pelargonia angielska

Pelargonia angielska – co należy o niej wiedzieć?

Pelargonie są z całą pewnością jednymi z najbardziej popularnych kwiatów balkonowych. Mają sporo gatunków, a także odmian. Co więcej, pojawiają się cały czas nowe. Można je ogólnie podzielić na rabatowe – o pędach wzniesionych, a także bluszczolistne, które mają długie i wiszące pędy. Można na rynku także znaleźć krzyżówki oraz pośrednie formy. Przykładem mogą się okazać pelargonie o przewieszających się częściowo pędach. Na dużą uwagę zasługują pelargonie wielokwiatowe, które są nazywane angielskimi. Mają one znacznie piękniejsze i większe kwiaty od pelargonii bluszczolistnych, czy też rabatowych. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wymagają opieki bardziej starannej od pozostałych gatunków. Szczególnie gdy mamy deszczową pogodę od dłuższego czasu. Powiedzmy sobie o pelargoniach angielskich nieco więcej.

Opis pelargonii angielskiej

Kwiatostany pelargonii angielskiej są złożone nawet z kilkunastu kwiatów pojedynczych, które to przybierają kształt bardzo dużej kuli. Odmiany, które są obecne na rynku, mają przepiękne kolory. Możemy spotkać te w kolorze białym, różowym, karminowym, czerwonym, a nawet fioletowym. Sporo odmian ma na płatkach ciekawe wzorki. Ich liście w dotyku są szorstkie i zauważamy ząbki. Nie wydzielają jednak żadnego silnego zapachu. Trzeba przyznać, że sporo osób narzeka na mocny zapach w pelargoniach rabatowych.

pelargonia

Jak nawozić pelargonie angielskie?

Zazwyczaj kupujemy okazy z kwiatami, a także zawiązanymi już pąkami. Jednak, aby pąki te się zawiązywały, to mniej więcej co dwa tygodnie trzeba pelargonie zasilać. Należy wybierać do tego celu tylko i wyłącznie odżywki specjalne dla pelargonii. W niej znajduje się sporo fosforu oraz potasu. Dobrych odżywek w sklepach ogrodniczych można znaleźć naprawdę sporo. Jest w czym wybierać.

Osoby, które nie mają zbyt dużej wiedzy na temat nawozów, to powinny postawić na konsultację z osobą znającą się na rzeczy. Niezmiernie ważny jest skład odżywki. Gdy jest on dla nas nieznany, to lepiej dopytać się u źródła. Na sam koniec tego akapitu należy zaznaczyć, że zaniechanie nawożenia doprowadza zawsze do tego, że rośliny przestają w dużej mierze, czy też całkowicie związywać pąki.

Jak uprawiać pelargonie angielskie?

Idealne podłoże dla pelargonii angielskich to takie, które jest przepuszczalne oraz żyzne. Tylko i wyłącznie w miejscu dobrze oświetlonych kwiaty te kwitną rzeczywiście obficie. Jeśli mamy zamiar trzymać je w domu, to najlepiej ustawmy je w pobliżu okna południowego. Warto to zrobić w taki sposób, aby liście nie dotykały szyb. Dlaczego jest to takie ważne? Wynika to z tego, że po prostu mogą zostać poparzone.

Nie wolno w żadnym wypadku zaniedbywać podlewania pelargonii angielskich. Jednocześnie nie wolno także zalać korzeni, ponieważ dosyć łatwo gniją. Dosyć silne opady powodują, że kwiaty się lepiej zlepiają, a także brązowieją. Należy je wtedy usuwać. Ze względu na to pelargonie angielskie odpowiednio się czują w miejscach osłoniętych.

Z jakimi chorobami zmagają się pelargonie angielskie?

Gdy zdarza się kilka tygodni nieustannych deszczy, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nasze pelargonie mogą chorować. Poza zlepianiem i gniciem płatków może pojawić się choroba na liściach. Rozpoznać ją można po brązowych, a także rozszerzających się plamach. Mniej więcej po kilku dniach pokrywają się nalotem w brunatnym kolorze. Są to wówczas już objawy szarej pleśni.

