chociażby za bagaż podręczny nie są wliczone. Dostrzegamy wiele atutów, jednak należy mieć świadomość mankamentów, dlatego też decyzja o skorzystaniu bądź niekorzystaniu z Google Flights musi być podjęta w sposób indywidualny. Z pewnością należy docenić fakt, że twórcy Google Flights zwrócili uwagę na kwestię ochrony środowiska, na aspekt ekologiczny lotu. Podróżnik, dla którego istotna jest ochrona środowiska, z pewnością doceni ten fakt.

Zostaw komentarz