librus synergia

Librus Synergia – co to jest za portal i do czego służy

Gdyby powrócić do dawnych czasów szkolnych, to wiele osób na pewno uśmiechnęłoby się z rozrzewnieniem. W szczególności, jeżeli porówna się to, co było kiedyś, a to co jest teraz. Dawniej, jeżeli dziecko nabroiło, poszło na wagary, itd., rodzic dowiadywał się o tym dopiero na zebraniu. W pilnych przypadkach nauczyciel dzwonił. Teraz jeżeli dojdzie do jakiejś sytuacji, to rodzic wie wszystko natychmiast. W jaki sposób jest to możliwe?

Strona internetowa dla rodziców

Librus Synergia to strona internetowa lub aplikacja. Jest to miejsce, które zostało założone z myślą o wszystkich rodzicach, jacy chcą utrzymać kontrole nad tym, co dzieje się w szkole. To właśnie dzięki tej stronie/aplikacji rodzice dowiadują się, jakie oceny dziecko ma w szkole, jakie zadania ma do wykonania, wszystko na temat nieobecności. Nauczyciele mogą pisać także do rodziców wiadomości odnośnie tego, co dzieje się w szkole, m.in. czy dziecko jest grzeczne, czy też nie. Znaleźć tam można również odpowiednią zakładkę, dzięki czemu na bieżąco będzie można usprawiedliwić wszystkie nieobecności oraz napisać zwolnienia.

Dzisiaj dzieci już nie noszą dzienniczka papierowego – jak to bywało w dawnych czasach. Teraz wszystko załatwia się drogą internetową.

Nowoczesny e-dziennik

Z Librus Synergia można korzystać od 1 września 2018 roku. Właściwie to nie ma się czemu dziwić, że ma się do czynienia z nowoczesnym e-dziennikiem. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z postępem technologicznym, z jakim ma się do czynienia na każdym kroku. Można było być pewnym tego, że w końcu „dotknie” to szkołę. Tylko że nie można być złym tego, że ma się do czynienia z czymś, co tak naprawdę powstało po to, aby ułatwiać wszystkim życie.

W szczególności, jeżeli mowa jest o kontaktach pomiędzy rodzicami i nauczycielami. Nie można jednak w tym wszystkim pomijać uczniów. Bowiem i oni mają tam swoje konta, dzięki czemu nauczyciele także mogą kontaktować się z nimi, jeżeli chodzi o zadania domowe lub też inne, ważne kwestie, jakie należy uzgodnić. W Librusie publikuje się także zmiany w planie zajęć – jeżeli ma do nich dojść. Jest to dobre, jeżeli np. nauczyciel zachoruje i lekcje praktycznie odwołuje się z godziny na godzinę.

librus synergia

Jak założyć konto na Librus Synergia?

Nie sprawia to żadnej trudności. Jednak żaden rodzic nie może tego zrobić samodzielnie. Login i hasło dostaje się od wychowawcy w szkole. Tego pierwszego zmienić nie można, ponieważ jest on przypisany do danej osoby. Jeżeli jednak ktoś będzie miał trudność, to przypisane hasło można zmienić. Pierwsze hasło to ciąg różnych znaków i liter, więc nie tak łatwo będzie można go zapamiętać. Lepiej w po pierwszym zalogowaniu, w ustawieniach, zmienić hasło na takie, jakie będzie zdecydowanie łatwiejsze do zapamiętania.

Czy logowanie na konto w Librusie jest trudne? Oczywiście, że nie. Oto krótka instrukcja krok po kroku, dzięki czemu wszyscy będą w stanie sobie z tym poradzić:

  1. W pierwszej kolejności należy wejść na https://portal.librus.pl/, która jest stroną główną Librus Synergia.
  2. Wybieramy „Zaloguj się”. Przycisk znajduje się u góry, po prawej stronie.
  3. Należy wybrać jako kto dana osoba chce się zalogować. Do wyboru jest rodzic, uczeń lub nauczyciel (pracownik szkoły). Uwaga! Rodzic nie zaloguje się jako nauczyciel na swoje konto.
  4. Należy nacisnąć przycisk „Rozpocznij”.
  5. Potem należy wpisać dane (login/hasło) w wyznaczone miejsca.

