pelargonia

Wypełniacze do pelargonii – które rośliny wybrać?

Kompozycje kwiatowe cieszą oko. Mają one w sobie coś takiego, że są w stanie poprawić humor nawet w najbardziej pochmurny dzień. Tylko że z uwagą należy podejść do tworzenia takich kompozycji, aby kwiaty mogły się wzajemnie „lubić” i znosić swoją obecność. Czy z pelargonii można stworzyć kompozycje z innymi kwiatami? Jeżeli tak, to z czym? Oto krótki poradnik dla osób, które chcą się przymierzyć do stworzenia takich kompozycji.

Piękne kwiaty na balkonie

Pelargonie należą do jednych z najpopularniejszych. Całkiem możliwe, że przez to, iż ich uprawa nie będzie sprawiać żadnych problemów. Są one doskonałe do domów jednorodzinnych, ale także pięknie prezentują się na balkonach w mieszkaniach. Dostępne są one w wielu kolorach, więc przy ich pomocy można pięknie ozdobić swoje wnętrza.

Należy jednak pamiętać o tym, że ma się do czynienia z kwiatami, jakie kochają słońce. Trzeba więc zapewnić im do nich dostęp, aby upewnić się, że będą one bez problemu rosły. Jeżeli tylko jest taka możliwość, należy posadzić je z brzegu balkonu. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z odmianą pnącą. Wtedy też pnącza będą mogły swobodnie zwisać w dół. Są też do dyspozycji pelargonie rabatowe. Nie mają one długich pnączy, ale jeżeli tylko będą one miały dostęp do słońca, na pewno odwdzięczą się bujnością i swoją urodą. Nie można zapomnieć także o tym, że pelargonie kochają przepuszczalne podłoże. Ważne jest również częste nawożenie.

Jakie kwiaty do pelargonii?

Dlaczego mówi się o tym, co lubią pelargonie? Chociażby z tego względu, że należy postawić na inne kwiaty, jakie kochają takie same warunki, jak pelargonie. Jeżeli ktoś wybierze rośliny, które nie lubią przepuszczalnego podłoża, to ma dużą szansę na to, że będzie to wydatek na marne. Rośliny obumrą i nie będą na pewno tworzyć pięknych kompozycji kwiatowych.

Czy trudno znaleźć wypełnienie do pelargonii? Okazuje się, że nie. Istnieje kilka ciekawych kompozycji, jakie będzie można wykorzystać w swoich domach. Zaliczyć do nich można:

 • komarzycę,
 • bokopa,
 • surfinia,
 • plektrantus koleusowaty,
 • bluszczyk kurdybanek,
 • uczep rózgowaty,
 • kocankę włochatą.

Nazwy brzmią może trochę nieznajomo, ale można być pewnym tego, że nie ma problemu z tym, aby takie rośliny otrzymać w sklepach ogrodniczych. Oprócz tego, do pelargonii można dosadzić niektóre drobne byliny. Ciekawie wyglądać może wilec ziemniaczany, jak również wilczomlecz. Stokrotka afrykańska i pelargonia idealnie do siebie pasują. W szczególności, jeżeli ktoś postawi na kolory, jakie będą ze sobą wzajemnie komponować. Jedną z ostatnich propozycji, która sprawdzi się przy pelargoniach, jest petunia. Lobelia przylądkowa, która również będzie współgrać z pelargonią, ma drobne kwiatki i na pewno nie będzie odbierać urody swoją obecnością.

Co o wypełniaczach wiedzieć trzeba?

Czas na to, aby powiedzieć kilka słów przynajmniej o kilku roślinach, jakie zostały wyżej wymienione, aby każdy miał świadomość przed jakim wyborem staje i co stanie się dla niego najlepszą propozycją.

Uczep rózgowaty

Może nazwa ta nie jest zbyt przyjemna, ale warto używać mniej oficjalnej nazwy, który odwołuje się do złotego deszczu. Prawda, że brzmi to zdecydowanie przyjaźniej? To ta roślinka, która wyróżnia się maleńkimi, żółtymi kwiatkami, jakie znaleźć można na całej roślinie. Całość wyróżnia się tym, że ma krzaczasty pokrój i zwartą budowę. Można je także wyróżnić przy pomocy cienkich pędów, które są bardzo długie. Dopóki nie nastaną pierwsze przymrozki, dopóty będzie można mieć pewność, że uczep będzie kwitnął.

Lobelia przylądkowa

Oprócz tego, że jej kwiaty są tak samo bardzo drobne, wyróżnia się również tym, że są one fioletowe lub niebieskie. Wytrawni ogrodnicy, którzy doskonale znają lub lobelię wiedzą, że prawdziwym skarbem jest ta roślina, której kwiaty są w kolorze białym lub różowym. Lobelię można rozpoznać po zwisających pędach, jakie niekiedy są bardzo długie. To dlatego poleca się ją także do pelargonii pnących, jakie wiele osób ma na swoich balkonach.

