creels, fishing creel, fishing baskets-1059837.jpg

Wędka elektryczna – wady i zalety

Wędka elektryczna to bardzo skuteczne urządzenie do połowu ryb z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Łowienie ryb w ten sposób jest metodą prostą, wydajną oraz całkowicie bezpieczną, ale wzbudza wiele kontrowersji. Są ludzie, którzy uważają, że wędka elektryczna to sprzęt zbyt trudny w instalacji i niebezpieczny w trakcie używania. Niektórzy z kolei polecają ten sposób połowu i chwalą sobie korzystanie z wędek elektrycznych. W tym artykule opiszemy wady i zalety stosowania tego rozwiązania. Przeczytaj i sprawdź, czy taki sprzęt to coś dla Ciebie.

W jaki sposób działa wędka elektryczna?

Używanie wędki elektrycznej na początku może wydawać się bardzo trudne. Działanie takiej wędki jest dość złożone, ale po zdobyciu doświadczenia podłączenie wszystkich elementów i rozpoczęcie połowu będzie przebiegać coraz sprawniej i bardzo intuicyjnie. Jak w przypadku każdego innego sprzętu, najważniejsze jest poznanie go i zrozumienie zasady jego działania. Poznanie wędki elektrycznej należy zacząć od nauki właściwego łączenia jej elementów.

Z jakich elementów składa się wędka elektryczna? Podstawowym i najważniejszym elementem jest przycisk sterowania, który jest montowany na podbieraku. Z jego pomocą możemy kontrolować pracę całego urządzenia. Bardzo ważną częścią jest też przewód wysokiego napięcia, który jest montowany do podbieraka. W wędkach elektrycznych zwykle wykorzystywany jest tzw. włącznik odbijany. W momencie kiedy jest naciskany (przytrzymywany), odbywa się łowienie ryb, z kolei w momencie kiedy jest puszczony, urządzenie się wyłącza. Włącznik można montować bezpośrednio przed połowem lub zamontować na stałe. W budowie takiej wędki bardzo istotna jest jego odległość od podbieraka. Najlepszą opcją jest, aby elementy te znajdowały się nie dalej, niż w odległości około 40 cm od siebie. Dzięki temu samo uruchomienie wędki będzie prostsze, a jej użytkownik będzie mógł bez żadnych problemów sterować podbierakiem.

Przewód wysokiego napięcia, aby mógł działać, musi być oczywiście podłączony do akumulatora. Podłączając przewody, trzeba uważać, aby odpowiednio podłączyć je do akumulatora (plus i minus). Jeśli pomylimy się, może to skutkować spaleniem bezpiecznika, przez co można zniszczyć wędkę. Aby nie doszło do pomyłki, najlepszym rozwiązaniem jest podpisanie przewodów. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości podczas podłączania ich.

wędkarze

Jak wygląda łowienie ryb, kiedy używamy wędki elektrycznej?

 1. Jeden z przewodów wędki wrzucany jest do wody. Jest to przewód „minus”.
 2. Kiedy zanurzymy podbierak w wodzie, należy nacisnąć włącznik, wtedy przepływający przez układ prąd umożliwi połów ryb.
 3. Elektroda ujemna, którą podczas łowienia ryb zanurzamy w wodzie, pozostaje przez cały czas połowu ryb nieruchoma. W łowieniu ryb czynny udział bierze tylko elektroda dodatnia.
 4. Ryby są one rażone prądem w odległości około 2m od elektrody dodatniej.
 5. Po użyciu prądu ryby tracą przytomność, ale odzyskują równowagę po około 2 minutach i wtedy szybko uciekają. Należy pamiętać, aby wtedy szybko wyłowić je z wody przy użyciu siatki.

Czy podczas łowienia ryb wędkarz może zostać porażony prądem?

Prawdopodobieństwo porażenia prądem jest bardzo małe, ale jednak nie jest niemożliwe. Jeżeli wędka jest dobrze podłączona i prawidłowo użytkowana nie powinna stwarzać żadnego ryzyka dla użytkującej ją osoby. Aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem, podbierak nie może być zrobiony z tworzywa, które przewodzi prąd. Najlepiej sprawdzi się tu rurka wykonana z plastiku. Ponadto odkryte części ciała osoby łowiącej, nie mogą mieć żadnego kontaktu z wytwarzanym polem elektrycznym. Podczas zanurzania w wodzie, podbierak powinien być wyłączony. Zachowując wszystkie środki ostrożności, możemy mieć pewność, że łowienie będzie w pełni bezpieczne.

wędka elektryczna

Jakie są rodzaje wędek elektrycznych?

Elektryczne wędki do połowu ryb można podzielić na klasyczne oraz kombinowane. Wędki klasyczne to wędki, z którymi łowi się ryby, najpierw rażąc je prądem, a następnie wyławiając porażone ryby z wody za pomocą kasarka. Taki model jest zdecydowanie częściej spotykany. Z kolei działanie wędek elektrycznych kombinowanych opiera się na zjawisku elektryfikacji konwencjonalnych sieciowych narzędzi połowu.

