dziecko zabawki

Co zrobić ze starymi zabawkami – porady dla rodziców

Uporządkowania domu często stanowi wyzwanie, a dla wielu dorosłych trudno jest porzucić niepotrzebne przedmioty. Kiedy jednak nadejdzie moment, by pożegnać się z pewnymi zabawkami dziecka, sytuacja ta może stać się szczególnie trudna. Wiele dzieci nie chętnie pozbywa się swoich zabawek, które mają dla nich sentymentalną wartość, nawet jeśli nie bawiły się nimi od długiego czasu. Może to prowadzić do napięć, konfliktów i całkowitej odmowy.

Niemniej jednak, nie ma potrzeby, by pozbywać się jednookiego pluszaka czy samochodzika bez kół pod osłoną nocy: takie podejście, paradoksalnie, tylko pogorszy sytuację. Istnieje możliwość wykonania tego zadania w sposób, który przyczyni się do uniknięcia przyszłych problemów.

W jaki sposób pozbywać się zabawek z pokoju dziecka?

Dokonuj tego powoli i stopniowo

Dla dziecka proces pożegnania z ulubionymi zabawkami będzie łatwiejszy, jeśli zapewnimy mu czas na emocjonalne przystosowanie do tej zmiany. Lepiej jest wprowadzać dzieci do tego pomysłu etapami, a nie narzucać go naraz. Unikaj wtargnięcia do pokoju dziecka z workiem na śmieci. Zamiast tego, przed kolacją, wyjaśnij mu, co oznacza pozbywanie się zabawek i jakie korzyści płyną z tego procesu. Daj dziecku szansę zaakceptować tę ideę, zanim przyjdzie czas na generalne porządki.

Pokaż jasne strony oddawania zabawek

Podczas wyjaśniania, czemu konieczne jest odłożenie niektórych zabawek, nie ograniczaj się tylko do podkreślania zalet związanych z redukcją bałaganu. Wspieraj dzieci w uświadamianiu sobie, że wykonują szlachetny gest, oddając swoje zabawki. Zinterpretuj to w kontekście dostosowanym do wieku Twojego dziecka. Na przykład, powiedz im, że te zabawki trafią do dzieci, które nie mają tak wielu przyjemności jak oni. To podejście może pomóc w skłonieniu dziecka do rezygnacji z rzadziej używanych zabawek, zamiast stawiać opór.

Wykorzystaj bodźce motywacyjne

Istotne jest, by uświadomić dziecku, że w przyszłości otrzyma wiele innych zabawek. Pozbycie się tych, które już nie są używane, jest jedynie strategią tworzenia miejsca na nowe. Stosowanie zachęt może okazać się przydatne w sytuacji, gdy mały człowiek trudno rozstaje się z niektórymi swoimi zabawkami.

Podkreśl, że będzie miało szansę na zdobycie nowej zabawki, jeśli pomoże uporządkować chaos. Pamiętaj o dotrzymaniu obietnicy, zabierając dziecko do sklepu z zabawkami i pozwalając mu wybrać coś dla siebie.

Przygotuj ceremonię pożegnania z zabawkami

Spróbuj zapewnić dziecku jak najwięcej czasu na „rozstanie” z zabawkami (oczywiście w ramach zdrowego rozsądku). Kiedy maluch wybierze zabawkę, którą chce przekazać dalej lub wyrzucić, zachęć go, aby jeszcze raz ją przytulił. Możecie razem pomachać na pożegnanie, gdy ten element trafi do worka na rzeczy do oddania lub kosza na śmieci. To symboliczne działanie podkreśli wagę, jaką ta zabawka miała dla dziecka, ale jednocześnie pokaże, że jest możliwe i potrzebne jej pożegnanie.

Zachowaj cierpliwość

To naturalne, że możesz czuć frustrację lub irytację, jeśli dziecko wydaje się niezdecydowane, czy zwleka z decyzją, które zabawki chce zatrzymać. Jednak utrata cierpliwości nie przyspieszy ani nie ułatwi procesu. Postaraj się nie pokazywać dziecku swojego rozczarowania ani nie naciskać go do pośpiechu. Konieczne jest zachowanie cierpliwości, aby utrzymać motywację dziecka. Jeśli odczuwasz zbyt duże napięcie, zrób sobie chwilę przerwy.

Co można zrobić ze starymi zabawkami?

W przeszłości zarówno ubrania, jak i zabawki często były dziedziczone po starszym pokoleniu czy dzieciach znajomych, głównie ze względu na ograniczony dostęp do nich. Nie było takiego luksusu wyboru, ani środków na zakup nowych zabawek dla dzieci. Dziś, mimo znacznie większej dostępności i różnorodności zabawek oraz gier w sklepach, praktyka przekazywania starych zabawek innym dzieciom jest nadal popularna. Głównym powodem jest to, że wiele zabawek pozostaje nienaruszonych i lepiej jest przekazać je innym dzieciom, niż wyrzucać je na śmietnik. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również pozwala oszczędzić pieniądze innym rodzicom na kolejną zabawkę dla ich dziecka. Dlatego zawsze warto najpierw zapytać znajomych i rodzinę, czy byliby zainteresowani przyjęciem starych zabawek.

Jeżeli w najbliższym otoczeniu nie ma dzieci zainteresowanych zabawkami, można przekazać je do domu dziecka, świetlicy dla dzieci i młodzieży lub organizacji takich jak Caritas czy ośrodka pomocy społecznej. Te instytucje utrzymują stały kontakt z dziećmi z ubogich rodzin, które z radością przyjmą oferowane zabawki, jak lalkę z długimi włosami, konika na biegunach czy ciuchcię.

Jeżeli natomiast zabawki są wyjątkowo stare, znalezione na przykład na strychu u dziadków i reprezentują odległe czasy, warto skonsultować się z muzeami, które zbierają i prezentują tego typu przedmioty. Mogą one chętnie przyjąć stare zabawki, by pokazać je przyszłym pokoleniom. Alternatywnie, te stare zabawki można wystawić na aukcje internetowe. Wbrew pozorom, jest wiele osób, które kolekcjonują stare porcelanowe lalki, modele pociągów, czy pluszowe misie. To nie tylko efektywny sposób na pozbycie się starych zabawek, ale również okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, które można wykorzystać na nową kurtkę lub buty dla dziecka, zwłaszcza jeśli kolejne zabawki mogą być przekazane z innych źródeł.

Zostaw komentarz