7 zasad ECO paczki – poznaj ekologiczne rozwiązania dla firm

Ekologiczne pakowanie przesyłek to nie tylko kwestia dbania o środowisko naturalne, ale także stanowi istotny element strategii biznesowej, który może przynieść firmom korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Coraz więcej klientów zwraca uwagę na to, czy firma stosuje ekologiczne rozwiązania i posiada zrównoważoną politykę środowiskową. Jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania dla firm? Oto siedem zasad ECO paczki!

1. Wielkość opakowania dopasowana do zawartości

Overpackaging to prawdziwa zmora współczesnej logistyki. Gigantyczne opakowania z niewielką zawartością są nie tylko irytujące dla klienta, ale również powodują ogromne, negatywne konsekwencje dla środowiska naturalnego, ze względu na nadprodukcję odpadów oraz większe zużycie przestrzeni magazynowej i przewozowej, co przekłada się na konieczność zwiększenia ilości transportów. Ekologiczne opakowanie przesyłki to nie tylko takie wykonane z odpowiedniej jakości, biodegrowalnego materiału. To przede wszystkim opakowanie, które jest dopasowane wielkością do wysyłanego produktu i nie zawiera nadmiernej ilości wypełnienia.

2. Biodegradowalne wypełnienia 

Ekologiczne pakowanie paczek to przede wszystkim przyjazne dla środowiska materiały opakowalnicze. W przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów opakowaniowych, takich jak folia bąbelkowa czy stretch, które często są trudne do rozkładu i przyczyniają się do nadprodukcji odpadów, biodegradowalne wypełnienia są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak papier. Te ekologiczne alternatywy nie tylko spełniają tę samą funkcję zabezpieczającą podczas transportu, ale także są w pełni rozkładalne w naturalnym środowisku, co minimalizuje negatywny wpływ na ekosystemy. Poprzez wybór biodegradowalnych wypełnień, firmy mogą aktywnie przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów i ochrony przyrody, jednocześnie zapewniając klientom ekologiczne i odpowiedzialne rozwiązania opakowaniowe.

3. Ponowne wykorzystanie opakowań

Warto zwrócić uwagę na to, by materiały, które wykorzystujemy do wysyłki były jak najlepszej jakości i nadawały się do ponownego wykorzystania. Dzięki temu klient będzie mógł użyć naszego kartonu czy wypełniacza do zabezpieczenia własnych przesyłek, co globalnie przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów. W firmie również można wykorzystywać stare kartony i wypełniacze do ponownego użytku i zabezpieczenia wnętrza przesyłki.

4. Papier EKO do pakowania — certyfikat FSC

Chcąc na poważnie podejść do kwestii ochrony środowiska, powinniśmy zadbać o to, by materiały, które wykorzystujemy do pakowania i wysyłki produktów posiadały certyfikat FSC. Świadczy on o tym, że papier został pozyskany ze zrównoważonych źródeł i z dbałością o środowisko naturalne. Wybierając papier kraftowy z certyfikatem FSC, możemy mieć pewność, że materiał ten pochodzi z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko. Takie podejście nie tylko przyczynia się do ochrony przyrody, ale także spełnia oczekiwania coraz bardziej świadomych ekologicznie klientów, którzy coraz częściej preferują produkty opakowane w sposób zrównoważony.

5. Mniejsze zużycie wypełniaczy do paczek 

Poprzez optymalne dostosowanie ilości wypełnienia do wielkości paczki oraz do jej zawartości, firmy mogą zmniejszyć zużycie materiałów opakowaniowych. Papier do wypełniania paczek jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych materiałów, takich jak styropian czy plastik, ponieważ są biodegradowalne i łatwo poddają się recyklingowi. Jednakże nadmierne ich stosowanie może prowadzić do nadmiernego zużycia zasobów naturalnych i generowania większej ilości odpadów. Dlatego też optymalizacja procesu pakowania, poprzez zastosowanie tylko niezbędnej ilości wypełnienia, jest kluczowa dla redukcji negatywnego wpływu na środowisko. 

6. Ekologiczne taśmy pakowe

Eko pakowanie to nie tylko materiały do wypełnienia. To także taśma, którą używamy do zaklejenia pudełka. Zamiast zwykłej taśmy pakowej warto zainwestować w ekologiczne taśmy papierowe aktywowane wodą. Są one pokryte powłoką mocnego kleju produkowanego na bazie skrobi, który aktywuje się pod wpływem wilgoci za pośrednictwem dyspensera.

7. Automatyzacja pakowania 

W większych firmach warto zastosować również inne ekologiczne rozwiązania, w postaci automatyzacji procesu pakowania. Konwertery do papieru nie tylko znacznie przyspieszą cały proces, pozwalając zaoszczędzić czas, pieniądze oraz energię, ale również zminimalizują ilość zużytego materiału. Urządzenie dobiera optymalną ilość wypełnienia do paczki, dzięki czemu zawartość jest dobrze zabezpieczona przy minimalnym zużyciu wypełniaczy.

Świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a z nią również oczekiwania wobec firm dotyczące ich zaangażowania w ochronę środowiska. Z tego powodu wdrożenie ekologicznych rozwiązań takich jak eco paczka powinno stać się obowiązkowym elementem kolejnych działań biznesowych. To nie tylko krok w kierunku ochrony środowiska, ale także strategia biznesowa, która może przynieść liczne korzyści zarówno dla firm, jak i dla klientów.

Zostaw komentarz