Podest roboczy to ekonomiczne rozwiązanie zwiększające przestrzeń w magazynie

Podesty robocze to ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające swobodną zabudowę i optymalne wykorzystanie powierzchni w magazynach i zakładach przemysłowych. W obiektach, w których można pokusić się o wykorzystanie przestrzeni w górę, wdrożenie podestu roboczego może zwielokrotnić posiadaną powierzchnię operacyjną. Odnosząc koszt wdrożenie podestu roboczego do budowy nowej hali oczywiste staje się, że uzyskujemy konkretne oszczędności finansowe.

Do czego służą podesty robocze?

Na pewnym etapie rozwoju – nawet najlepiej zarządzany i doskonale zorganizowany – magazyn może osiągnąć punkt krytyczny. Może znaleźć się w miejscu, z którego można się wydostać, ale sam proces magazynowania będzie pochłaniał coraz większe zasoby. Mówimy tutaj o sytuacji, w której zaczyna brakować miejsca na składowanie towarów oraz płynny ich przepływ.

To właśnie wszechstronność jest podstawową zaletą podestów roboczych – można je wykorzystać w celu zwielokrotnienia powierzchni składowania, można zorganizować dedykowaną strefę kompletacji, a następnie ją zautomatyzować w celu zwiększenia wydajności czy też zorganizować przestrzeń biurową na piętrze podestu.

Dlaczego buduje się podesty robocze? Często punktem wyjścia jest niska wydajność obiektu i słaba produktywność personelu. Wyobraźmy sobie zagracony magazyn lub halę produkcyjną. Bezpieczne przemieszczanie produktów z punktu A do punktu B jest bardzo utrudnione. Ogólny bałagan i brak organizacji prowadzą niezmiennie to strat finansowych i wizerunkowych.

Rodzaje podestów roboczych do profesjonalnych zastosowań

Jeśli chcesz wdrożyć magazynowy podest roboczy w swoim przedsiębiorstwie, pierwszą rzeczą, o którą musisz zbadać, to szczegółowa weryfikacja dostępnych opcji i ścisłe ich dopasowanie do własnych potrzeb operacyjnych. Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym typom podestów, które możemy spotkać w magazynach i halach produkcyjnych.

Podstawowym rodzajem podestu roboczego jest konstrukcja zbudowana na systemie regałowym. Stosuje się regały paletowe lub półkowe jako element, na którym montuje się poszczególne piętra podestu. W takiej konfiguracji element wsporczy jest również przestrzenią do przechowywania produktów i obsługi bieżących potrzeb operacyjnych przedsiębiorstwa.

Drugim podstawowym rodzajem podestów roboczych do zastosowań profesjonalnych są konstrukcje zbudowane na profilach stalowych, które w odniesieniu do wyżej opisywanego rozwiązania zapewnią wyższe parametry w zakresie nośności i możliwej rozpiętości zabudowy.

Czy warto wdrożyć podest roboczy w magazynie?

Wdrażając do magazynu podest, można podwoić ilość powierzchni użytkowej, usprawnić przepływ materiałów i zwiększyć wydajność kompletacji. Zabieg ten pozwala zwiększyć zdolność operacyjną przedsiębiorstwa i zapewnić wysoką konkurencyjność w zmieniających się warunkach rynkowych.

Oprócz zwiększania pojemności magazynu, podest roboczy umożliwia łatwy dostęp do pojedynczych jednostek ładunkowych oraz ręczną ich obsługę na poszczególnych piętrach zabudowy. Podesty robocze to wszechstronne i praktyczne rozwiązanie pozwalające maksymalnie wykorzystać potencjał magazynu.

Zostaw komentarz