Kiedy psu potrzebne są buty?

Wiele osób słysząc o butach dla psa śmieje się pod nosem. W końcu dawniej zwierzęta nie potrzebowały tego typu udziwnień, dlaczego więc teraz coraz więcej właścicieli kupuje swojemu pupilowi buty? Czy jest to rzeczywiście potrzebne? Kiedy psu potrzebne są buty?

Czy psu potrzebne jest obuwie?

Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, sam fakt, że dziesiątki lat temu psy nie nosiły butów nie oznacza, że nie są one potrzebne. Choć większość czworonogów faktycznie nie potrzebuje na co dzień butów, są sytuacje oraz przypadki, które mogą tego wymagać. Z tego powodu warto przyzwyczaić do butów każdego psa, u którego istnieje prawdopodobieństwo, że obuwie może się przydać w przyszłości.

Kiedy pies potrzebuje butów?

Skoro już wiemy, że niektóre czworonogi faktycznie muszą korzystać z obuwia, odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy potrzebne są buty dla psa? Przede wszystkim to doskonała forma ochrony łap w przypadku zranienia. Chronią poduszki i rany na łapach znacznie lepiej niż zwykły opatrunek, szczególnie w sytuacji, gdy pies spaceruje po rosie i istnieje ryzyko namoknięcia rany.

Ranna łapka to jednak niejedyna sytuacja, w której przydadzą się psie buty. To obowiązkowy element dla wielu psów sportowych i pracujących, a także wszystkich tych, które spędzają dużo czasu na zewnątrz zwłaszcza w okresie zimowym. Psy zaprzęgowe oraz ratownicze będą wymagać ochrony łap przed urazami spowodowanymi zmrożoną nawierzchnią. Dodatkowo buty zapewnią im odpowiednią ochronę antypoślizgową, chroniąc stawy przed urazem.

Buty dla psa to świetne rozwiązanie także dla tych, którzy mieszkają w mieście. Zimą chodniki często sypane są solą lub środkami chemicznymi, które powoduje pękanie opuszków i powstawanie ran. Dla wielu psów jedynym sposobem na uniknięcie bolesnych podrażnień jest właśnie wychodzenie w butach w okresie zimowym. Obuwie mogą także być przydatne u psów z dłuższą sierścią, u których występuje dużo futra między opuszkami. Często podczas zimowych spacerów śnieg na łapach zbija się w kulki uniemożliwiając psu komfortowe poruszanie się. Obuwie pozwala uniknąć takich sytuacji, jednocześnie chroniąc psie łapy przed mrozem.

Warto pamiętać, że buty dla psa mogą sprawdzić się nie tylko w zimie. Również w lecie, zwłaszcza podczas górskich wędrówek, gdy istnieje ryzyko skaleczenia łapy o ostre kamienie czy skały. Buty sprawdzą się także w sytuacji, gdy pies musi iść po rozgrzanej nawierzchni, co w normalnych warunkach grozi poważnym poparzeniem poduszek.

Buty dla psa – jak wybrać?

Na początku warto zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od butów. Czy ma to być dodatkowe zabezpieczenie podczas codziennych, krótkich spacerów, czy może ochrona łap dla psa sportowego, czy pracującego? W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na różne rodzaje butów dla psa: od miękkich, które przydadzą się jedynie okazjonalnie, aż po profesjonalne buty trekkingowe dla psów, przeznaczone na dłuższe wyprawy i spacery, które sprawdzą się zarówno na śniegu, jak i na kamienistych plażach czy podczas wycieczki w góry.

Kolejną kwestią jest odpowiedni dobór rozmiaru. Aby to zrobić, należy postawić psa na stabilnym podłożu i dokładnie obrysować łapę na kartce, a następnie zmierzyć jej szerokość w najszerszym miejscu. Ważne, by nie mierzyć długości, a właśnie szerokość łapy, ponieważ to ona jest kluczowa przy doborze rozmiaru. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy pies posiada ten sam rozmiar na przednich i tylnych łapach – zdarza się, że czasem konieczne jest kupienie dwóch par butów z innej rozmiarówki.

Zostaw komentarz