Jak przezwyciężyć nieśmiałość?

Pewność siebie to pożądana cecha osobowości, która pozwala nam swobodniej osiągać życiowe cele. Jednak na drodze do podejmowania odważnych decyzji czy też po prostu adresowania własnego zdania, stoi często nieśmiałość.

Badania potwierdzają, że spora liczba ludzi mierzy się z nią na co dzień, co obrazuje, iż jest to dość powszechne zjawisko. Brak wewnętrznej odwagi może stanowić blokadę w sytuacjach społecznych i zawodowych, dlatego też naturalnym wydaje się chęć jej przełamania. Praca taka, wymaga jednak dokładnego wglądu w siebie oraz wprowadzenia zmian w naszym postępowaniu, jak i rozumowaniu.

Przyczyny nieśmiałości

Jako jedną z przyczyn nieśmiałość wskazuje się odziedziczone geny, niemniej częściej możemy jej upatrywać w sposobie naszego wychowania

Posiadanie rygorystycznych rodziców, stanowczo wyznaczających co wolno, a czego nie – w dorosłości znacząco utrudnia wyjście ze strefy komfortu. Takie otoczenie przez lata wywiera na nas wpływ i determinuje jacy jesteśmy. Równie ważne jest więc środowisko w jakim funkcjonujemy obecnie. Warto zweryfikować czy w najbliższym gronie otaczają nas osoby wspierające, czy też nieustannie krytykujące.

Jak poradzić sobie z nieśmiałością? 

Zbuduj swój wewnętrzny autorytet

Przy pracy nad wstydliwością i niepewnością istotnym jest, by zadać sobie pytanie – co tak naprawdę o sobie myślimy? Jak wygląda nasze poczucie własnej wartości? Skupmy się na jej poprawieniu, jeśli przyznamy, że w tym obszarze powinniśmy coś zmienić. Odkrywanie i akceptacja własnych mocnych stron to doskonała praktyka, dzięki której przywrócimy pewność własnego zdania i decyzji, a pozbędziemy się nieustannych wątpliwości. Spróbujmy zbudować swój wewnętrzny autorytet.

Rozpoznanie czynników wywołujących wycofanie

Istotną kwestią jest także skupienie się na konkretnych sytuacjach i rozpoznanie bezpośrednich czynników, które wywołują wycofanie i obawę. Warto zlokalizować myśli, jakie pojawiają się tuż przed. Czy nasza mowa ciała ulega wtedy zmianie? Czy mamy problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego, bądź nie mamy odwagi zabrać głosu? Taka weryfikacja zawczasu pomoże nam mentalnie się na nie przygotować i spróbować nad nimi pracować. 

Opuszczenie własnej strefy komfortu

Przeciwstawienie się nieśmiałości to przede wszystkim opuszczanie własnej strefy komfortu. Nie starajmy się więc rezygnować oraz unikać negatywnych bodźców. W kontraście, przyjmijmy to, co może się wydarzyć i w miarę możliwości oswajajmy takie sytuacje. W praktyce może to oznaczać np. podejmowanie krótkich rozmów w pracy przy kawie, zamiast dystansowania się w ciszy. Zacznijmy od małych rzeczy, pamiętając jednak, aby nie zmuszać się do niczego. Metoda małych kroków z czasem zaowocuje w postaci większych zmian.

Właściwa diagnoza – psychoterapia

W radzeniu sobie z nieśmiałością, ważnym jest również uzmysłowienie sobie w jakich sytuacjach najczęściej się ona objawia i z jakim natężeniem? Czy czujemy się po prostu niepewni i onieśmieleni czy może raczej sparaliżowani? Odpowiadając na te pytania, będziemy mogli zrozumieć czy jest to istotnie nieśmiałość, czy może poważniejsze zaburzenia, jak np. fobia społeczna, polegająca wręcz na trwałym strachu i stresie. W przypadku wątpliwości, możemy zawsze zwrócić się o pomoc specjalistów – psychoterapię online, takich jak psycholog lub psychoterapeuta. Pozwoli to na dokonanie bardziej precyzyjnej oceny rzeczywistej sytuacji, a my sami poznamy narzędzia do pracy nad sobą.

Droga do zdrowego budowania pewności siebie i przeciwstawienia się swoim lękom może okazać się czasochłonna i wymagać sporych pokładów zaangażowania. Jednak rozwój dla naszej osobowości jaki może przynieść taka praca, zdecydowanie odmieni jakości życia.

Zostaw komentarz