Wyjeżdżasz na narty lub snowboard? Sprawdź, jak powinieneś się zabezpieczyć, jeśli doznasz wypadku

Mówi się, że sport to zdrowie. Nie ma co do tego wątpliwości. Niektóre aktywności fizyczne są jednak bardzo kontuzjogenne. Tak jest w przypadku sportów zimowych.

Czasami pomimo dużej rozwagi, odpowiedniego przygotowania i odpowiedzialnego podejścia, możesz ulec wypadkowi lub nabawić się kontuzji. Warto, abyś pomyślał o możliwych skutkach takich sytuacji jeszcze przed wyjazdem. Wizyty lekarskie, leczenie, hospitalizacja czy akcja poszukiwawcza i ratownicza za granicą to bardzo duży koszt. Rachunek wystawiony za świadczenia zdrowotne, jaki przyjdzie Ci zapłacić z pewnością Cię zaskoczy, chyba że masz ubezpieczenie sportowe.

Co to jest ubezpieczenie sportowe?

Ubezpieczenie sportowe to polisa turystyczna rozszerzona o ochronę dotyczącą uprawiania sportów. Wykupienie dodatkowej klauzuli jest konieczne do tego, aby towarzystwo pomogło Ci, jeśli dojdzie do wypadku np. podczas jazdy na nartach czy snowboardzie.

Polisa sportowa może dotyczyć różnego rodzaju aktywności. Wyczynowych, ekstremalnych oraz wysokiego ryzyka. Każde towarzystwo inaczej klasyfikuje daną dyscyplinę sportową. Bardzo ważne jest zatem to, abyś czytał ogólne warunki ubezpieczenia. Dzięki temu dowiesz się, jaki rodzaj ochrony sportowej uwzględnić w swojej polisie.

Jeśli planujesz wyjazd na narty, ubezpieczenie sportowe pozwoli Ci uniknąć wielu skutków nieprzewidzianych zdarzeń. Towarzystwo wesprze Cię, jeśli:

 • w wyniku choroby lub wypadku będziesz wymagał konsultacji lekarza, leczenia lub hospitalizacji,
 • konieczne będzie przeprowadzenie akcji poszukiwawczej i ratowniczej,
 • będziesz potrzebował transportu medycznego do Polski,
 • będziesz chciał skorzystać z pomocy informacyjnej lub wsparcia tłumacza,
 • doznasz uszczerbku na zdrowiu,
 • zgubisz, zniszczysz swoje dokumenty, bagaż, sprzęt sportowy lub ktoś Ci je ukradnie,
 • zniszczysz czyjeś mienie,
 • wyrządzisz szkody osobowe,
 • wylądujesz w szpitalu, a Twoje dzieci zostaną bez opieki.

Cenę i zakres polisy sportowej możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora ubezpieczeń dostępnego na https://mubi.pl/kalkulator-ubezpieczenia-turystycznego/

Czy EKUZ świadczy ten sam rodzaj pomocy, co polisa na wyjazd?

Zarówno EKUZ, jak i ubezpieczenie turystyczne, pokrywają koszty pomocy i opieki medycznej za granicą. Oferowane wsparcie nie wygląda jednak tak samo.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej za granicą na tych samych warunkach, co obywatelom danego kraju. Obejmuje państwa członkowskie UE oraz EFTA. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne i przysługuje każdemu, kto opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, zgłoszonym członkom rodziny ubezpieczonego oraz tym, którzy nie mają ubezpieczenia, ale są chronieni na mocy prawa.

Ubezpieczenie turystycznie to nieobowiązkowa forma ochrony, która różni się od tego, co oferuje EKUZ. Na czym dokładnie polegają te różnice?

tabela-1.png

Jeśli wyruszasz na wycieczkę do kraju UE lub EFTA wyłącznie z ochroną w postaci EKUZ, może się okazać, że część świadczeń będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Powinieneś mieć zatem zarówno Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak i ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu zapewnisz sobie ochronę, kiedy będziesz musiał skorzystać z prywatnej opieki medycznej, bo dane świadczenie nie będzie objęte publicznym systemem opieki zdrowotnej. Ponadto wyjazd na narty lub snowboard i pobyt w górach może wiązać się z powstaniem wypadku, w wyniku którego służby będą musiały przeprowadzić akcję poszukiwawczo–ratowniczą i przetransportować Cię śmigłowcem. Polska i Szwecja to jedyne kraje, gdzie ten rodzaj pomocy objęty jest publicznym systemem opieki zdrowotnej. W pozostałych krajach świadczenie to nie jest refundowane. Wówczas pomoże Ci jedynie polisa na wyjazd.

Ponadto, jeśli wyruszasz do kraju spoza UE lub EFTA, jedyną ochronę zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne. EKUZ wówczas nie zadziała.

Więcej na temat ubezpieczenia na narty i snowboard przeczytasz w artykule dostępnym na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-sportowe-na-narty-i-snowboard/.

 

Ile kosztuje leczenie za granicą?

Być może nie spodziewasz się tego, jak droga jest opieka medyczna za granicą. Przybliżymy Ci kwestię kosztów, jakie przyjdzie Ci pokryć, jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi, a nie kupisz ubezpieczenia turystycznego.

Firma AXA Partners policzyła koszty opieki medycznej w poszczególnych krajach na podstawie wypadków, jakich doznali ich klienci. Wygląda to następująco:

 • kontuzja ręki i ból w kolanie – w Szwajcarii to koszt leczenia w kwocie do 17 000 euro,
 • uraz nogi – w Czechach to koszt leczenia w kwocie ponad 2000 euro,
 • uszkodzenie ręki lub nogi – na Słowacji to koszt leczenia w kwocie 1300–1700 euro,
 • kontuzja kolana – we Włoszech to koszt leczenia w kwocie około 22 000 euro,
 • złamanie jedenastego kręgu piersiowego – w Austrii to koszt leczenia w kwocie do 17 000 euro,
 • ból pleców – w Turcji to koszt leczenia w kwocie 1400 euro,
 • transport medyczny na noszach – w Grecji to koszt w kwocie 10 000 euro,
 • pobyt na izbie przyjęć – w Stanach Zjednoczonych to koszt w kwocie około 3000 dolarów.

Ile kosztuje ubezpieczenie na narty i snowboard?

Cena polisy narciarskiej zależy od zakresu ubezpieczenia, kierunku i długości pobytu. Zwykle dobra ochrona kosztuje jedynie kilka złotych dziennie.

Opłaty związane z zakupem ubezpieczenia na wyjazd na narty sprawdzimy na przykładzie ofert dla 31-letniej Oli, która planuje spędzić 10 dni we Francji. Ile zapłaci za polisę? O ile wzrośnie cena ochrony w przypadku wyższej sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW i OC?

tabela-1-2.png

Zostaw komentarz