kask motocyklowy

Jak wybrać kask motocyklowy?

Zakup kasku na motor to znaczny wydatek, jednak to inwestycja w nieocenioną ochronę, dlatego warto zdecydować się na produkt najwyższej jakości. Ekspert lub doświadczony motocyklista mogą pomóc w wyborze idealnego modelu. Sklepy często oferują możliwość przymierzenia różnych modeli, co jest niezbędne do zapewnienia optymalnego komfortu. Nawet najmniejsza niedogodność może stać się uciążliwa podczas długiej jazdy, dlatego tak ważne jest, aby kask był dobrze dopasowany. Ignorowanie obowiązku noszenia kasku może skutkować mandatem w wysokości 100 złotych.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Przed dokonaniem zakupu, ważne jest sprawdzenie, czy kask posiada odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa. Jest to dowód na to, że przeszedł on niezbędne testy. W Europie najczęściej spotykany certyfikat to ECE 22-05, ale dostępne są również certyfikaty amerykańskie, takie jak DOT i Snell.

Rodzaje kasków motocyklowych

Kask na motor to kluczowy element wyposażenia, który chroni głowę i twarz motocyklisty. Wybór odpowiedniego modelu jest niezbędny dla komfortu i bezpieczeństwa każdego kierowcy. Kaski integralne pokrywają całą głowę i twarz, oferując wysoki poziom bezpieczeństwa, a ich lekka konstrukcja tłumi hałas podczas jazdy. Kaski szczękowe, podobne do kasków integralnych, mają ruchomą część szczękową, która ułatwia komunikację. Mimo większej masy, zapewniają one duże bezpieczeństwo. Kaski otwarte oferują mniejszą ochronę, ale zyskują na komforcie – to dobry wybór dla tych, którzy cenią sobie swobodę i chcą mieć lepszy kontakt z otoczeniem. Kaski off-road są przeznaczone dla fanów jazdy wyczynowej. Są lekkie i wygodne, ale wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci okularów.

Historia kasków motocyklowych

Pierwsze kaski motocyklowe były bardzo proste i nie zapewniały takiego poziomu ochrony, jak dzisiejsze modele. Pojawiły się w latach 20. XX wieku i były zazwyczaj wykonane z korka. W latach 50. wprowadzono na rynek kaski skorupowe, które zapewniały lepszą ochronę. W latach 70. wprowadzono kaski integralne, które zapewniały pełną ochronę głowy i twarzy. Od tego czasu technologia kasków motocyklowych nieustannie się rozwija, zapewniając coraz większe bezpieczeństwo i komfort użytkownikom.

Zostaw komentarz