dog, puppy, amstaff-4492516.jpg

 Szczeniaki rasy amstaff – jak o nie dbać

American staffordshire terrier znany powszechnie jako amstaff to rasa, która pochodzi z Ameryki Północnej. Pomimo groźnego wyglądu oraz powszechnej opinii o tym, że jest to pies agresywny, w rzeczywistości jest niezwykle przyjacielski i pogodny. Potrafi być wiernym i oddanym towarzyszem całej rodziny. Jednak, aby szczeniak amstaffa wyrósł na towarzyskiego, wiernego przyjaciela, potrzebuje dużo uwagi i odpowiedniej opieki. Jak się zatem nim zaopiekować? 

Historia rasy 

Pierwsze American staffordshire terriery pojawiły się już w XVIII wieku… w Anglii. Było to skrzyżowanie buldogów i terrierów, a ich głównym zadaniem były walki psów. Wraz z falą emigracji psy te przedostały się do USA. Na początku XX wieku walki psów zostały zakazane, a American staffordshire terriery zostały uznane za psy rodzinne. W 1936 roku amstaff został oficjalnie uznany jako rasa. 

amstaff

Amstaff – wygląd zewnętrzny 

Amerykański staffordshire terrier to pies o średniej wielkości, charakteryzujący się muskularną, krępą budową ciała i sporą wagą. Samce mierzą do 48 cm i ważą nawet 40 kg. Samice są niewiele mniejsze.  

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna dopuszcza niemal wszystkie typy umaszczenia, wymogiem jest natomiast czarna trufla nosowa.  

Sierść u amstaffów jest krótka i sztywna, jednak, ze względu na brak występowania podszerstka, psy te bardzo marzną zimą. Dlatego przydatne mogą okazać się ocieplacze. Jednak do kurtki trzeba przyzwyczajać już szczeniaka, ponieważ pies w wieku dorosłym może zareagować na ubranie niezbyt entuzjastycznie. 

Wychowanie – potrzebne szkolenie 

Biorąc do domu szczeniaka amstaffa musimy pamiętać o tym, że piesek, który nie zostanie od małego odpowiednio wychowany, może stać się agresywny i trudny do opanowania. American Staffotdshire Terrier wykazuje się dużą inteligencją, dlatego bardzo szybko się uczy, jednakże jest to pies bardzo wrażliwy, należy więc unikać przy nim krzyku oraz kar fizycznych. Konieczne są łagodność, konsekwencja i cierpliwość w wychowaniu. 

Psy tej rasy potrzebują codziennej dużej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Są bardzo towarzyskie, więc nie mogą długo przebywać samotnie. Mają bardzo energiczną osobowość, dlatego trzeba zadbać o właściwe wykorzystanie ich nadmiaru energii. W innym wypadku mogą zniszczyć wiele rzeczy w domu. Szczeniaczki powinno się jak najszybciej przyzwyczajać do towarzystwa innych psów, na przykład w psim przedszkolu. Jeżeli socjalizacja nie przebiegnie prawidłowo, bądź też się nie pojawi, pies może być agresywny wobec innych psów. Jest to szczególnie niebezpieczne dla mniejszych piesków ze względu na masę i mocną szczękę amstaffa. 

Psy te odnajdują się w sportach takich jak high jump (skok wzwyż do szarpaka) albo weight pulling przeciąganie ciężarów). W przypadku tresury warto skorzystać z pomocy profesjonalnego trenera. Dzięki czasowi poświęconemu na szkolenie można uniknąć problemów podczas spacerów czy w domu. Trzeba jednak zaznaczyć, że szkolenia nie powinno się rozpoczynać przed ukończeniem przez czworonoga drugiego roku życia. 

Zdrowie psychiczne psa – bądź stanowczy, ale łagodny 

Jak już zostało wspomniane amstaffy to psy bardzo wrażliwe. Bardzo łatwo reagują na sytuacje stresowe i są podatne na traumy. Istotne jest, żeby nie krzyczeć ani nie stosować wobec psa kar cielesnych. W takich sytuacjach pies będzie się czuł przestraszony, sfrustrowany i zagubiony. Może to spowodować, że nasz pupil faktycznie stanie się niebezpieczny. Niewskazane jest też szkolenie pod kątem obronności, które rónież może powodować agresywne zachowanie u psa. Ze względu na to, że jest to rasa wywodząca się z grupy psów bojowych, Amerykański staffordshire terrier ma dosyć niski próg tolerancji. Nie powinno się go zatem zostawiać samego z małym dzieckiem. Psy tej rasy bywają impulsywne i ciężko znoszą drażnienie. 

