pomidory

Jak przycinać pomidory?

Pomidory to warzywa, które dostarczają naszemu organizmowi licznych prozdrowotnych wartości. Każdy spożyty pomidor to spora porcja witamin, tak bardzo koniecznych dla prawidłowej pracy naszego organizmu. Ponadto poszczególne gatunki cechują się niską kalorycznością i bardzo wysokimi wartościami odżywczymi. Masz ochotę na własne, w pełni naturalne pomidory? Dowiedz się jak dbać o uprawy i jak prawidłowo przycinać pomidory!

tomatoes, fresh, bush-5566744.jpg

Czy należy przycinać pomidory?

Wielu początkujących hodowców zastanawia się, czy przycinanie pomidorów jest konieczne dla ich prawidłowego wzrostu. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna i twierdząca zarazem. Przycinanie pomidorów jest niezbędną i kluczową czynnością, jeżeli chcemy uzyskać naprawdę duże plony. W końcu chyba każdy, kto zaczyna swoją przygodę z uprawą roślin, oczekuje wymiernych efektów swojej pracy. Warto jednak zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie należy przycinać pomidory? Jeżeli zaniedbamy tą ważną czynność, musimy liczyć się z nadmiernym wzrostem masy zielonej, czyli liści, które w konsekwencji będą stanowić konkurencję dla owoców, odbierając im dostęp do światła czy wody. Niedobór wspomnianych czynników poza negatywnym wpływem na plony może także powodować choroby pomidorów.

Jak prawidłowo przycinać pomidory? Oto kilka prostych wskazówek

Skoro wiemy już, że przycinanie pomidorów jest bardzo ważnym procesem, pozwalającym na uzyskanie zdrowych i obfitych plonów, przyjrzyjmy się wskazówkom dotyczącym prawidłowego przycinania roślin. Zacznijmy od zagadnień związanych z przycinaniem pędów. Warto pamiętać o systematycznym usuwaniu wszelkich nowych, niepotrzebnych pędów bocznych, które mogą wyrastać z liści. Stanowią one wyłącznie dodatkowy problem, ponieważ ich wzrost wymaga światła i wody, tak ważnych dla zdrowia krzewów czy smaku owoców. Starając się o jak największe plony, należy zadbać także o przycięcie nadmiaru liści czy owoców. Dla uzyskania możliwie jak najbardziej obfitych zbiorów należy pozbyć się nadmiarowych, dojrzewających gron.  

Planując przycinanie pomidorów, warto również pamiętać, by nie podejmować tej czynności w momencie, gdy krzew zdradza objawy choroby. Redukcja zdrowych liści wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ilości zapasowych składników odżywczych, które pobierane są przez dojrzewające owoce. Jeżeli pozbawimy nasz krzew zbyt dużego zakresu masy zielonej, skutkiem mogą być znacznie mniejsze plony. 

tomato, ingredient, healthy-2282101.jpg

Pomidory w ogródku – jak często i w jaki sposób przycinać pędy?

Opiekując się pomidorami, które rosną w naszym ogródku, warto zwrócić uwagę na prawidłowe przycinanie pędów. Jak często należy przycinać pędy? Zacznijmy od wyjaśnienia, że sposób prowadzenia pomidorów zależy od konkretnej ich odmiany. Z tego względu nie możemy wyraźnie wskazać odstępów czasowych, w których należy zająć się przycinaniem pomidorów. Z pewnością warto zasięgnąć informacji u specjalistów, którzy dokładnie znają specyfikę uprawy każdej odmiany pomidorków. W jaki sposób powinno się przycinać pędy? Uprawę pomidorów można prowadzić, korzystając z kilku różnych metod, na przykład w oparciu o jeden pęd. Wówczas należy ograniczyć rozrost krzewu wyłącznie do jednego, głównego, najsilniejszego pędu. W ten sposób uzyskamy naprawdę obfite i zdrowe plony. Oczywiście inne rozwiązania, takie jak uprawa na dwa czy trzy pędy są równie dobrym rozwiązaniem, które powinno dostarczyć nam równie duże plony. Niezależnie od sposobu uprawy, jaki wybierzemy, przez cały okres wegetacyjny należy usuwać wszelkie nowe pędy boczne, które wyrastają z liści. Ten proces przez profesjonalistów nazywany jest pasykowaniem. 

źródło: Działkowiec TV

Przycinanie pomidorów – dlaczego to tak ważne dla ich wzrostu i zdrowia?

Przyjrzyjmy się raz jeszcze, czy faktycznie należy obowiązkowo przycinać pomidory. Czy ten proces jest tak bardzo istotny dla ich wzrostu oraz zdrowia? Zdecydowanie tak. Dzięki regularnemu przycinaniu zapewniamy dojrzewającym owocom (małym pomidorkom) odpowiednich warunków do wzrostu. Mówimy tu przede wszystkim o odpowiednim dostępie do światła czy wody. Dzięki temu nasze krzewy pomidorów odwdzięczą się dużymi plonami. Warto również wspomnieć, że regularne przycinanie pomidorów minimalizuje ryzyko występowania chorób, dzięki czemu nasze owoce będą zdrowsze i smaczniejsze.

pomidory

Sztuka przycinania pomidorów – jak opanować tę umiejętność i cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami?

Przycinanie pomidorów nie należy do łatwych czynności, dlatego nie powinniśmy przedwcześnie się poddawać. Podobnie jak w przypadku innych zadań, jakie czekają nas w przydomowym ogródku, do prawidłowego przycinania masy zielonej konieczne jest zdobycie wiedzy oraz doświadczenia. Zanim przystąpimy do pracy, warto zapoznać się z poradnikami oraz poradami, które często zamieszczane są w sieci przez profesjonalnych hodowców pomidorów. To źródło dodatkowej, cennej wiedzy, którą warto posiąść, zanim zaczniemy działać na własną rękę, pracując w ogródku. Umiejętności i doświadczenie przyjdą z czasem, z każdym kolejnym krzewem. Przy odpowiednim zaangażowaniu oraz motywacji możemy szybko osiągnąć poziom, który pozwoli nam cieszyć się pięknymi, zdrowymi roślinami.

Zostaw komentarz