Tworzenie animacji i filmów edukacyjnych na MacBooku

Praca nauczyciela wymaga ciągłego podążania za nowymi trendami, co jest najbardziej widoczne w formie prezentowania treści programowych. Czasy, kiedy zwykłe podręczniki i zeszyty ćwiczeń w pełni wystarczały do ich efektywnego przekazania minęły bezpowrotnie. Obecnie uwagę uczniów na różnych szczeblach edukacji najłatwiej przyciągnąć materiałami audiowizualnymi, a najlepszymi urządzeniami do ich tworzenia są MacBooki – zarówno Air, jak i Pro. Któa narzędzia systemu macOS sprawdzą się w tej roli najlepiej?

Oprogramowanie, które otwiera przed pedagogami nowe horyzonty możliwości

System macOS (najnowsza wersja to Sonoma) jest powszechnie wykorzystywany w branży biznesowej i edukacyjnej, a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wygoda korzystania z samych MacBooków. Apple zapewnia swoim użytkownikom nie tylko wsparcie dla korzystania z popularnych aplikacji i edytorów wideo, ale także szereg narzędzi, które są przeznaczone dla tego systemu. Jest to szczególnie ważne w pracy nauczyciela, ponieważ tworzenie materiałów edukacyjnych już teraz stało się poniekąd wymogiem, dzięki któremu sama treść dociera do grupy docelowej w ciekawej i przystępnej formie. Jednym z oprogramowań tego typu jest profesjonalny Final Cut Pro, czyli aplikacja prowadząca użytkownika przez cały proces tworzenia treści wideo – od momentu nagrywania, przez montaż, aż po odpowiednią obróbkę graficzną. Dużą zaletą aplikacji jest możliwość udostępniania nagrań w każdym możliwym formacie wideo, dzięki czemu gotowe pliki będą w pełni odtwarzalne na każdym rodzaju urządzenia mobilnego. Opisywany program jest płatny, ale w ramach macOS użytkownik otrzymuje darmową aplikację iMovie, która w zupełności wystarczy do działań w szkole. Pracę nauczyciela może ułatwić również aplikacja o nazwie Compressor, czyli program służący do produkcji wysokiej jakości materiałów audiowizualnych. Zwykły zapis treści lekcji nie daje gwarancji jej łatwego przyswojenia przez współczesnych nastolatków, jednak obudowanie materiału w (pół)profesjonalną szatę graficzną i efektowną edycję wideo wiąże się ze znacznie większym prawdopodobieństwem osiągnięcia sukcesu dydaktycznego.

Animacje, czyli prosty sposób na ANIMOWANIE uczniów

Filmy i materiały audio są uważane za standardowe sposoby wykorzystania technologii we współczesnej dydaktyce. Znacznie ciekawszą opcją są natomiast wszelkiego rodzaju animacje, które pozwalają na przyswojenie bardziej złożonych zagadnień matematycznych, biologicznych lub językowych w formie, do której przyzwyczaiły nas media XXI wieku. Ich szybki i nieskomplikowany proces tworzenia również jest gwarantowany przez system macOS, dlatego to właśnie komputery osobiste firmy Apple cieszą się tak dużą popularnością w samej branży. MacBook dla nauczyciela to komputer na lata, który otworzy przed każdym dydaktykiem zupełnie nowe możliwości sposobów przygotowywania materiałów tego typu, a prawdziwą rewolucją stanie się odkrycie aplikacji Motion. Oprogramowanie to również jest przeznaczone dla posiadaczy MacBooków, a krótkie klipy wykreowane przy użyciu tego narzędzia będą wartościowym urozmaiceniem klasycznego pokazu slajdów, który można zrealizować za pomocą zaimplementowanej w macOS aplikacji Keynote, będącej odpowiednikiem popularnego PowerPointa.

Dlaczego warto postawić na MacBooki w pracy nauczyciela?

Każdy rodzaj pracy – również te, na które składa się szeroko rozumiana branża oświaty – mogą zostać znacznie bardziej usprawnione przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Samo posiadanie laptopów z systemem operacyjnym macOS nie jest oczywiście obowiązkiem dla każdego nauczyciela i może wydawać się pozornie ryzykowne w świecie Windows. Nic bardziej mylnego. Dostępność w tym przypadku oprogramowania zwiększającego wydajność samej pracy w bezpośredni sposób przekłada się na jej końcowe efekty, a MacBooki są naturalną częścią współczesnego ekosystemu komputerów. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto wybrać taki system, który na etapie przygotowywania materiałów audiowizualnych okaże się wsparciem i usprawni przebieg całego procesu. Aplikacje Final Cut Pro, iMovie, Keynote lub Motion sprawią, że nauczyciele docenią ich zalety.

Zostaw komentarz