Od tego momentu będzie można bez problemu wchodzić na swoje konto za każdym razem, kiedy tylko będzie taka potrzeba. Warto do swojego konta przypisać adres e-mai. To na wypadek zagubienia hasła i możliwości jego zmiany. Jeżeli ktoś faktycznie zgubi login, zawsze istnieje opcja jego odzyskania. W tym celu należy zwrócić się do szkoły, aby Ci podali te dane od nowa.

Co można znaleźć w Librus Synergia?

Sama obsługa konta na Librus Synergia nie jest trudna. Całe konto zostało podzielone na kilka zakładek, które mają swoje następne podkategorie. Można tam mianowicie znaleźć: frekwencja, wiadomości, oceny, terminarz, ogłoszenia, zadania domowe. Jeżeli w danej sekcji (np. oceny) pojawi się coś nowego, zawsze będzie można liczyć na podświetlenie przy pomocy małej cyfry, która będzie wyświetlała się po boku. Przykładowo, jeżeli idzie o ogłoszenia (mogą one pochodzić nie tyle od samego wychowawcy, ale także od innych nauczycieli, dyrektora, psychologa i innych pracowników szkoły), z boku pojawi się cyfra czerwona, np. 1,2,3. Wszystko uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie ilością ogłoszeń będzie się miało do czynienia.

Jeżeli chodzi o zakładkę zadania domowe, to należy wiedzieć, że nauczyciele nie zawsze zaznaczają tam wszystko to, co zadają. Chyba można powiedzieć, że jest to jedno z tych miejsc, które często pomijane jest przez nauczycieli. Wielu bowiem uznaje, że uczniowie sami powinni pamiętać o tym, co jest zadane. Trzeba przyznać, że dzięki temu młodzi ludzie mogą popracować nad swoją pamięcią. To również sprawia, że młodzi ludzie dbają również samodzielnie o aspekt odrobienia zadań domowych. Pilnowania faktu odrobienia zadań domowych nie zwalają przynajmniej na swoich rodziców.

Wygodny dziennik elektroniczny

Trzeba przyznać, że Librus Synergia to niezwykła wygoda, która na pewno zostanie doceniona przez każdego rodzica. Dlaczego? Przykładem mogą być oceny. Rodzic ma pełną świadomość tego, jakie oceny otrzymywało jego dziecko przez cały rok szkolny. Przynajmniej nie trzeba będzie głowić się nad tym, co dziecko otrzymało we wrześniu, jeżeli będzie się już miało do czynienia finalnie z majem. Co więcej, nie ma szans na to, że młody człowiek okłamie swego rodzica odnośnie tego, jakie oceny faktycznie otrzymało. Pewnie wielu rodziców sobie doskonale przypomina ten fakt, kiedy to mówiąc o tym swojej mamie i tacie zdarzyło im się nieco nagiąć prawdę, która dopiero wychodziła na jaw w trakcie rzadkich spotkań z nauczycielami. No cóż, te czasy odeszły w zapomnienie, a młodzi ludzie muszą mieć świadomość tego, że zanim na dobre dotrą do domu, to ich rodzice będą już na bieżąco o wszystkim wiedzieć.

Omawiając oceny, należy wspomnieć także o jednym, istotnym fakcie. Średnia na półrocze i średnia na koniec roku szkolnego. Zawsze jest ona widoczna po prawej stronie w poszczególnych kolumnach, jakie są zawsze bardzo dokładnie opisane. Warto zwrócić na nie uwagę, aby mieć świadomość tego, czy dziecko jest zagrożone, czy też nie.

