chałwa

Przepis na chałwę

Hałwa jest jednym z najstarszych znanych deserów na świecie, z historią sięgającą tysięcy lat wstecz. Nazwa „hałwa” pochodzi od arabskiego słowa „hulw”, które oznacza słodki.

Początki hałwy można zlokalizować na Bliskim Wschodzie, prawdopodobnie w Persji (obecnie Iran), skąd przepisy na ten deser rozprzestrzeniły się na cały islamski świat wraz z ekspansją imperium arabskiego. Pierwotnie hałwa była zrobiona z miodu, mleka i sezamu.

Dzisiejsza wersja hałwy, znanego jako „halva” w wielu krajach, różni się znacznie od pierwotnej formy. Główne składniki to mąka, cukier, masło i czasem orzechy. W niektórych wersjach popularne jest dodawanie sezamu (tahini) lub słonecznika.

Hałwa stała się popularnym słodkim daniem w wielu krajach, od Bałkanów przez Bliski Wschód po Azję Południową. W Indiach, na przykład, hałwa jest popularnym deserem podawanym podczas festiwali i świąt religijnych. W Turcji znana jest jako „helva”, a w Grecji jako „halvas”.

W Polsce z kolei bardzo popularna jest hałwa sezamowa, wprowadzona do kuchni polskiej przez Żydów. Warto dodać, że hałwa na świecie przyjmuje wiele form i smaków. Od słodkich wersji pistacjowych w Iranie, przez hałwę marchewkową w Indiach, aż do hałwy manny, która jest popularna w kuchniach Bliskiego Wschodu.

Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że hałwa to prawdziwie uniwersalny deser, który przetrwał wieki i przemierzył kontynenty, za każdym razem adaptując się do lokalnych smaków i upodobań.

Przepis na chałwę w domu

Oto podstawowy przepis na chałwę:

Składniki:

 1. 1 szklanka kaszy manny
 2. 1 szklanka cukru
 3. 4 szklanki mleka
 4. 1/2 szklanki masła lub ghee (można zastąpić olejem roślinnym)
 5. 1/2 szklanki mieszanych orzechów (opcjonalne)
 6. 1 łyżeczka kardamonu (opcjonalne)
 7. Szczypta soli

Przygotowanie:

 1. W małym rondlu podgrzewaj mleko na średnim ogniu. Nie doprowadzaj do wrzenia, ale upewnij się, że jest gorące.
 2. W międzyczasie na dużym patelni rozgrzej masło lub ghee. Dodaj kaszę mannę i smaż na średnim ogniu, często mieszając, aż stanie się złotobrązowa.
 3. Gdy kasza manną jest dobrze przysmażona (złotobrązowa), dodaj cukier i dobrze wymieszaj. Powoli dodawaj gorące mleko, ciągle mieszając, aby uniknąć grudek.
 4. Dodaj szczyptę soli i kardamon (jeśli używasz), a potem zmniejsz ogień do niskiego i gotuj, często mieszając, aż całe mleko zostanie wchłonięte.
 5. Gdy chałwa jest gęsta i zaczyna odchodzić od brzegów patelni, dodaj orzechy (jeśli używasz), wymieszaj i gotuj jeszcze przez kilka minut.
 6. Hałwę podawaj na ciepło lub na zimno, w zależności od upodobania.

Pamiętaj, że przepis można modyfikować według własnych upodobań, dodając np. inne przyprawy, orzechy, rodzynki czy skórkę pomarańczową.

Zostaw komentarz