Portula wielokwiatowa

Pomimo tego, że w swojej nazwie ma wielokwiatowa, to niekiedy można znaleźć takie odmiany, jakie mają po jednym kwiatku. Podobnie jak w przypadku lobelii, ma się do czynienia z rośliną, która pięknie zwisa, więc można ją wkomponować w pelargonie pnące. Ciekawostką wydaje się także to, że dostępna jest ona w wielu kolorach, więc można ją dopasować do pelargonii, jakie się posiada. Jest to jedna z najlepszych propozycji, ponieważ ma się do czynienia tak naprawdę z sukulentem, który doskonale radzi sobie w przypadku suszy i upałów. Nawet jeżeli ktoś zapomni podlać roślinę, to i tak będzie ona w stanie wytrwać przez długi czas.

Surfinia

Jedna z tych roślin, która nie tylko nadaje się na wypełnienie do pelargonii, ale hodowana jest mino to. Pięknie komponuje się z pelargonią, ale także świetnie wygląda samodzielnie. Pozostaje tylko osądzić, czy lepiej będzie hodować ją z pelargonią czy też obok. Surfinia to ciekawa roślina balkonowa, która ma dzwonkowate kwiaty, jakie także pięknie zwisają w dół. To dlatego chętnie wybierana jest przez osoby, które mają balkony na wysokościach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że surfinia nie lubi silnych wiatrów, więc należy unikać takiej kompozycji.

Kocanka włochowata

Teoretycznie jest to kwiat, który nie lubi dużej ekspozycji na słońce. Jeżeli jednak właściciel zadba o to, aby podłoże było stale wilgotne, to będzie to świetny towarzysz do pelargonii na bardzo długi czas. Kocanka ma piękne, duże kwiaty. To właśnie dlatego idealnie nadaje się do pelargonii, które niekiedy w swojej dużej doniczce mają zbyt dużo wolnej przestrzeni. Kocanka będzie w stanie ją wypełnić.

Plektrantus koleusowaty

Nazwa ciężka do wymówienia, ale nie trzeba się tym przejmować. Tym bardziej że ma się doskonałą okazję do tego, aby stać się posiadaczem oryginalnej rośliny, która wyróżnia się kształtem liści oraz kwiatów. Same liście nie tylko są duże, ale mają także kształt jaja. Do tego są zygzakowate. Warto zapoznać się z odmianami tej rośliny, ponieważ jest ich kilka. Niektóre z nich posiadają białe obrzeże na liściach, które sprawia, że roślina wygląda na jeszcze bardziej oryginalna.

Bluszczyk kurdybanek

Bluszczyki są równie popularną rośliną w polskich domach. Wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z roślina, która ma długie i wijące się pędy. Do tego nie jest ona trudna w utrzymaniu. Wraz ze zwisającą pelargonią, bluszczyk kurdybanek stworzy efektowną kompozycję kwiatową. Liście tej rośliny nie są duże. Do tego są delikatnie postrzępione. Tutaj również ma się do czynienia z kilkoma odmianami, jakie mogą sprawić, że całość będzie wyróżniać się swoim wyglądem. Niektóre odmiany bluszczyku mogą mieć także białe, ozdobne obrzeża.

Jak więc widać, propozycje są bardzo ciekawe. Na tyle, że ich wybór może okazać się nie lad dylematem. Tym bardziej że sam wybór pelargonii może okazać się problemem.

Jakie odmiany pelargonii ma się do wyboru?

Nie wystarczy bowiem powiedzieć, że pelargonie dzieli się na pnące i rabatowe. Każda z tych grup może pochwalić się kolejnymi propozycjami, które sprawiają, że balkon można zamienić w istny ogród, jaki będzie roił się feerią barw. Wśród pelargonii rabatowych można wymienić następujące propozycje:

 • Trendix Orange,
 • Flower Faity Violet,
 • Fireworks Bicolor,
 • pelargonia pasiasta.

Osoby, jakie przymierzają się do zakupu pelargonii wiszących, mogą postawić na jedną lub kilka z następujących odmian:

 • Mexica Ruby,
 • Rainbow Red,
 • pelargonia Calliope.

Całkiem możliwe, że osoby, jakie już kupowały pelargonie w latach wcześniejszych nie do końca zdawały sobie sprawę z tego, że mają tak ogromny wybór wszystkich produktów. Tak samo, jeżeli chodzi o wypełniacze. Teraz mają takie informacje, będzie można w bardziej świadomy sposób podejść do takich zakupów w sklepie ogrodniczym.

Pelargonie, jak również ich wypełniacze, są bardzo wdzięcznymi roślinami. Jeżeli tylko ktoś odpowiednio o nie zadba, będzie miał u siebie pięknie kompozycje kwiatowe, jakie mogą mienić się wieloma wspaniałymi kolorami tęczy.

Zostaw komentarz