jellyfish, chełbia, tit-3680413.jpg

Chełbia modra – piękne zwierzę wodne

Królestwo zwierząt jest fascynujące. Szczególnie świat, wszelkie istoty rozwijające się w głębinach mórz i oceanów, które są jeszcze nie do końca zbadane. Fauna morska jest równie różnorodna, co fascynująca. Częścią tego zamorskiego królestwa jest chełbia modra – meduza, o której opowiemy w dzisiejszym artykule.

Chełbia modra – co to za zwierzę?

Chełbia modra, znana jest również jako meduza pospolita, meduza bałtycka, chełbia bałtycka a jej nazwa naukowa to Aurelia aurita. Jest to zwierze o galaretowatym wyglądzie, a jednocześnie posiadające delikatne piękno.

Należy do obfitej gromady krążkopławy (gromada wyłącznie morskich parzydełkowców), dlatego można ją znaleźć w wodach powierzchniowych na całym świecie, zarówno na pełnym morzu, jak i w obszarach przybrzeżnych, z wyjątkiem tych o bardzo niskich temperaturach. Chełbia modra jest wykorzystywany do spożycia przez ludzi w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Indonezji i Chinach.

Pływa w bardzo unikalny sposób, gdyż pływa poprzez regularne skurcze swojego ciała. Można ją spotkać pojedynczo lub w małych grupach i na ogół porusza się wraz z prądami morskimi, ponieważ nie ma dużej siły. Chociaż użądlenie meduzy jest często bardzo bolesne dla człowieka, stworzenie to jest nieszkodliwe, więc nie powoduje większych problemów zdrowotnych u ludzi.

Jej głównymi drapieżnikami są samogłów, żółwie, niektóre wieloryby i inne gatunki meduz. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody nie zarejestrowała jej jako gatunku zagrożonego wyginięciem lub znajdującego się na skraju wyginięcia.

chełbia

Reprodukcja i cykl życia

Chełbia modra osiąga dojrzałość płciową w okresie wiosennym lub letnim. Istnieje dymorfizm płciowy pomiędzy samicami i samcami, ponieważ można je łatwo odróżnić po kolorze ich gonad. Może się rozmnażać płciowo lub bezpłciowo, chociaż może również rozmnażać się przez zapłodnienie wewnętrzne. Pierwszy wariant powstaje w wyniku połączenia gamet, co prowadzi do powstania jaj, które rozwijają się w gonadach. Gdy jaja rozwiną się w larwy, te są zwykle uwalniane w okresie jesiennym i w krótkim czasie stają się zwierzętami przyczepionymi do twardej struktury, zdolnymi do rozmnażania bezpłciowego poprzez uwalnianie małych meduz, które dojrzewają w wieku trzech miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, długość życia meduzy pospolitej wynosi od trzech do sześciu miesięcy.

Ciekawostką jest fakt, że chełbia modra jest zwierzęciem społecznym. Meduzy podróżują w grupach i pływają po oceanach. Latem meduzy próbują się rozmnażać każdego dnia. Potem wielu z nich umiera, ponieważ proces ten pochłania dużo energii.

Zachowanie

Zachowanie jest określone przez czynniki zewnętrzne, takie jak zdobywanie pokarmu. Chełbia modra pływa poziomo dzięki pulsacjom swojego parasola, który utrzymuje blisko powierzchni wody. W ten sposób jej macki mają większą rozciągliwość w wodzie, co pozwala jej łatwiej złapać swój pokarm.

Jak wygląda chełbia modra?

Meduzy te wyróżniają się kształtem przypominającym grzyby. Ich budowa jest bardzo prosta, ponieważ brakuje im szkieletu i narządów takich jak serce czy mózg. Nie mają również tchawicy, płuc ani skrzeli, więc oddychają dyfundując tlen z wody przez cienką błonę pokrywającą ich ciało.

Chełbia modra składa się zasadniczo z trzech głównych elementów: 95% wody, jamy ustnej i układu pokarmowego. Proste, prawda? Poza tym mają też własną wersję układu nerwowego. 

Średnica jej parasola może wynosić od 25 do 40 cm i choć największe meduzy mogą osiągać nawet 2 metry długości, to zazwyczaj ich długość nie przekracza 50 cm. Wokół jej parasola zwisają liczne smukłe macki, które umożliwiają jej orientację, odbieranie zapachów, wykrywanie zmian w świetle i łapanie pokarmu.

Meduza nie jest rybą, lecz bezkręgowcem wchodzącym w skład gromady Parzydełkowców, wraz z koralowcami i ukwiałami. Okazy należące do tego typu bezkręgowców mają w środku ciała otwór gębowy, otoczony mackami.

Chełbia modra jest przezroczysta, choć może mieć słabo zabarwione wzory lub paski. Ponadto niektóre struktury jej ciała są różnie ubarwione. Na przykład gonady tych zwierząt mają postać podkówek ułożonych symetrycznie wokół środka parasola. Samce mają gonady białe lub żółte, natomiast samice różowe lub fioletowe.

chełbia

W jakich warunkach żyje?

