Ile folii stretch potrzeba na jedną paletę?

To dość częste pytanie, które zadają sobie menedżerowie, związane jest z ustandaryzowaniem procesu pakowania tak, by nie powodować strat zarówno materiałowych, jak i tych powodowanych uszkodzeniem przesyłki. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co brać pod uwagę przy ustalaniu tej minimalnej ilości owinięć wokół palety, żeby ładunek się nie rozsypał po drodze.

Ilość folii stretch potrzebnej do owinięcia jednej palety może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym rozmiaru palety, rodzaju owijanych produktów, pożądanego poziomu stabilności ładunku i konkretnej zastosowanej techniki owijania. Jednakże ogólną wskazówką jest użycie około 60 do 100 obrotów folii stretch w przypadku standardowej palety.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci oszacować ilość potrzebnej folii stretch:

Wysokość ładunku na palecie:

Większe palety będą wymagały większej ilości folii stretch, aby odpowiednio pokryć powierzchnię. Wysokość palety jest czynnikiem krytycznym, ponieważ to właśnie wyższe ładunki mogą wymagać dodatkowego owinięcia, które zapewni im stabilność.

Charakterystyka produktu:

Produkty delikatne lub o nieregularnym kształcie mogą wymagać dodatkowego opakowania w celu ich prawidłowego zabezpieczenia. Aby określić niezbędny poziom stabilności, należy wziąć pod uwagę wagę i rozmieszczenie przedmiotów na palecie.

Technika owijania:

Zastosowana technika owijania (np. spirala, wzór krzyżowy lub inna) może mieć wpływ na wymaganą ilość folii stretch. Regulacja naprężenia podczas owijania może również mieć wpływ na potrzebną ilość.

Grubość folii:

Grubsza folia stretch zapewnia większą wytrzymałość na rozdarcie i odporność na przebicie, ale może też wymagać mniejszej liczby obrotów w porównaniu do cieńszych folii. Powszechnie stosowana grubość folii stretch mierzona jest w mikronach, a wybór zależy od właściwości ładunku.

Współczynnik rozciągnięcia:

Stopień rozciągnięcia folii stretch określa, jak bardzo folia może się wydłużyć podczas procesu owijania. Wyższe współczynniki rozciągnięcia mogą skutkować mniejszym zużyciem folii.

Jako punkt wyjścia możesz zastosować standard wynoszący od 60 do 100 obrotów i dostosować go w zależności od specyficznych właściwości ładunku na palecie. Wskazane jest przeprowadzenie testów i uwzględnienie specyficznych wymagań Twojej branży i łańcucha dostaw, aby określić optymalną ilość folii stretch potrzebnej do paletowania. Ponadto konsultacje z dostawcami folii stretch lub ekspertami w dziedzinie opakowań mogą dostarczyć cennych informacji dostosowanych do specyfiki twoich wysyłek.

Zostaw komentarz