mleko sojowe

Jak samodzielnie w domu przygotować mleko sojowe?

Zacznijmy od podstaw: Czym jest mleko sojowe?

Mleko sojowe to jedna z najpopularniejszych roślinnych alternatyw dla mleka krowiego. Jest ono wytwarzane z przemielonych nasion soi, a jego korzyści zdrowotne sprawiają, że jest doskonałym wyborem dla osób poszukujących bezmlecznych produktów.

Jak zrobić domowe mleko sojowe?

Oto, jak przygotować własne mleko sojowe. To prosty, ekonomiczny i ekologiczny sposób na zdobycie świeżego i zdrowego mleka sojowego.

Potrzebne składniki:

  • 1 szklanka surowych nasion soi
  • 4 szklanki wody
  • Opcjonalnie: 2-3 łyżki miodu lub innego słodzika do smaku

Krok 1: Namocz nasiona soi

Nasiona soi wymagają długiego namaczania, aby stały się miękkie i łatwe do przetworzenia. Przełóż nasiona soi do dużej miski i zalej je czystą, chłodną wodą. Pozostaw je na co najmniej 8 godzin, ale najlepiej na całą noc.

Krok 2: Spłucz i obierz nasiona soi

Po namoczeniu spłucz nasiona soi pod bieżącą wodą. Następnie, jeśli chcesz, możesz usunąć skórki z nasion. Jest to opcjonalne, ale niektórzy uważają, że mleko sojowe jest smaczniejsze bez skórek.

Krok 3: Blenduj soję z wodą

Do blendera dodaj nasiona soi i wodę. Blenduj przez 1-2 minuty, aż powstanie gładka mieszanka.

Krok 4: Przecedź mleko

Przecedź mleko przez gęste sitko, gazę lub specjalny worek do mleka roślinnego. Wyciśnij jak najwięcej płynu.

Krok 5: Ugotuj mleko sojowe

Przelej mleko sojowe do garnka i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i gotuj przez około 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Uważaj, aby mleko nie kipiało!

Krok 6: Dodaj słodzik

Po ugotowaniu możesz dodać miod lub inny słodzik do smaku. To jest oczywiście opcjonalne i zależy od twojego gustu.

Krok 7: Przechowuj mleko w lodówce

Przechowuj swoje domowe mleko sojowe w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. Powinno ono pozostać świeże przez 3-4 dni.

Podsumowanie

Przygotowanie własnego mleka sojowego w domu jest proste i ekonomiczne. Ponadto, daje ci pełną kontrolę nad składnikami i pozwala na dostosowanie smaku do twoich preferencji. Ciesz się zdrowym i smacznym mlekiem sojowym na śniadanie, w kawie czy w deserach!

Zostaw komentarz