W takim wypadku wszelkie porażone części należy usunąć, a samą rośliną opryskać specjalnym roztworem. Oprysk powtórzyć należy po tygodniu. Szczególnie w sytuacji, gdy cały czas jest wilgotno. Wtedy właśnie zarodniki grzybów mają świetne warunki rozwojowe.

Jak przezimować pelargonie angielskie?

Chyba jeszcze sobie nie powiedzieliśmy, że pelargonie angielskie są roślinami wieloletnimi, które pochodzą z Afryki Południowej. U nas roślina ta jest uprawiana jako roślina sezonowa, ale okazuje się, że jesteśmy w stanie ją przezimować. Jest to możliwe przy wykorzystaniu chłodnego i jasnego pomieszczeniu. Do domu pelargonie zabieramy jeszcze przed pierwszymi przymrozkami jesiennymi. Fachowcy oceniają, że rośliny wytrzymają pierwsze chłody jesienne. Są odporne do temperatury trzech stopni Celsjusza.

Cięcie, rozmnażanie i cena pelargonii angielskiej

Zanim pelargonię angielską wstawimy do swojego domu, to powinniśmy ją przyciąć o połowę długości pędów. W sytuacji, w której nie mamy miejsca na duży egzemplarz pelargonii angielskiej, to powinniśmy z niego zrobić sadzonki. Idealnym miesiącem do tej czynności będzie sierpień. Zdecydowanie ukorzenione młode rośliny będzie nam łatwiej przechowywać od tych dużych.

Pelargonie angielskie występują tak naprawdę w przeróżnych odmianach kolorystycznych. Spotkać można kwiaty o barwie łososiowej, różowej, czerwonej czy też fioletowej. Wszystkie odmiany kwitną w miesiącach od czerwca do września. Jaki jest koszt jednej sadzonki? Mniej więcej jest to koszt piętnastu złotych.

Pelargonia

Jak wybierać pelargonie angielskie?

Przy pelargoniach klasycznych przyschnięte listki w sadzonkach nie robią specjalnie większego znaczenia. Wówczas wychodzimy z założenia, że roślina posadzona na właściwe stanowiska przepięknie się rozrasta. Niestety, jeśli chodzi o pelargonie angielskie, to liście przyżółcone mogą świadczyć o przesuszeniu sadzonki. Akurat ta roślina tego nie wybacza swoim właścicielom. Nawet pominięcia niewielkie podlewania i przesuszenie podłoża w doniczce może się skończyć utratą całego okazu. Jak to się mówi – piękno wymaga licznych poświęceń. Musimy jej poświęcić rzeczywiście bardzo dużo czasu, a także uwagi, aby móc zapewnić w pełni żyzne podłoże, słoneczne, ale jednocześnie osłonięte od wiatru i deszczu stanowisko. Do tego zadbajmy o dobry drenaż doniczki. Wtedy możemy ze sporą dokładnością pilnować podlewania. Absolutnie pod żadnym pozorem nie wolno tejże rośliny zraszać, ponieważ straci kwiaty, zżółknie i zgubi liście i na tym właśnie się zakończy jej urok.

Zobacz też:

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu pelargonii angielskich?

Wybierać powinniśmy tylko i wyłącznie niepodbarwione sadzonki na liściach i w pełni zdrowe. Podłoże w doniczce musi być obowiązkowo wilgotne. W żadnym wypadku nie może być przesuszone. Doniczka, w której sadzonka ta rośnie, powinna posiadać drenażowe otwory. Sam zastój wody jest tak samo szkodliwy co jej niedostatek. Rośliny nie powinny mieć zroszonych i mokrych liści, a także kwiatostanów.