Klasyczne wędki elektryczne to zestaw „wędka-akumulator”, który składa się z przenośnego urządzenia, które nazywamy wędką elektryczną oraz źródła napięcia stałego, którym jest akumulator. Podczas łowienia łódź musi być wyposażona także w podest z wyłącznikiem bezpieczeństwa, który wbudowany jest w wędkę elektryczną, osłonę izolacyjną, podbierak oraz uziemienie. Najprostsze wędki elektryczne umożliwiają łowienie ryb w stawach i przy brzegach jezior, na głębokości maksymalnie 2,5 m. Istnieją także wędki elektryczne o większej mocy, z którymi można łowić na większych głębokościach i ze zdecydowanie większym zasięgiem.

Wady i zalety łowienia przy pomocy wędki elektrycznej

Jak każde urządzenie, wędka elektryczna ma swoje wady i zalety. Do zalet używania wędki elektrycznej na pewno trzeba zaliczyć to, że jest to metoda mało pracochłonna, a jednocześnie bardzo wydajna. Łowienie ryb tym sposobem, przy prawidłowym stosowaniu wędki elektrycznej, jest nieszkodliwą metodą pozyskiwania ryb. Dużą zaletą elektrycznej wędki jest także jej ciche działanie i łatwość obsługi.

źródło: OutdoorAlabama

Zalety łowienia przy pomocy wędki elektrycznej:

 • metoda mało pracochłonna
 • duża wydajność (szybko można złowić dużo ryb)
 • nieszkodliwe dla ryb (jeśli właściwie obsługujemy wędkę)
 • ciche działanie
 • łatwość obsługi

Niestety wędki elektryczne mają także swoje wady. Łowienie z pomocą tego urządzenia wymaga wprawy w składaniu go oraz znajomości podstawowych zasad używania prądu do połowu ryb, aby nie zrobić krzywdy sobie i nie męczyć ryb. Czas przebywania ryb w polu elektrycznym powinien być ograniczony do minimum i nie przekraczać 5-15 sekund. Dłuższe wystawienie ryb na działanie pola elektrycznego niepotrzebnie je męczy i obniża ich kondycję. Aby tego uniknąć, najlepszym rozwiązaniem jest łowienie z pomocą wędki elektrycznej w dwie osoby: pierwsza obsługuje urządzenie, a druga wyławia ryby.

Działanie wędki elektrycznej i wytwarzanego przez nią pola elektrycznego, zależy w dużym stopniu od zmian przewodności właściwej wody. Przewodność wody może zmieniać się wraz ze zmianami stężenia rozpuszczonych w niej soli mineralnych. Trzeba pamiętać, że wody o małej zawartości soli odznaczają się małą przewodnością, a im mniejsza przewodność wody, w której łowimy, tym większe powinno być użyte przez nas do łowienia napięcie. Skuteczność połowów z użyciem wędki elektrycznej zależy również od temperatury wody. Kiedy łowimy w wodzie ciepłej (o temperaturze około 25°C), zmniejsza się podatność ryb na działanie pola elektrycznego, a przez to złowimy mniej ryb. Połowy wędką elektryczną są więc mniej skuteczne latem. Ta metoda lepiej sprawdzi się wiosną i jesienią, kiedy jest trochę chłodniej.

Aby łowienie wędką elektryczną było skuteczne, nie należy trzymać jej stale zanurzonej w wodzie. To odstrasza ryby. Znaczna ich część ucieknie, gdy poczuje prąd w strefie pobudzenia. Ich reakcja na pole elektryczne osłabnie i będą zdecydowanie mniej podatne na nie, przy kolejnych próbach. Dlatego nie należy zbyt często powtarzać połowów elektrycznych w tym samym miejscu.

wędkowanie

Wady łowienia przy pomocy wędki elektrycznej:

 • skuteczność połowów zależy od przewodności wody
 • skuteczność zależy od stopnia zasolenia wody
 • skuteczność zależy od temperatury wody
 • łowienie wymaga wprawy
 • zbyt długie wystawienie ryb na działanie pola elektrycznego niepotrzebnie je męczy
 • najlepszym pomysłem jest łowienie wędką elektryczną przez dwie osoby i podział obowiązków

Na koniec warto wspomnieć, że łowienie przy pomocy wędki elektrycznej ma swoje wady i zalety, ale najważniejsze przy stosowaniu tej metody jest umiejętne posługiwanie się tym narzędziem. Ustawa o rybactwie śródlądowym zabrania połowów narzędziami elektrycznymi, które nie odpowiadają przepisom, dlatego pamiętajmy, że należy posługiwać się dobrym jakościowo sprzętem, kupionym od pewnych sprzedawców. Tylko korzystając z dobrej jakości wędek elektrycznych, będziemy cieszyć się samymi zaletami łowienia z ich pomocą. 

Zostaw komentarz