Ciekawostką staje się również średnia ważona. Kiedyś można było nieco naciągać swoje oceny swoim uczniom – w szczególności, jeżeli w grę wchodził czerwony pasek na świadectwie. Dzisiaj takie rzeczy są niemożliwe, ponieważ elektroniczny system blokuje tą opcję. Chodzi bowiem o to, że oceny otrzymują oceny o różnej „wadze”. Przykładowo – piątka z odpowiedzi jest mniej ważna, niż jedynka ze sprawdzianu. Dwie jedynki ze sprawdzianu i dwie piątki z odpowiedzi nic tak naprawdę nie znaczą. Uczeń i tak może mieć zagrożenie na półrocze. Tak w dzisiejszych czasach zmieniło się szkolnictwo. Warto mieć to na uwadze, zanim zaatakuje się nauczyciela, że wystawia pomimo wszystko dziecku zagrożenie.

librus synergia - dzinnik elektroniczny

Wiadomości w Librusie

W dawnych czasach nawiązanie kontaktu z nauczycielem było nie lada zadaniem. Można było dzwonić do szkoły, ale nie zawsze miało się pewność co do tego, że danego pedagoga uda się złapać. Możliwe, że był w szkole, ale w czasie przerwy mógł pełnić dyżur na korytarzu lub też iść już do domu.

Można było próbować na zebraniu, ale czasem trzeba było swoje odstać w kolejce, ponieważ zawsze znajdowało się grono chętnych osób, aby porozmawiać z danym nauczycielem. Dzisiaj już takimi kwestiami nie trzeba się przejmować, ponieważ zawsze istnieje opcja na to, aby do danego pedagoga napisać wiadomość na Librusie. Wystarczy tylko zaznaczyć do kogo chce się napisać. Na liście znaleźć można wychowawców, radę klasową rodziców, szkolną radę rodziców, dyrektora, poszczególnych nauczycieli, itd. Zawsze istnieje opcja napisania do kilku osób, jeżeli tylko będzie taka potrzeba. Wystarczy ich tylko w odpowiedni sposób zaznaczyć na liście, a wiadomość trafi już do właściwych miejsc.

Zalety dziennika elektronicznego

Może na pierwszy rzut oka ciężko tak naprawdę połapać się w całym tym systemie. W szczególności, jeżeli weźmie się pod uwagę ilość funkcji, jakie każda osoba ma do wykorzystania (można nawet pisać do innych rodziców, jacy znajdują się w klasie), ale z czasem wszystko uda się utrzymać bez problemu. W taki sposób, że zdecydowana większość rodziców będzie na „tak” korzystając z Librus Synergia. Tym bardziej że istnieje możliwość instalacji aplikacji dedykowanej na smartfonie. Aby sprawdzić, co też słychać w szkole, wystarczy tylko skorzystać ze swojego smartfona. Może nie zawsze będą to pozytywne wieści, ale przynajmniej będzie można zyskać pewność co do tego, czy dziecko dobrze się zachowuje. W szczególności, że w przypadku naprawdę kryzysowych sytuacji, rodzic będzie mógł reagować momentalnie (m.in. ucieczka z lekcji).

Czy e-dziennik ma wady?

Niektórzy rodzice uważają, że tak faktycznie jest. Całkiem możliwe, ponieważ odkąd e-dziennik wszedł do użycia, ilość spotkań na linii rodzice – nauczyciele nieco zmalała. Kiedyś można było liczyć na dwa lub trzy spotkania w ciągu jednego semestru. Aktualnie tych spotkań jest trzy na cały rok szkolny. Skoro wszystko przekazywane jest na bieżąco, to po co częstsze spotkania – całkiem możliwe, że wielu nauczycieli wychodzi z tego założenia.

W drugą jednak stronę – czy wszyscy rodzice mają czas na to, aby się tak często spotykać? Ogromna ilość obowiązków sprawia, że nawet wizyta w szkole na jedno zebranie może okazać się kwestią problematyczną. Poza tym, ten czas można faktycznie poświęcić na odpoczynek, który zdarza się naprawdę rzadko.

Należy więc cieszyć się z tego, że istnieje możliwość korzystania ze strony Librus Synergia oraz aplikacji, która jest darmowa i za jej pobranie nie trzeba płacić. Już na pierwszym zebraniu, w nowej klasie, należy przypomnieć nauczycielowi o loginie i haśle do Librusa Synergia. Tak, aby móc w pełni korzystać z dostępnych możliwości.

Zostaw komentarz