Co to znaczy, że szkoła jest dwujęzyczna?

Szkoły i przedszkola od bardzo dawna odgrywają kluczową rolę w rozwoju młodych ludzi. W ostatnich latach szczególnie mocno na znaczeniu zyskały szkoły dwujęzyczne. Choć są one naprawdę popularne, to po dziś dzień wiele osób nie wie, jakie są ich podstawowe zadania. Co więc warto wiedzieć o szkołach dwujęzycznych i jakie są ich główne przymioty?

Czym jest szkoła dwujęzyczna?

Szkoła dwujęzyczna to bardzo innowacyjny sposób nauczania języków obcych. Lekcje w niej są prowadzone w dwóch językach – ojczystym oraz obcym. Językiem obcym przeważnie jest język angielski, aczkolwiek nie jest to reguła. Głównym zadaniem szkoły dwujęzycznej jest więc prowadzenie lekcji w dwóch różnych językach. Szkoły dwujęzyczne, podstawowe lub przedszkole językowe, umożliwiają uczniom stałe obcowanie z obcym językiem i nabieranie wprawy w płynnym porozumiewaniu się z osobami z zagranicy. Nikomu nie trzeba uświadamiać, jak ważna jest obecnie znajomość języków obcych. Dzieci najszybciej uczą się podczas pobytu w szkole podstawowej, dlatego warto zadbać, aby już na wczesnym etapie edukacji osłuchiwały się z innym językiem. Dwujęzyczna polsko angielska prywatna szkoła podstawowa umożliwia o wiele bardziej naturalną naukę języka angielskiego niż w standardowych placówkach edukacyjnych. Uczniowie uczęszczający do niej na każdym kroku spotykają się z zagranicznym językiem, dzięki czemu mówią o wiele płynniej, a porozumiewanie się przychodzi im z olbrzymią łatwością. 

Jakie są główne zalety szkół dwujęzycznych?

Wiele osób sądzi, że wybór szkoły podstawowej nie ma zbyt dużego znaczenia. Takie płytkie myślenie jest jednak gigantycznym błędem, albowiem w okresie tym dzieci są najbardziej podatne na wiedzę i z największą efektywnością zapamiętują nowe rzeczy. Oczywiście, uczenie się języków obcych w szkole średniej czy na studiach również jest rekomendowane, aby doszlifować swoje umiejętności, jednak to w trakcie edukacji w ramach szkoły podstawowej uczniowie mogą nauczyć się najwięcej i najszybciej. Główną zaletą szkół dwujęzycznych jest to, że przeważnie oferują one niewielkie klasy. Liczba uczniów w ich przypadku jest mocno zredukowana, co sprawia, że nauczyciel może mocniej skupić się na kształceniu swoich podopiecznych. 

Prywatna szkoła podstawowa oferująca nauczanie dwujęzyczne jest doceniana także za to, że pozwala przełamywać bariery językowe. Nauczyciele kładą bowiem duży nacisk na to, aby dzieci w sposób swobodny i naturalny komunikowały się w języku obcym. Dzięki temu uczniowie skuteczniej używają języka angielskiego w codziennym życiu, a posługiwanie się nim nie stanowi dla nich najmniejszego problemu. Co więcej, prywatna szkoła podstawowa z dwujęzycznym nauczaniem jest także świetnym przygotowaniem do międzynarodowej matury. Osoby myślące o naukowej karierze z pewnością powinny więc zastanowić się nad tą formą nauczania, ponieważ ma ona szerokie spektrum zalet. 

Szkoły dwujęzyczne – hit czy kit?

Wielu rodziców po dziś dzień ma obiekcje przed wysłaniem swoich pociech do szkół dwujęzycznych. Są one jednak totalnie nieuzasadnione. Dzieci w takich placówkach są traktowane z olbrzymią starannością, dzięki czemu mają świetne warunki do zdobycia dobrego wykształcenia. W szkołach dwujęzycznych do nauki podchodzi się zupełnie inaczej niż w standardowych szkołach. W przypadku obiektów dwujęzycznych dzieci uczą się bowiem bardziej praktycznego sposobu użycia języka, co przekłada się na jego skuteczniejsze zrozumienie. W efekcie absolwenci podstawówki mają już ugruntowaną wiedzę i są gotowi do porozumiewania się w języku obcym.

Zostaw komentarz