Bezpieczeństwo i okna – jak zabezpieczyć swój dom?

Bezpieczeństwo naszego domu to jeden z najważniejszych aspektów, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas planowania i wyposażenia naszej nieruchomości. Okna i drzwi są głównymi punktami dostępu dla potencjalnych włamywaczy, dlatego warto zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia. Należy pamiętać o tym, że stanowią one pierwszą linię obrony przed intruzami i decydują o tym, jak trudne będzie dla nich dostanie się do wnętrza. Odwiedzając salon okien najlepiej zapytać jakie dodatkowe funkcje dotyczące bezpieczeństwa oferuje dany model stolarki.

Klasy zabezpieczeń antywłamaniowych

Wymienione niżej klasy to normy określone przez europejskie standardy, wskazujące na poziom odporności okien na próby włamania. Poznając je, możemy dokładnie określić, jakie zabezpieczenia są nam potrzebne.

  • RC1 – to podstawowa ochrona przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej. Okna tej klasy są odporne na próby otwarcia rękoma czy poprzez kopnięcie.

  • RC2 – bardziej zaawansowane okna, które oferują ochronę przed próbami włamania przy użyciu prostych narzędzi, takich jak śrubokręt. Są polecane dla domów jednorodzinnych w miejskich aglomeracjach.

  • RC3 – wyższy poziom zabezpieczeń. Salon okien oferujący takie modele poinformuje nas, że są one odporne na próby włamania przy użyciu narzędzi typu łom czy siekiera.

  • RC4 – takie okna chronią przed włamaniem przy użyciu narzędzi typu młotek, dłuto czy wiertarka akumulatorowa. Są to produkty polecane dla obiektów o podwyższonym ryzyku włamań, takich jak biura czy magazyny.

  • RC5 i RC6 – to najwyższe klasy zabezpieczeń, które zapewniają ochronę przed profesjonalnymi włamywaczami korzystającymi z zaawansowanych elektronarzędzi. Są przeznaczone dla obiektów o szczególnie wysokim ryzyku włamań, takich jak banki czy placówki państwowe.

Szukasz wysokiej jakości okien? Zapraszamy! Eko-Okna – okna Poznań!

Dodatkowe zabezpieczenia okien

Odwiedzając salon okien, możemy zapytać również o dodatkowe zabezpieczenia. Dużą popularnością cieszą się szyby antywłamaniowe. To wersje wielowarstwowe i wzmocnione specjalną folią, która sprawia, że są trudniejsze do rozbicia. Nawet jeśli dojdzie do pęknięcia, folia utrzymuje kawałki szkła razem, uniemożliwiając włamywaczowi dostęp do środka.

Świetnym rozwiązaniem są też dodatkowe zamki okienne montowane na ramie okna. Zapewniają one ochronę przed próbami jego otwarcia. Są szczególnie polecane dla okien znajdujących się na parterze.

Zostaw komentarz