siniak

Sposób na siniaki i stłuczenia

Siniaki, choć często nieestetyczne i trudne do zamaskowania, są częstym efektem upadków czy uderzeń. U niektórych osób nawet drobne stłuczenia prowadzą do powstawania krwiaków. Choć zazwyczaj znikają one po kilku dniach, warto znać techniki, które pomogą złagodzić obrzęk i ból w miejscu kontuzji. Naczynia krwionośne znajdujące się w skórze i tkance podskórnej są delikatne i podatne na uszkodzenia, które mogą nastąpić w wyniku stłuczeń, silnego nacisku lub z innych przyczyn. Wyciekająca krew jest absorbowana przez otaczające tkanki, co prowadzi do powstania krwiaka lub typowego siniaka. Z czasem siniak zmienia barwę, „rozkwita” i zwykle znika samoistnie w ciągu tygodnia lub dłużej. Niemniej jednak, jeśli podejmiesz szybkie działania, możliwe jest zlikwidowanie śladów kontuzji już w ciągu trzech dni.

Siniaki są wynikiem stłuczenia miękkich tkanek ciała, takich jak tkanka podskórna czy mięśnie. Często są one efektem intensywnego uprawiania sportu, kiedy to mogą nastąpić upadki, jak podczas gry w piłkę, jazdy na rowerze czy wspinaczki. Również w domu mogą zdarzyć się niespodziewane wypadki, na przykład podczas zabawy z dzieckiem.

Od ciemnoniebieskiego do żółtego

Siła uderzenia lub upadku może prowadzić do uszkodzenia naczyń włosowatych, delikatnych naczyń krwionośnych, które otaczają tkanki i docierają do niemal każdej komórki ciała. Miejsce stłuczenia zazwyczaj jest bardzo bolesne na początku, jednak nie ma tam rozcięcia ani krwawiącej rany. Zmiana koloru skóry na miejscu stłuczenia nie pojawia się natychmiast – następuje w trakcie resorpcji, czyli wchłaniania hemoglobiny z uszkodzonych naczyń włosowatych. Proces ten sprawia, że stłuczone miejsce zmienia kolor – od ciemnoniebieskiego, przez odcienie fioletu, aż do żółtego.

siniak

Jak pozbyć się siniaków?

Siniaki zazwyczaj są efektem silnego uderzenia, które trudno przeoczyć. Powoduje to uszkodzenie drobnych naczyń, skąd wypływa niewielka ilość krwi, która następnie nasącza tkankę podskórną i dolne warstwy skóry. Na miejsce urazu pojawia się obrzęk – reakcja obronna organizmu. W tym momencie siniak może jeszcze nie być widoczny, ale to właśnie teraz powinno się podjąć działanie, aby ograniczyć nasączanie tkanek krwią.

Aby skutecznie zredukować obrzęk w miejscu urazu, konieczne jest użycie środków, które powodują skurcz naczyń. Dobrym sposobem jest schłodzenie, na przykład przy użyciu lodu, chociaż może posłużyć do tego również zamrożony kawałek mięsa owinięty w folię aluminiową i cienki ręcznik. Należy go przyłożyć do miejsca urazu na około 20 minut. Po schłodzeniu, lód powinien być usunięty, ale procedurę można powtórzyć po 15-20 minutach. Ważne jest, aby nie utrzymywać zimna na miejscu urazu przez zbyt długi czas, aby nie spowodować dodatkowych szkód.

Bezpośrednio po uderzeniu, warto przyłożyć do bolesnego miejsca zimny okład lub woreczek z lodem. Chłodzenie sprawia, że naczynia krwionośne się kurczą, co z kolei zmniejsza krwawienie podskórne. Można użyć chłodzącego Altacetu, dostępnego w wygodnej formie aerozolu. Krwiak nie powiększa się, a ból jest mniejszy. Należy jednak pamiętać, by przykładać lód tylko przez chwilę, nie dłużej niż 10 minut, ponieważ dłuższy kontakt z niską temperaturą może być szkodliwy dla skóry.

Domowe metody mogą pomóc w usunięciu obrzęku. Możesz na przykład zastosować:

  • kompres z roztworu octu
  • miazgę z cebuli zmieszaną z solą,
  • pocięty liść aloesu (lub sok z aloesu),
  • surowy ziemniak przecięty na pół.

Domowe metody na siniaki są najbardziej skuteczne na wczesnym etapie, bezpośrednio po powstaniu siniaka. Mieszanina czosnku zawieszonego w occie i olejku eterycznego z lawendy, które można nałożyć na miejsce urazu, jest uważana za skuteczną. Jednak musisz zachować ostrożność, ponieważ małe siniaki można leczyć w domu bez pomocy lekarza.

Wśród domowych metod stosowanych przez nasze babcie jest przykładanie do siniaka liści kapusty nasączonych wcześniej oliwą. Również rozgnieciony czosnek zmieszany z oliwą może skutecznie zmniejszyć obrzęk i ból stłuczonego miejsca.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Siniak powinien zniknąć w ciągu 4-10 dni. Im jest większy (a stłuczenie było silne i bolesne), tym dłużej potrwa gojenie. Jeśli krwiaki pojawiają się na skórze samoistnie, konieczna jest wizyta u lekarza. Pojawianie się siniaków bez powodu może być objawem hemofilii, choroby, w której pacjent cierpi na niedobór czynnika krzepnięcia krwi. Jeśli stłuczeniu towarzyszy bardzo silny ból lub obrzęk, również powinno się skonsultować z lekarzem i sprawdzić, czy nie doszło do złamania lub skręcenia. Obrażenia głowy, brzucha i tułowia są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych.

Nie zawsze siniaki na ciele są nieszkodliwe i w niektórych sytuacjach samodzielne leczenie może być niebezpieczne, wymagając pomocy lekarza. Oto przypadki, w których samoleczenie nie jest zalecane:

  • Siniak rośnie pomimo prób leczenia.
  • Siniaki pojawiają się pod oczami po uderzeniu w tył głowy.
  • Siniak powstaje bez wyraźnej przyczyny.
  • Występuje dysfunkcja stawu spowodowana siniakami.

Wzrost temperatury ciała, obecność ropnej lub innego niezdrowego wydzieliny z miejsca urazu mogą wskazywać na infekcję. Nie jest możliwe samodzielne leczenie takiego siniaka. W poważnych przypadkach, rana może wymagać chirurgicznego oczyszczenia.

Siniaki na nogach mogą często pojawiać się w przypadku patologii żył. W takiej sytuacji pomoc może przynieść konsultacja u flebologa. Jeśli natomiast siniaki pojawiają się po lekkim uderzeniu w skórę lub nawet przy lekkim dotknięciu, możliwe jest podejrzenie poważnych chorób krwi, które wymagają obserwacji hematologa lub lekarza rodzinnego.

Rodzinna Encyklopedia Zdrowia – praca zbiorowa,

https://www.webmd.com/first-aid/helping-bruise-heal

https://www.scripps.org/news_items/6358-bewildered-by-bruises

Zostaw komentarz