Wywóz gruzu – dlaczego utylizacja odpadów jest taka ważna?

Odpowiednie segregowanie i składowanie śmieci są niezwykle ważne ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Niekiedy jest to problematyczne, zwłaszcza w przypadku odpadów komunalnych lub wywozu gruzu.

Odpowiednie segregowanie i składowanie śmieci są niezwykle ważne ze względu na ochronę środowiska naturalnego. Niekiedy jest to problematyczne, zwłaszcza w przypadku odpadów komunalnych lub jeżeli chodzi o wywóz gruzu. Jednak trzeba odpowiednio utylizować odpady, szczególnie jeśli są to niebezpieczne odpady, mające negatywny wpływ na życie i zdrowie ludzi.

Co to jest gruz?

Gruz jest odpadem budowlanym, który można podzielić na trzy rodzaje: czysty, mieszany i zanieczyszczony. Skład czystego gruzu stanowią:

 • małe ilości tynku,
 • ceramika i porcelana,
 • odpady pochodzenia naturalnego, czyli na przykład czysta ziemia pozbawiona resztek po korzeniach i trawie,
 • odpady, które powstały podczas budowy, na przykład beton lub fragmenty cegieł.

Gruz mieszany zawiera to, co gruz czysty, a ponadto:

 • siatki montażowe,
 • folie malarskie,
 • płyty gipsowo-kartonowe,
 • szkło, styropian i wełnę mineralną.

Co więcej, będzie zawierać więcej tynku niż w przypadku czystego gruzu.

pexels-tom-fisk-16863840.jpg

Z kolei gruz zanieczyszczony będzie zawierać wymienione wyżej surowce, jak i odpady takie jak:

 • papa,
 • guma,
 • trawa syntetyczna w rolkach.

Elementy te nie powinny znaleźć się w kontenerach przeznaczonych dla czystego gruzu.

Odzysk pozwala odzyskać różne surowce mogące posłużyć jako kostka brukowa czy podsypka pod tory kolejowe.

Wywóz gruzu

Remont lub budowa domu wymagają nawiązania współpracy z firmą oferującą wynajem kontenerów na gruz i sam wywóz gruzu Wrocław. Kontenery na gruz produkuje się z solidnych i wytrzymałych materiałów, które zniosą nawet bardzo duże ilości gruzu. Gruz sam w sobie jest niezwykle ciężkim odpadem, co trzeba brać pod uwagę, wybierając kontener, do którego ma trafić. Po zapełnieniu kontener opróżnia się zawartość zasobnika, a odpady transportuje do miejsca utylizacji. Istotny jest również rozmiar kontenera – zbyt duży będzie niepotrzebnie zabierać miejsce i generować zbędne koszty, a za mały – wymagać częstego opróżniania, co również przełoży się na niepotrzebne koszty. 

Firmą, która oferuje wywóz gruzu Wrocław, jest Proeko recykling. Oprócz tego, oferuje także wywóz śmieci – przemysłowych, komunalnych czy niebezpiecznych. Cały proces wywozu i utylizacji przebiega sprawnie, szybko, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i z korzyścią dla środowiska naturalnego

Nie należy jednak zapominać o prawidłowej segregacji odpadów. Tylko odpowiednio posegregowane śmieci można poddać recyklingowi, a odzyskiwanie surowców i właściwe ich składowanie ma pozytywny wpływ na środowisko i – w przypadku niebezpiecznych surowców – na ludzkie zdrowie i życie. 

Zostaw komentarz