Jaki zbiornik na deszczówkę będzie najlepszy?

Zbiornik na deszczówkę pozwala zgromadzić wodę opadową, którą wykorzystasz na przykład do podlewania ogrodu czy umycia samochodu. Warto go zamontować na swojej posesji bez względu na to, jaką przestrzenią dysponujesz. Sprawdź, jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Dlaczego warto kupić zbiornik na deszczówkę?

Pojemnik czy beczka na deszczówkę to korzystny zakup, ponieważ umożliwia pozyskanie sporej ilości wody. Szacuje się, że w Polsce każdego roku można zgromadzić nawet 90 m³, czyli 90 000 l wody. To dużo, zważywszy na to, że na przykład regularne dbanie o trawnik wymaga około 5 l wody/m³ na dobę.

Deszczówka jest przydatna podczas wielu czynności realizowanych w domu i ogrodzie, jak:

 • podlewanie roślin;

 • mycie samochodu;

 • czyszczenie kostki brukowej – mech usuniesz za pomocą roztworu wody z octem;

 • pranie ubrań – woda opadowa jest miękka, dlatego wraz z nią nie trzeba stosować dużej ilości detergentów;

 • spłukiwanie wody w toalecie – deszczówka nie pozostawia kamiennego osadu.

Wszystkie zbiorniki na deszczówkę to świetny sposób na oszczędności – w wielu sytuacjach nie musisz wykorzystywać wody wodociągowej. To ekologiczne rozwiązania, które pomogą zadbać o środowisko naturalne. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem takich pojemników, możesz otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 5 tys. zł z programu „Moja Woda”.

OBIrss10 - zdjęcie nr 2.jpg

Zbiornik na deszczówkę – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli interesuje cię pojemnik na deszczówkę, zwróć uwagę na jego rodzaj i materiały, z jakich go wykonano. Kluczowa jest ponadto pojemność zasobnika. Ważne są także rozwiązania techniczne zastosowane w beczce, które pozwolą na montaż dodatkowych akcesoriów.

Rodzaj pojemnika

Do wyboru masz 2 rodzaje zbiorników. Pierwszy typ to naziemny, wykonany zwykle z tworzywa sztucznego. Świetna propozycja to model z polietylenu, który:

 • jest odporny na warunki atmosferyczne, w tym mróz, dzięki czemu posłuży ci wiele lat;

 • nie przepuszcza promieni słonecznych, dlatego w zgromadzonej wodzie nie rozwijają się glony.

Zasobnik warto postawić blisko rynny, aby gromadzenie wody przebiegło sprawnie. Niektóre modele można łączyć w baterie, co pozwala dopasować pojemność do potrzeb użytkowników.

Na rynku znajdziesz pojemniki naziemne o oryginalnych kształtach, które mają walory dekoracyjne. Warto je kupić, gdyż będą świetną ozdobą posesji. Na przykład w marketach OBI dostępne są zbiorniki na deszczówkę, które:

 • przypominają greckie wazy;

 • mają kamienny front;

 • imitują drewnianą beczkę.

Jeśli pojemnik postawisz w widocznym miejscu, zadbaj o to, aby komponował się z otoczeniem. Może znaleźć się na przykład między tujami lub innymi krzewami. W tym wypadku warto kupić zbiornik w kolorze zielonym. Inne rozwiązanie to obsadzenie go roślinami pnącymi. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na jesieni liście opadną i odsłonią zasobnik.

Drugi rodzaj to zbiornik podziemny. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na ukryciu konstrukcji. Wymaga wykonania wykopu, który powinien znaleźć się:

 • blisko domu – w ten sposób rurociąg nie będzie mieć dużego spadku, dzięki czemu wykop może być stosunkowo płaski;

 • na głębokości nie większej niż 50 cm – sprawi to, że nacisk na górną część pojemnika nie będzie zbyt duży;

 • pod trawnikiem czy chodnikiem – możesz go umieścić również pod podjazdem, jednak w tym wypadku należy zamontować dodatkową płytę odciążającą.

Zbiornik na deszczówkę podziemny musi znajdować się w odległości minimum 5 m od budynku oraz 2 m od granicy działki. Jeśli ma pojemność większą niż 10 m³, trzeba postarać się o pozwolenie wodnoprawne.

Pojemność zbiornika

Beczka na deszczówkę musi mieć odpowiednią pojemność. Jak ją wyznaczyć? Należy uwzględnić:

 • rozmiar dachu – przyjmuje się, że z każdych 25 m² jego powierzchni można zebrać 1 m³ wody;

 • potrzeby gospodarstwa domowego, czyli to, czy woda zostanie wykorzystana tylko do spłukiwania toalety albo prania, czy również do nawadniania ogrodu – roślin nie podlewa się przez cały rok, a więc także i to trzeba wziąć pod uwagę;

 • wielkość opadów w danym miejscu – pod tym kątem niektóre regiony w Polsce znacznie się różnią, gdyż na przykład na Podhalu i w Tatrach wynosi ona ponad 190 mm, podczas gdy w Poznaniu czy Zielonej Górze mniej niż 30 mm [2].

Pamiętaj, że nie warto montować zbyt dużego zbiornika w stosunku do potrzeb. Taka inwestycja nie jest opłacalna, gdyż rzadko dochodzi do zgromadzenia więcej niż 1 m³ z każdych 25 m² powierzchni dachu. Ponadto w razie awarii lub bardzo obfitych opadów może pojawić się problem związany z niedostatecznym odpływem wody do kanalizacji deszczowej. Skutkiem będzie zalanie własnej posesji oraz okolicznych działek.

Możliwość podłączenia dodatkowych akcesoriów

Najlepszy zbiornik na deszczówkę to taki, który pozwala podłączyć akcesoria do nawadniania ogrodu. Dobrze, aby miał:

 • górny otwór z pokrywą, który umożliwi umieszczenie we wnętrzu pompy zatapialnej;

 • 1 lub 2 gwintowane otwory – dzięki nim można podpiąć kran, węża ogrodowego i zraszacze.

Takie akcesoria pozwolą ci szybko i łatwo podlać roślinność. Sprawi to, że twój ogród będzie zawsze pięknie się prezentował.

Zostaw komentarz