Czego nie wolno wrzucać do kompostownika?

Kompostowanie to prosty sposób na przekształcenie odpadów kuchennych i ogrodowych w przydatny w ogrodzie nawóz. Niemniej jednak nie wszystkie z produktów nadają się do kompostowania. Na przykład, niektóre odpady spożywcze wytwarzają nieprzyjemny zapach, który przyciąga szkodniki, inne szkodzą roślinom, a niektóre odpady ogrodowe spowalniają lub zatrzymują proces rozkładu kompostu. Oto, jakich odpadów zdecydowanie nie wolno wyrzucać do kompostownika.

Resztki, które wolno wyrzucać do kompostownika w ograniczonej ilości

Skórki cytrusów, oraz skrawki cebuli i czosnku najlepiej wyrzucać do kompostowników tylko w niewielkich ilościach, oto dlaczego:

  • Cytrusy – oprócz długiego czasu rozkładu, to duże ilości ich kwaśnych skórek obniżają pH kompostu i spowalniają ogólny proces rozkładu. Cytrusów absolutnie nie wolno wyrzucać, jeśli masz wermikompostownik, ponieważ są one w stanie zabić ciężko pracujące robaki.
  • Skrawki cebuli i czosnku – podobnie jak w przypadku cytrusów, duże ilości czosnku i cebuli są w stanie zabić robaki kompostujące i inne pożyteczne organizmy niezbędne do rozkładu materii organicznej. W wermikompostownikach są akceptowalne, ale tylko w niewielkich ilościach.

Resztki mięsa i ryb

Smród starych owoców morza lub cuchnący zapach gnijącego mięsa są z pewnością nieprzyjemne. Ale te odrażające zapachy są magnesem dla wszelkiej maści szkodników: szopów, myszy, szczurów, much i wielu innych dzikich zwierząt, a także zwierząt domowych z sąsiedztwa. Dlatego kompostowniki domowe powinny być pozbawione mięsa, ryb i kości. Nawet jeśli posiadasz zamknięty pojemnik na kompost, wydobywający się zapach z łatwością przyciągnie głodne szkodniki.

Nabiał, tłuszcze i oleje

Produktów mlecznych, takich jak ser, masło, mleko, śmietana i jogurt, a także tłuszczy i olejów nie warto wyrzucać na kompostownik z tego samego powodu co powyżej; przyciągają niechcianych gości. Dobrze jest także unikać przetworzonej żywności, która zawiera dużo nabiału lub tłuszczu.

Rośliny lub drewno poddane działaniu środków chemicznych, czy konserwantów

Nigdy nie wyrzucaj do kompostu roślin, które zostały potraktowane środkami owadobójczymi, grzybobójczymi lub chwastobójczymi. Pozostałości chemikaliów stosowanych w ogrodzie są w stanie zabić pożyteczne organizmy kompostujące. Co więcej, pozostałości herbicydów są w stanie przetrwać i negatywnie będą wpływać na rośliny po dodaniu kompostu do gleby. To samo dotyczy drewna poddanego obróbce ciśnieniowej, malowanego, bejcowanego, czy lakierowanego.

Popiół z węgla drzewnego i węgla kamiennego

Chociaż kompostowniki na działkę są odpowiednim miejscem, do którego można wyrzucić popiół z kominka opalanego drewnem lub ogniska na świeżym powietrzu (w ograniczonych ilościach), należy unikać popiołu z węgla kamiennego i węgla drzewnego. Po pierwsze, materiały te zawierają dużo siarki, która sprawia, że gotowy kompost będzie zbyt kwaśny dla większości roślin. Po drugie, zawierają szkodliwe substancje, takie jak arsen i rtęć, które zanieczyszczają glebę. 

Chore rośliny lub zaatakowane przez owady

Do zabicia owadów i patogenów chorobotwórczych, takich jak ogrodowe grzyby i bakterie, potrzebna jest temperatura na poziomie od 60 °C do 63 °C, przez co najmniej kilka dni. Niestety, większość domowych kompostowników nigdy nie osiąga tak wysokich temperatur, więc szkodniki i choroby są w stanie w nich przetrwać.

Chwasty i niechciane rośliny

Podobne zastrzeżenie dotyczy chwastów, które rozwinęły nasiona. Nie ma sensu wysiewać chwastów wraz z przyszłorocznym rozrzucaniem gotowego kompostu. Wyjątkiem w tej sytuacji są liście. Czy liście wrzuca się do kompostownika? Tak. Czy są to niechciane rośliny? Nie, niepryskane liście są użyteczne. Więcej o tym przeczytasz w artykule „Czy liście nadają się do kompostownika?” na portalu Świat Nieruchomości (https://swiatnieruchomosci.info/).

Psie lub kocie odchody

Psie i kocie odchody nigdy nie powinny trafiać na kompost, ponieważ zarówno zwierzęta nierzadko przenoszą bakterie jak i pasożyty, które powodują choroby u ludzi. Glisty są najczęstszym problemem związanym z psimi odchodami. Kocie odchody i żwirek dla kotów są jeszcze większym problemem, ponieważ mogą przenosić organizm wywołujący toksoplazmozę.

Podsumowanie

Kompostowanie jest efektywną metodą przekształcania odpadów kuchennych i ogrodowych w wartościowy nawóz, ale ważne jest świadome wybieranie tego, co trafia do kompostownika. Należy unikać skórek cytrusowych, skrawków cebuli i czosnku w dużych ilościach ze względu na ich wpływ na pH i zdolność do zabijania robaków kompostujących. Odpady mięsne, rybne i nabiałowe, a także tłuszcze i oleje, powinny być wykluczone, ponieważ przyciągają szkodniki i wydzielają nieprzyjemne zapachy. Rośliny traktowane środkami chemicznymi, drewno obrabiane chemicznie, popiół z węgla kamiennego i drzewnego, chore rośliny, chwasty z nasionami oraz odchody zwierzęce stanowią ryzyko dla jakości kompostu i zdrowia roślin. Te elementy mogą zawierać szkodliwe substancje, przenosić choroby lub zakłócać proces kompostowania, więc ich unikanie jest kluczowe dla uzyskania zdrowego i skutecznego nawozu.

Zostaw komentarz