Warto także wiedzieć, że pelargonie angielskie źle znoszą wszelkie wahania temperatur. Właśnie dlatego na naszym balkonie oraz tarasie mogą zagościć dopiero w drugiej połowie maja. Wtedy nie musimy się już obawiać przymrozków. W tym okresie temperatura nawet nocą nie będzie spadała poniżej dziesięciu stopni Celsjusza. Można je wystawiać latem do ogrodu, chociaż tak naprawdę niewiele osób się na taki ruch decyduje. Do uprawy znacznie lepszy okaże się oranżeria, ciepły parapet, szklarnia czy też osłonięte patio. Jeśli te rośliny mają cieszyć nasze oczy na balkonie czy też tarasie, to musimy im zapewnić właściwe warunki. O jakich warunkach mowa? Chodzi o miejsce osłonięte od deszczu, ciepłe, a także widne. Nawet niewielki opad przejściowy deszczu w zupełności wystarczy, aby zaszkodzić naszym przepięknym pelargoniom angielskim.

Problem z kwitnieniem pelargonii angielskiej

Sporo osób na początku swojej przygody z pelargoniami angielskimi napotyka pewne problemy i kłopoty. Jednym z najczęstszych jest brak kwitnienia czy też słabe kwitnienie. Najczęstszym powodem, dla którego te rośliny nie kwitną, jest niedostatek światła. Aby się pojawiły kwiatostany rzeczywiście piękne i okazałe, to warto zapewnić sadzonkom rzeczywiście widne miejsce uprawy i to najlepiej na parapecie południowym. Warto zaznaczyć jednak, że te rośliny bardzo źle znoszą ekspozycję bezpośrednią na słońce.

Gdyby zostały wystawione na zbyt ostre słońce, to często tracą kolor, a na liściach zauważamy plamy. Co więcej, roślina traci wigor. Aby pelargonie angielskie obficie długo kwitły, to powinniśmy je w sposób regularny nawozić. Gdy będziemy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany, to również roślina będzie wytwarzała nowe.

Pamiętajmy, aby pelargonię angielską podlewać w sposób regularny i zawsze od dołu. Dzięki temu liście oraz kwiaty nie będą miały żadnego kontaktu z wodą. Najlepiej będzie uzupełnić podstawek wodą i zaczekać, aż roślina sama nasiąknie wodą. Musimy także zaznaczyć, że angielskie pelargonie nie wybaczają przesuszania się podłoża. Jednak zastoju wody w doniczce również nie wybaczają. Przesuszone lub przelane zrzucają szybko liście, żółkną, a także zamierają. Okazy przelane mają także tendencję do zagniwania, a także do rozwoju grzybowych chorób.

Pelargonium

Podsumowanie

Jak widać na powyższym, pelargonie angielskie są niezwykle popularne. Nikogo chyba to nie dziwi. Tak naprawdę wystarczy spojrzeć na pelargonie, a momentalnie można się w nich zakochać. Gdy już raz będzie się miało pelargonie angielskie na balkonie lub tarasie, to w przyszłości nie będzie się chciało słyszeć o żadnych innych kwiatach. Jest to oczywiste, ponieważ pelargonie angielskie uchodzą za jedne z piękniejszych roślin.

Czy należy się do nich zniechęcać z racji wymagań? Może i nie są to zbyt proste w uprawie rośliny, ale tak naprawdę po zapoznaniu się z powyższym wszystko będzie jasne. Wystarczy stosować się do pewnych zasad i po kłopocie. Rzeczywiście coś w tym jest. Na porażkę są skazane osoby, które tak naprawdę kupują pelargonie angielskie i działają po omacku bez wcześniejszego przygotowania się. Na 99 procent popełnią jakiś błąd i co za tym idzie, ich pelargonie angielskie okażą się szybciej, niż myślimy do wyrzucenia. Szkoda nie tylko naszych pieniędzy, ale także pracy, która poświęciliśmy, przygotowania podłoża i innych zabiegów. Lepiej do uprawy pelargonii angielskiej właściwie się przygotować. Wtedy można liczyć na udaną uprawę, a także przepięknie udekorowany roślinami balkon czy też taras. Naprawdę będzie się genialnie prezentował. Pelargonie angielskie to jednak królowe wśród kwiatów.

Zostaw komentarz