Idealnym opiekunem dla amstaffa będzie więc osoba o silnym charakterze, taka która nie będzie się czworonoga bała, pewna siebie, konsekwentna i stanowcza a jednocześnie łagodna, wrażliwa, odpowiedzialna i aktywna fizycznie. Taka osoba zapewni psu konieczną stabilizację i poczucie bezpieczeństwa.

amstaff

Szczepienia – dla długiego życia w zdrowiu 

Amstaffy, tak jak wszystkie inne rasy psów, podlegają szczepieniom obowiązkowym. Program szczepień obowiązkowych dla szczeniąt utworzony przez WSAVA (World Small Animal Veterinary Association) obejmuje szczepienia przeciwko czterem chorobom zakaźnym: wściekliźnie, parwowirozie, nosówce oraz chorobie Rubartha. W Polsce prawnie wymagane jest jedynie zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie, ponieważ jest to choroba niebezpieczna także dla ludzi. Szczepienie na pozostałe choroby jest dobrowolne, jednak warto je wykonać, ze względu na zdrowie naszego pupila. 

Kiedy zaszczepić psa na wściekliznę? 

Według obowiązującego w Polsce prawa szczeniak musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie do 30 dni od skończenia 3 miesiąca życia. Dawki przypominające podawane są co 12 miesięcy. 

Nosówka, Parwowiroza, choroba Rubartha – kiedy szczepienia podstawowe? 

Szczepienia na te choroby zakaźne wykonujemy w trzech lub czterech turach. Czwarte szczepienie jest szczególnie istotne, jeżeli pierwszą dawkę szczeniak przyjął w 6 tygodniu życia. Kiedy należy podawać psu kolejne dawki szczepionek? 

I tura – 6-8 tydzień życia 

II tura – 9-11 tydzień życia (2-4 tygodni od pierwszej dawki) 

III tura – 12-15 tydzień życia (2-4 tygodni od drugiej dawki) 

IV tura (opcjonalna) – 15-18 tydzień życia (2-4 tygodni od trzeciej dawki) 

Dawka przypominająca – po roku od ostatniej dawki 

Kolejne dawki przypominające – co 3 lata 

Dieta szczeniaka, czyli to, co pieski lubią najbardziej 

Ze względu na to, że amstaffy należą do muskularnych psów potrzebujących dużo ruchu, należy zwrócić szczególną uwagę na ich karmę. Dieta powinna obfitować w mięso, aby dostarczyć wystarczającą ilość białka. Nadaje się do tego zarówno karma sucha jak i mokra. Karma mokra zawiera duże ilości wody, dobrze jest zatem uzupełnić ją karmą suchą, która jest bardziej kaloryczna. Pomoże ona także przy właściwej higienie jamy ustnej.  

Szczenięta nie potrzebują specjalnej diety, jednak należy wybierać karmę dostosowaną do ich wieku, stanu zdrowia, oraz, co najważniejsze, należy pamiętać o podawaniu właściwej ilości pożywienia. Aby szczeniak cieszył się dobrą kondycją i wyrósł na zdrowego czworonoga, nie można go przekarmiać. Szczeniaki powinny jeść kilka posiłków dziennie, 4-5 razy na dobę, o stałych porach. Po ukończeniu 6 miesiąca życia pokarm należy podawać 2-3 razy dziennie.  

W przypadku amstaffów warto również rozważyć dietę BARF, której głównymi składnikami są mięso i produkty odzwierzęce podawane na surowo. Są to produkty takie jak: surowe mięso, kości, podroby, jaja, ryby, warzywa i owoce. 

Higiena – bo zadbany pies to szczęśliwy pies 

Amstaffy nie są wymagającymi pupilami, jeżeli chodzi o dbanie o ich sierść. Wystarczy szczotkować je dwa razy w tygodniu. Krótka sierść czworonoga nie zbiera zanieczyszczeń, zatem nie trzeba kąpać go zbyt często. Jednak trzeba zwracać uwagę na jego oczy i uszy, sprawdzając je pod kątem infekcji i zanieczyszczeń. W razie potrzeby należy przemywać je odpowiednim preparatem. American staffordshire terrier najszczęściej nie potrzebuje obcinania pazurów. Ze względu na energiczny charakter zwierzęcia, ściera je sobie regularnie podczas codziennych aktywności. Jeżeli pazury nie ścierają się w dostatecznym stopniu, to trzeba je obcinać. Do czyszczenia zębów będzie potrzebna specjalna, dedykowana pasta lub gryzaki dentystyczne. Warto przyzwyczajać do zabiegów higienicznych już szczeniaki, żeby nie odczuwał dyskomfortu w późniejszych latach życia. 

Pomiędzy 3 a 7 miesiącem życia szczeniakom wypadają zęby mleczne i wyrastają stałe. W tym czasie warto wspomóc pupila odpowiednią karmą, która będzie wymagała dokładnego i intensywnego gryzienia.  

Czy amstaff jest dla każdego? 

Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie – czy amstaff to pies dla mnie? Trzeba zastanowić się, czy posiadamy odpowiednie predyspozycje do wychowania psa, czy mamy wystarczająco dużo czasu i cierpliwości, aby uroczy szczeniaczek wyrósł na posłusznego, lojalnego i szczęśliwego psiaka. 

Zostaw komentarz