Chełbia modra występuje w wodach na całym świecie, szczególnie w wodach o niskim stężeniu soli. Jest w stanie wytrzymać temperatury od 6 stopni Celsjusza do 31 stopni Celsjusza, choć idealna temperatura dla meduz tego gatunku wynosi od 9 do 19 stopni Celsjusza. Można ją znaleźć w wodach całego świata, na obu półkulach, między innymi w Morzu Bałtyckim, Oceanie Atlantyckim, Spokojnym i Indyjskim. Występuje od tropików do 70 stopni szerokości geograficznej.

MISIOPIERDOLNIK TV

Czy chełbia modra nadaje się jako zwierzę domowe do akwarium?

Krótka odpowiedź brzmi: Tak! W rzeczywistości chełbia modra jest najczęstszą meduzą trzymaną w domowym akwarium, ponieważ występuje na całym świecie i jest łatwiejsza w utrzymaniu. Możesz hodować inne meduzy w akwarium, ale jest to proces trudny i często delikatny. Meduzy wymagają dużo opieki, a także dużo jedzą. Niektóre rodzaje meduz najlepiej pozostawić zaawansowanym hodowcom. Istnieje również wiele meduz, które dobrze radzą sobie w profesjonalnych akwariach, gdzie opiekują się nimi biolodzy, ale te nie przetrwałyby długo w Twoim domu, a nawet mogłyby być niebezpieczne. Początkujący powinni podchodzić do trzymania meduz w akwarium domowym z ostrożnością, gdyż zaleca się zacząć właśnie od chełbia modra

Jakiego rodzaju zbiornika potrzebuje ta meduza?

Meduzy mają zwyczaj utknąć w rogach, więc będziesz potrzebował okrągłego, lub cylindrycznego zbiornika. Unikaj zbiorników prostokątnych, kwadratowych lub o innych kształtach z pudełkowatymi narożnikami. Najlepsze zbiorniki dla meduz to zbiorniki typu Kreisel, w których meduzy nie mają gdzie utknąć.

Meduzy są również wrażliwe na filtrację i pęcherzyki powietrza, lubią one łagodnie poruszającą się wodę i polegają na jej ruchach podczas karmienia i poruszania się. Meduzy mają jednak delikatną skórę i zbyt ostra cyrkulacja w zbiorniku może je poważnie zranić. Pęcherzyki powietrza, nawet te mikroskopijne, mogą zostać uwięzione pod parasolami meduz, co może spowodować wyrwanie dziur w membranie i zabicie Twojej meduzy.

Karmienie chełbia modra

Większość meduz zjada plankton i młode krewetki solankowe. Jednak meduzy są znane z tego, że konsumują duże ilości, więc upewnij się, że masz pod ręką dużo jedzenia. 

Procedura karmienia jest stosunkowo prosta. Delikatnie i powoli dodawaj pokarm do zbiornika z wodą, ale z dala od meduzy. Będziesz musiał dostosować dawkę pokarmu tak, aby wystarczająca ilość została wychwycona przez meduzę, jak również usunąć niezjedzony pokarm, aby uniknąć zabrudzenia zbiornika. Karm swoje meduzy raz dziennie. Mogą one jednak pomijać karmienie przez wiele dni bez umierania, ale upewnij się, że karmisz je dwa razy dziennie za każdy dzień pominiętego karmienia. Jeśli masz czas, możesz również podzielić dzienny pokarm na kilka karmień w ciągu dnia. Jeżeli pokarm nie wędruje do czterech żołądków meduzy, sprawdź pH swojego zbiornika. pH, które znajduje się po wysokiej stronie dopuszczalnego zakresu (np. 8,4) może spowodować, że rzęski, które przenoszą pokarm do żołądków, nie działają tak efektywnie.

Jaką temperaturę powinna mieć woda w akwarium?

Jak wspomnieliśmy w poprzednich punktach. meduzy występują na całym świecie, od zimnych mórz po tropikalne oceany, ale musisz być absolutnie pewien, że w Twoim akwarium panuje odpowiednia temperatura. Chełbia modra najlepiej czuje się w zakresie temperatur 10 – 15 ℃ w akwarium. 

Jakiego rodzaju oświetlenia potrzebuje meduza?

Twoje meduzy będą jeść glony, a żeby glony mogły się fotosyntetyzować, potrzebujesz dużo jasnego światła. Jednak zbyt duża ilość glonów w wodzie może zmienić jakość wody i spowodować, że meduzy będą chore. Meduzy są wrażliwe na różnice w świetle i ciemności, a niektóre z ich codziennych czynności wykonują przy świetle, podobnie jak my! Dobrym pomysłem jest umieszczenie timera zintegrowanego ze światłem, ustawiając dwanaście godzin w ciemności i dwanaście godzin w jasności. Pomoże to również utrzymać kontrolę nad glonami.

Więcej informacji:

https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-the-marine-biological-association-of-the-united-kingdom/article/abs/contribution-to-the-understanding-of-seasonal-cycle-of-aurelia-aurita-cnidaria-scyphozoa-scyphopolyps-in-the-northern-adriatic-sea/A5DE67A6445B614FFFF7A2360E4CED11

Zostaw komentarz