pierwszy dzień w pracy

Pierwszy dzień w pracy – jak poradzić sobie ze stresem?

Zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu pracy jest procesem, który zawsze wiąże się ze stresem. Zaczynając od poznania nowych ludzi, zrozumienia nowych obowiązków po odnalezienie się w nowym otoczeniu. Aby jednak przejść przez ten proces z jak najmniejszą ilością stresu, istnieje kilka strategii, które można zastosować.

Dzień rozpoczyna się…

Przybywszy na miejsce, spotkasz się prawdopodobnie ze swoim szefem lub osobą przez niego wyznaczoną. W tych momentach ważne jest, aby pozostać sobą i zachować swoją indywidualność. Jeżeli będziesz udawać kogoś innego, istnieje ryzyko, że nowe osoby w pracy mogą odbierać Cię jako nieszczerą. Staraj się zawsze być zrelaksowany i unikaj nerwowych reakcji – to zniechęca innych i rodzi negatywne emocje. Pamiętaj, że jesteś tam, aby pracować. W najbliższym możliwym czasie omów z szefem swoje obowiązki i dowiedz się o firmowych zasadach, takich jak czas przerwy na śniadanie. Pierwsze dni to czas przystosowania się, nie musisz od razu znać wszystkiego. Pytaj, jeśli czegoś nie wiesz – lepiej spytać dwukrotnie, niż popełnić błąd.

Pierwsze chwile w pracy

Pierwsze chwile w nowym miejscu pracy są zawsze pełne emocji. Ciekawość, entuzjazm mieszają się z niepokojem i strachem związanym z nowym środowiskiem. Nawet najbardziej otwarte i towarzyskie osoby mogą czuć stres związany z tym, jak poradzą sobie i jak zostaną odbierane przez nowe otoczenie. Masz prawo być zdenerwowany – nowe miejsce, nowi ludzie, nowe zadania.

Ważne jest, aby w pierwszym dniu zrobić dobre wrażenie na szefie i współpracownikach. Pozostań pozytywnie nastawiony, uśmiechaj się i bądź uprzejmy w kontaktach z otoczeniem. Jeśli koleżanki i koledzy z pracy zobaczą w Tobie przyjazną osobę, na pewno będą wyrozumiali i życzliwi.

Przygotuj się

W drodze do osiągnięcia sukcesu na pierwszy dzień w pracy, przygotowanie z dnia poprzedniego jest kluczem. Wykonaj czynności, które pomagają Ci się zrelaksować i odprężyć – może to być spacer lub długa kąpiel. Przygotuj ubranie, które zamierzasz założyć na następny dzień – powinno być ono schludne i eleganckie, ale jednocześnie komfortowe. Połóż się wcześniej spać, aby być wypoczętym i na pewno nie zaspać! Późne przybycie w pierwszym dniu w pracy z pewnością nie zrobi dobrego wrażenia na nowym szefie.

Strach często wynika z obawy przed nieznanym. Dlatego ważne jest, aby znać jak najwięcej szczegółów dotyczących twojego nowego miejsca pracy – nazwę stanowiska, zakres obowiązków, nazwisko bezpośredniego przełożonego, a także to, czy będziesz dzielić pokój z innymi. Taka wiedza pomoże Ci lepiej przygotować się na pierwszy dzień w pracy.

Zostaw komentarz